Menopauza – czy można sobie z nią poradzić?

woman hands heart shape on belly, isolated on blue sky and sea background

Menopauza – to słowo jest niezwykle ważne w życiu każdej kobiety. Kiedy mija okres płodny, powoli ciało przygotowuje się do starości.

To właśnie menopauza jest wyznacznikiem tego, że ciało zaczyna się zmieniać – hormony odpowiedzialne za płodność nie będą już produkowane, co znacznie wpłynie na komfort życia kobiety, dopiero po zakończeniu okresu okołomenopauzalnego zostanie przywrócona równowaga. Czy można zatem się jakoś przygotować na menopauzę i poradzić z jej nieprzyjemnymi objawami? Okazuje się, że tak.

Menopauza – co to jest?

Określenie menopauza potocznie jest używane na nazwanie czasu, w którym organizm kobiety przygotowuje się do kolejnego etapu życia, jakim jest starość. Jednak w fachowym nazewnictwie menopauza oznacza ostatnią miesiączkę w życiu kobiety, z kolei cały okres towarzyszący temu zjawisku powinien być nazywany okołomenopauzalnym lub klimakterium. Trzeba również pamiętać, że ten okres może trwać nawet do 10 lat, więc warto wiedzieć, jak radzić sobie z objawami mu towarzyszącymi.

 

 

Jakie są objawy menopauzy i jak sobie z nimi poradzić?

Objawy menopauzy mogą pojawić się na kilka lat przed ustaniem miesiączkowania. Jako najczęstsze wskazuje się przede wszystkim:

– uderzenia gorąca;

– wahania nastrojów;

– drażliwość;

– obniżone samopoczucie;

– możliwość wystąpienia stanów depresyjnych;

– nocne poty;

– zimne dreszcze;

– problemy z koncentracją;

– problemy z pamięcią;

– drażliwość;

– problemy ze snem;

– kołatanie serca;

– suchość pochwy.

Jak sobie zatem poradzić z menopauzą? Przede wszystkim należy zaakceptować zmiany, jakie zachodzą w życiu. Dlaczego jest to tak ważne, można przeczytać między innymi na stronie hydrovag.pl. W celu zwiększenia komfortu codziennego życia można przyjmować, po konsultacji z lekarzem odpowiednie preparaty, które będą zmniejszały poszczególne objawy. Wiele pań decyduje się również na hormonalną terapię zastępczą, która pozwala przejść ten ważny i trudny okres o wiele łagodniej. Trzeba jednak pamiętać, że taka terapia powinna być wdrożona jak najwcześniej – najlepiej już po zauważeniu pierwszych objawów zbliżającej się menopauzy.

Etykiety

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 1

  1. Pierwsze objawy menopauzy w moim przypadku to dreszcze i zimne poty, dalo sie to zniesc. Ale najgorsza byla suchosc pochwy, ktora byla bardzo uciazliwa biorac pod uwage to, ze jestem nadal aktywna seksualnie. Cale szczescie mucovagin zlikwidowal ten problem i przywrocil odpowiednie nawilzenie.

Dodaj komentarz