Popękane i rozszerzone naczynka to zmiany, które często pojawiają sią na wrażliwej skórze naczyniowej. Ponieważ widoczne są one na ogół na policzkach, nosie, brodzie czy dekolcie dla wielu osób stają się problemem natury estetycznej, a nierzadko źródłem dużych kompleksów. Choć ogromne znaczenie na wygląd skóry z naczynkami ma jej odpowiednia pielęgnacja, szansa na całkowite pozbycie się kłopotu za pomocą kremów jest niewielka. Aby poprawić wygląd skóry warto sięgnąć po zabiegi oferowane przez medycynę estetyczną, które pozwolą skutecznie usunąć naczynka. Na które z nich szczególnie zwrócić uwagę?
Czym są naczynka, czyli kilka słów o cerze naczyniowej
Naczynka – popękane, rozszerzone, nadmiernie widoczne – to problem, który dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Czym są naczynka? To naczynia włosowate znajdujące się pod powierzchnią skóry, które w określonych okolicznościach stają się bardziej widoczne. Obecność naczynek jest cechą charakterystyczną tzw. cery naczyniowej (nazywanej też naczynkową), definiowanej w literaturze jako skóra twarzy, szyi i dekoltu, na której czasowo lub na stałe występują zmiany rumieniowe i plamy naczyniowe. Ponieważ cera naczyniowa jest cienka i niezwykle delikatna, naczynia krwionośne znajdujące się pod skórą są bardziej widoczne, niż w przypadku innych jej typów.
Co wpływa na rozszerzenie naczynek? Są to m.in. skrajne warunki pogodowe, czyli wysoka temperatura lub silne mrozy. Nie bez znaczenia pozostaje także ekspozycja na słońce, ale i silne emocje oraz reakcje, które zachodzą w układzie odpornościowym, hormonalnym i nerwowym. Na poszerzenie naczynek wpływa ponadto przyjmowanie niektórych leków, przede wszystkim steroidów i antykoncepcji hormonalnej. Niezwykle ważna jest także pielęgnacja skóry naczynkowej, która może spowodować zaognienie zmian.
Czy skóra naczynkowa wymaga szczególnej pielęgnacji?
Należy pamiętać, że pielęgnacja skóry naczyniowej powinna zaczynać się od odpowiednich nawyków żywieniowych. Warto zrezygnować z pikantnych przypraw i przetworzonej żywności, a także z cukrów, które skutkują nasileniem procesu glikacji, powodując niszczenie białek kolagenowych i nasilając stany zapalne. Konieczne jest też optymalne nawodnienie organizmu. Równie ważne jest ponadto dostarczanie w diecie nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin A, B, C i K, które wzmacniają naczynia krwionośne.
Cera naczynkowa wymaga również stosowania odpowiednich kosmetyków i budowania właściwych rytuałów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy wybierać produkty silnie nawilżające, przeciwzapalne i wzmacniające naczynia, najlepiej pozbawione substancji zapachowych i barwników. Nie są ponadto wskazane silne detergenty i kosmetyki z dodatkiem alkoholu. Na naczynka źle oddziałuje także mechaniczne pocieranie skóry ręcznikiem, ale i peelingi mechaniczne. Ważna jest również regularna ochrona przeciwsłoneczna, czyli nakładanie na odsłonięte części ciała kremów z filtrami UV.
Jak sobie radzić z naczynkami – przegląd metod
Nawet najlepiej dobrana pielęgnacja nie zniweluje jednak powstałych już zmian, a jedynie wzmocni naczynia lub zabezpieczy przed powstawaniem kolejnych. Na szczęście popękane i rozszerzone naczynka można zlikwidować dzięki oferowanym przez gabinety medycyny estetycznej zabiegom. Jednym z najskuteczniejszych i najczęściej wykorzystywanych jest zabieg laserowego usuwania naczynek https://neonia.com.pl/zamykanie-naczynek/. Na czym polega? Opiera się on na działaniu wiązki światła, która pochłaniana jest przez naczynko, a precyzyjnie – przez hemoglobinę krwi. Procesowi temu towarzyszy powstanie efektu termicznego, który niszczy ściany naczynka i zamyka jego światło. Następnie naczynko ulega wchłonięciu i tak przestaje być widoczne.
Ogromnym atutem zabiegów laserowych https://neonia.com.pl/laseroterapia/ jest możliwość korzystania z wielu rodzajów lasera, które dzięki emitowaniu fal o różnej długości pozwalają osiągać odmienne efekty. Aby usunąć duże lub głęboko położone naczynia, w tym pajączki na nogach https://neonia.com.pl/laseroterapia/laserowe-zamykanie-naczynek-na-nogach/, wykorzystuje się bowiem na przykład laser neodymowo-jagowy, który emituje promienie podczerwone i przez to pochłania hemoglobinę jeszcze bardziej skutecznie.
Do usuwania naczynek w gabinetach medycyny estetycznej wykorzystywana jest również metoda IPL. Emitowane przez nią światło nie jest jednolite, ani spójne, a jego wiązka obejmuje fale od 400 do 1200 nm. IPL kieruje wiązkę pulsacyjnego światła o wybranych parametrach i pozwala na selektywne działanie, dzięki czemu naczynka zostają zlikwidowane bez jakiegokolwiek ryzyka poparzenia skóry. Za sprawą stopniowego podgrzewania tkanki są lepiej dotlenione, skóra ukrwiona, a włókna kolagenowe i elastynowe pobudzone do syntezy. To dlatego efektem zabiegu IPL jest nie tylko rozjaśnienie naczynek, ale także bardziej nawilżona i elastyczna skóra.
Skuteczną metodą zmniejszania popękanych i rozszerzonych naczynek jest także elektroliza, wykorzystująca stały prąd, który ścina białka i powoduje obumarcie naczynka oraz termokoaugulacja, opierająca się na fali radiowej o wysokiej częstotliwości. Zabiegi te są jednak dość bolesne, a przy tym wiążą się z ryzykiem powstania blizn, stąd też wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej znacznie rzadziej.