W aptekach i sklepach zajmujących się sprzedażą suplementów diety znajdziesz mnóstwo produktów zawierających w swoim składzie witaminy i minerały. Jednak sporą część asortymentu tworzą też kapsułki, w których zamknięto ekstrakty roślinne. Oczywiście należy pamiętać, że te naturalne metody nie zastąpią medycyny tradycyjnej, ale warto znać właściwości poszczególnych ziół i roślin, ponieważ można nimi wesprzeć różne procesy zachodzące w organizmie. W tym wpisie przyglądamy się roślinie o tajemniczo brzmiącej nazwie, a mianowicie – ginkgo biloba, znanej także jako miłorząb japoński.
Podstawowe informacje na temat ginkgo biloba
Miłorząb japoński lub miłorząb dwuklapowy to drzewo pochodzące z Chin. Pierwsze okazy zostały sprowadzone do Europy już w XVIII wieku. Jego liście charakteryzują się soczyście zieloną barwą (która jesienią staje się żółta), a kształtem przypominają wachlarz lub skrzydła motyla. To roślina, która powinna być uprawiana na stanowiskach bardzo dobrze nasłonecznionych. Jest odporna na mróz i suszę. Ze względu na swoje charakterystyczne liście i możliwość przycinania go i nadawania mu różnych kształtów – miłorząb japoński doskonale sprawdza się jako roślina ozdobna. My jednak zamierzamy przyjrzeć się jego innym właściwościom i powodom, dla których ginkgo biloba tak często pojawia się w suplementach diety i jest składnikiem herbat ziołowych.
W liściach miłorzębu japońskiego znajdują się flawonoidy, które m.in. mają działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. Natomiast wyciągi z tej rośliny są bogate w olejek kamforowy, laktony terpenowe, izoramnetynę i kwercetynę.
Ginkgo biloba zalicza się do grupy adaptogenów, czyli substancji, które wpływają pozytywnie na odporność organizmu na czynniki stresowe. Wyciąg z tej rośliny jest w stanie obniżyć poziom kortykosteronu, czyli jednego z kilku hormonów stresu. W dodatku przyjmuje się, że miłorząb dwuklapowy może poprawiać funkcje poznawcze.
Miłorząb japoński w suplementach diety
W suplementach diety (występujących w różnych formach) mogą znajdować się różne dawki ginkgo biloba. Najpopularniejsi producenci – tacy jak NOW Foods, Life Extension czy Swanson – oferują w swoich produktach od 60 do 120 mg ekstraktu z liścia miłorzębu dwuklapowego w dziennej porcji. Co ważne, jest on zwykle standaryzowany na co najmniej 24% glikozydów flawonowych.
Decydując się na spożywanie suplementów diety na bazie ziół, pamiętaj o stosowaniu się do zaleceń producenta – dotyczących dziennej porcji oraz sposobu spożycia – lub skonsultuj przyjmowanie ich z lekarzem czy farmaceutą. Zbyt duże dawki mogą być bowiem szkodliwe dla zdrowia. Wśród najpopularniejszych przeciwwskazań do przyjmowania suplementów z ekstraktem z miłorzębu japońskiego należy wskazać zażywanie leków przeciwzakrzepowych i czas ciąży oraz karmienia piersią.
A jeśli chcesz szybko i wygodnie kupić ginkgo biloba w postaci kapsułek, tabletek lub płynu, to zajrzyj do jednego z wielu sklepów internetowych – np. Shaman.pl. W sieci na spokojnie zapoznasz się ze składem i działaniem wybranego produktu, a następnie w łatwy sposób złożysz zamówienie.