Nadwaga jest problemem, który dość powszechnie dotyka przedstawicieli społeczeństw rozwiniętych. Niestety, coraz częściej dotyczy również małych dzieci. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nadmierną tkankę tłuszczową. Można sobie z nią doskonale radzić, a im wcześniej zaszczepimy w dziecku dobre nawyki, tym mniej prawdopodobny będzie u niego rozwój nadwagi czy otyłości w późniejszym życiu.
Kluczowe dla redukcji wagi u dzieci, tak jak u dorosłych są oczywiście: dieta oraz aktywność fizyczna. Choć ruch jest naturalną potrzebą przedszkolaka, to jednak dzieci z nadwagą i otyłe nie wykazują do niego tak dużych chęci, jak szczupłe maluchu. Jak zachęcić dziecko do ruchu w tej sytuacji? Sprawdź, co radzą specjaliści!
Nagroda – najlepsza motywacja dla malucha
Przedszkolak nie jest w stanie zrozumieć argumentacji przemawiającej za prozdrowotnymi działaniami. Ryzyko poważnych chorób czy braku atrakcyjnego wyglądu w przyszłości są dla niego po prostu zbyt abstrakcyjnymi pojęciami, żeby w jakikolwiek sposób mogły stanowić motywację do wzmożonego ruchu. Co innego nagrody! Jeśli obiecasz dziecku coś, co jest dla niego atrakcyjne w zamian za np. przejście 2 dodatkowych kilometrów podczas spaceru, z pewnością przystanie na taką propozycję z ochotą. Zwłaszcza, jeśli profity otrzyma w krótkiej perspektywie czasowej.
Nagrodę mogą stanowić rzeczy materialne, takie jak drobiazg z kiosku, który mijacie po drodze, ulubione danie na obiad, ubrania, dyplomy uznania czy puchary (prezent wcale nie musi, a nawet nie powinien być kosztowny). Warto jednak podkreślić, że w zamian za wzmożony wysiłek maluch może również np. obejrzeć dodatkową bajkę, odwiedzić ulubioną koleżankę, czy pójść spać później niż zwykle.
Zajęcia zorganizowane też mogą być pomocne
A co jeśli Twoje dziecko „ma charakter” i tak bardzo nie lubi fizycznej aktywności, że nie przekonują go ani medale, ani dodatkowe pół godziny ze smartfonem? Pomocne mogą się w tej sytuacji okazać zajęcia zorganizowane. Większość małych dziewczynek z chęcią będzie uczestniczyć w rytmice czy kursie tańca, jeśli towarzyszyć im będzie odpowiedni strój – tiulowe spódniczki i baletki często potrafią zdziałać cuda. Z kolei chłopcom imponuje zwykle uczestnictwo w treningach sportów walki i związane z nim atrybuty: rękawice do Muay Thai, judoga czy pas w karate.
Zorganizowane zajęcia mają jeszcze jeden dodatkowy wymiar – towarzyski. Dziecko poznaje nowych rówieśników, a ponieważ w przypadku bardzo młodych uczestników treningów zawsze mają one postać zabawy, zajęcia takie są po prostu formą rozrywki.
Nawyki – zaszczep je dziecku, a problem sam zniknie
Nawyki są bardzo ważne w każdej dziedzinie życia. To właśnie dzięki nim niepostrzeżenie i często przy niewielkim wysiłku potrafimy zdziałać naprawdę ważne i „duże” rzeczy. Warto zaszczepić przedszkolakowi cenne nawyki związane z dbaniem o własne zdrowie, w tym z aktywnością ruchową. Jak to zrobić? Zacznij od małych kroków. Jeśli codziennie dowozisz dziecko do przedszkola 2 km samochodem, spróbuj użyć roweru. Nie rezygnuj z tego środka lokomocji nawet, kiedy zrobi się chłodniej. W krajach skandynawskich rower jest tak popularnym środkiem transportu, że nawet śnieg nie jest powodem, dla którego ludzie zamieniają rowery na auta.
Jeśli nie przekonuje Cię jazda po zaśnieżonych ulicach – idźcie do przedszkola pieszo. Możecie również wziąć sanki, ale niech maluch nie siedzi na nich w bezruchu – lepiej, jeśli będziecie ciągnąć na zmianę lalkę lub misia.