Najczęstsze wady postawy u dzieci. Jak zapobiegać i leczyć

dzieci

W ostatnich latach zauważamy niepokojący wzrost liczby dzieci przedszkolnych i szkolnych z wadami postawy. Niektóre statystyki mówią, że już 80% dzieci jest nimi dotkniętych!
Najczęstsze z nich to: skoliozy, plecy okrągłe, kolana koślawe, stopy płasko-koślawe.

Skolioza to trojpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, przypominające literę S, z rotacją kręgów, które obserwujemy pod postacią garbów, gdy dziecko pochyli się w przód.
Plecy okrągłe charakteryzują się nadmiernym wygięciem kręgosłupa piersiowego w tył z mocnym wysunięciem głowy i barków w przód.
Kolana koślawe, potocznie zwane iksami, gdyż nogi przypominają literę X, złączone w kolanach mają widoczną dużą przerwę między kostkami.
Stopy płasko-koślawe, to wada często towarzysząca kolanom koślawym, mówimy o niej, gdy przyśrodkowa część stopy w pozycji stojącej nie tworzy łuku, tylko leży płasko na ziemi, a pięty są ustawione koślawo.

Do czego prowadzą wady postawy?

Wad postawy nie wolno bagatelizować, gdyż mogą one powodować zaburzenia w budowie i czynnościach wielu narządów i układów organizmu dziecka. Wady kręgosłupa mogą pogarszać wentylację płuc i utrudniać dopływ krwi do mózgu. Skoliozy powodują bóle międzyżebrowe, utrudniają pracę serca i wielu dużych naczyń krwionośnych. Kolana koślawe i stopy płasko-koślawe utrudniają długotrwałe stanie i chodzenie. Ogólnie wady postawy pogarszają warunki statyki ciała, powodują zwiększenie zużycia energii, poczucie znużenia i nerwowość.

Przyczyny wad postawy

Główną przyczyną wad postawy jest siedzący tryb życia. Nasze dzieci od kilku do kilkunastu godzin dziennie przebywają w pozycji siedzącej! Siedzą w szkole, podczas odrabiania lekcji i zajęć dodatkowych, a kiedy uwolnią się już od obowiązków najchętniej „odpoczywają” również w pozycji siedzącej – czytają, oglądają TV, lub (najmodniejsze ostatnio) grają na komputerze i innych urządzeniach np. tabletach. Oczywiście są też inne czynniki sprzyjające powstawaniu wad takie jak: obciążenia genetyczne, wady wrodzone czy obniżone napięcie mięśniowe.

Leczyć!

Każde wady postawy, niezależnie od przyczyny, można i powinno się je leczyć! Najlepiej pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty, który zawsze, każde dziecko powinien traktować indywidualnie. Profesjonalista dopasuje optymalne ćwiczenia do danej wady, ale będzie miał też na względzie, osobowość i temperament dziecka. Zajęcia powinny być dla dziecka atrakcyjne! Dziecko powinno się świetnie bawić z rehabilitanetm i chcieć więcej zajęć a nie chodzić jak „za karę”.
Taką profesjonalną rehabilitację oferuje Centrum Dobrej Rehabilitacji w Legionowie przy ulicy Zwycięstwa 2.

Porady na co dzień

Gdy Twoje dziecko ma wadę postawy lub nie chcesz, by kiedykolwiek ją miało, dobrze stosować się do poniższych zasad:
– Ruch, ruch i jeszcze raz ruch! Najlepszy taki, który sprawia dziecku frajdę.
– Nie dopuszczaj do nadwagi dziecka! Dodatkowe kilogramy pogłębiają wady istniejące.
– Przyzwyczaj swoją pociechę do spania na płaskiej poduszce, zbyt duża niepotrzebnie wygina kręgosłup, który w nocy powinien odpoczywać w zdrowej pozycji, płasko leżąc.
– Kup biurko i krzesło o regulowanej wysokości. Blat biurka powinien być kwadratowy lub prostokątny, a nie owalny czy okrągły. Gdy dziecko siedzi, przedramiona mają leżeć na blacie. Jeśli dziecko pracuje przy komputerze – jego monitor powinien być ustawiony na wprost twarzy, a nie bokiem. Krzesło musi mieć regulowaną wysokość, podpórki pod łokcie i oparcie wybrzuszone na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, a wklęsłe – na piersiowym. Gdy dziecko siedzi, jego nogi nie powinny dyndać w powietrzu – stopy mają być oparte o podłogę.
– Wybierz dobry tornister lub plecak do szkoły. Ma mieć usztywniony tył i szerokie, regulowane szelki. Po założeniu na plecy musi do nich przylegać, a nie opierać się na pupie. Zadbaj o to, żeby dziecko nosiło w tornistrze lub plecaku tylko niezbędne rzeczy.
Głowa do góry! Razem damy radę powstrzymać ten pęd dzieci do siedzenia ! 🙂

Autor: mgr fizjoterapii Joanna Bąk
www.dobrarehabilitacja.com