Jak zapobiegać utracie pamięci. Poznaj 5 zasad

senior

fot. Ktoine via Hollywood Thing CC BY-SA

Problemy z pamięcią to jeden z bardziej niepokojących aspektów starzenia. Na szczęście możemy temu zapobiegać lub znacznie spowolnić jej pogarszanie się. Przedstawiamy podstawowe zasady, dzięki którym sprawicie, że Wasz umysł będzie sprawny przez długie lata.

Aktywność fizyczna

Naukowcy są zgodni co do tego, że regularna aktywność fizyczna ma wpływ na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji i tym samym przyczynia się do poprawy pamięci. Badania wykazały, że wysiłek fizyczny pobudza wydzielanie neurotrofin, które odżywiają komórki mózgu poprawiając ich funkcjonowanie i zapobiegając ich degradacji. Ponadto ćwiczenia fizyczne przyczyniają się do ogólnej poprawy stanu zdrowia. Dzięki nim mniej jesteśmy narażeni na zachorowanie na cukrzycę, a nawet u diabetyków wysiłek fizyczny poprawia glikemię. Ponadto osoby aktywne rzadziej mają problemy z wysokim ciśnieniem, czy cholesterolem. Zapobieganie tym chorobom (cukrzycy, nadciśnieniu, wysokiemu cholesterolowi) to także profilaktyka dla dobrej pamięci. Zbyt wysokie stężenie cukru, cholesterolu, czy wysokie ciśnienie przyczyniają się do uszkodzenia komórek mózgowych, a w skrajnych sytuacjach prowadzą do udarów mózgu.

Dla zdrowia mózgu wcale nie musimy katować się trudnymi lub intensywnymi ćwiczeniami. Zwykle wystarczy spacer, spokojna jazda na rowerze, czy rekreacyjne pływanie. Najważniejsze, by taka aktywność była częsta (minimum 4 razy w tygodniu) i regularna.

 

Gimnastyka mózgu

Uczenie się ma wpływ na stan umysłu także u osób starszych. Uważa się, że seniorzy aktywni umysłowo dłużej cieszą się dobrą pamięcią. Warto więc czytać, rozwiązywać krzyżówki i łamigłówki. Nauka nie musi jednak być opłacona wysiłkiem, czasem do pobudzenia pracy mózgu wystarczy nowe hobby czy udział w zajęciach dla seniorów. Niekiedy wystarczy aktywny udział w życiu społecznym. Dla legionowian takie możliwości daje zarówno Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku jak i Legionowskie Centrum Wolontariatu Seniorów z siedzibą przy ul. ul. Piłsudskiego

Rzuć palenie

Papierosy pogarszają pamięć na kilka sposobów. Po pierwsze zwiększają ryzyko chorób, które przyczyniają się do utraty pamięci, takich jak udar mózgu, nadciśnienie i depresja. Po drugie papierosy powodują ogromne spustoszenie w płucach, co sprawia, że organizm jest niedotleniony. Mniej tlenu dociera także do mózgu, co powoduje uszkodzenie jego komórek. Udowadniają to badania, które pokazują, że osoby niepalące lepiej pamiętają nazwiska i twarze niż palacze.

Prawidłowa dieta

Zdrowa dieta bogata w składniki odżywcze także ma wpływ na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Odpowiednia ilość owoców,  warzyw, nienasyconych tłuszczów roślinnych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, a także obecność ryb i orzechów w diecie mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu. Ponadto prawidłowa dieta to najważniejszy czynnik wpływający na utrzymanie należnej masy ciała. Unikanie nadwagi i otyłości jest tożsame z prewencją cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, a te choroby także źle wpływają na naszą pamięć.

Zdrowy sen

Badania sugerują, że przesypianie w nocy od 6 do 8 godzin jest niezbędne nie tylko dla naszego ogólnego stanu zdrowia, ale także odgrywa ogromną rolę w funkcjonowaniu mózgu, w tym odpowiada za dobrą pamięć. Znaczenie ma nie tyle czas snu, co jego jakość. Aby dobrze się wysypiać, warto przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze korzystne jest zasypianie i budzenie się o stałych porach. Aby łatwiej nam się zasypiało, należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej kilka godzin przed snem, pod koniec dnia nie powinniśmy także pić także kawy. Jeśli mamy problemy z zasypianiem, powinniśmy wystrzegać się drzemek w ciągu dnia i często przebywać na świeżym powietrzu.

 

Nigdy nie jest za wcześnie lub za późno, aby podjąć działania spowalniające lub zapobiegające utracie pamięci. Każdy, niezależnie od wieku, powinien wdrożyć powyższe zasady w życie. Młode umysły dzięki tym krokom będą zdrowiej się rozwijały, a seniorowie na dłużej cieszyć się będą jasnością umysłu i dobrą pamięcią.