Rak gruczołu krokowego uznaje się obecnie za jeden z największych problemów medycznych, ponieważ jest najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn w Unii Europejskiej. Rak stercza stanowi drugą – po nowotworze płuc, najczęstszą przyczyną zgonów u mężczyzn.
Częstość występowania raka gruczołu krokowego rośnie współcześnie wraz z wydłużającym się czasem przeżycia. Zwiększona wykrywalność nowotworu związana jest również z rozpowszechnianiem oznaczenia stężenia PSA w surowicy u osób bez objawów choroby i ze zwiększającą się świadomością zdrowotną mężczyzn na ten temat.
Na częstość występowania nowotworu gruczołu krokowego wpływa wiele czynników, m.in. predyspozycje genetyczne, wiek, styl życia, miejsce pracy oraz nawyki żywieniowe.
Ukończyłeś 40 lat? Jeśli tak, pamiętaj, że blisko połowa mężczyzn po osiągnięciu tego wieku ma kłopoty z prostatą, a prawie wszyscy w starszym wieku. Możesz jednak znaleźć się w tej „zdrowej” połowie, jeśli będziesz wiedział, jak chronić się przed chorobami prostaty. Książka Cheta Cunninghama „Twoja Prostata” dedykowana jest dla mężczyzn po 40 roku życia. Jest swoistym przekazem zakresu wiedzy na temat budowy i czynności gruczołu krokowego, chorób tego narządu i współczesnych metod leczenia.
Większość z nas ma opory w poruszaniu problemów dotyczących prostaty, ponieważ przybliża nas to do rzeczywistości, która być może dotyczyć będzie nas, w miarę jak będziemy stawali się coraz starsi. Możliwe, że nie lubimy mówić o prostacie i związanych z nią dolegliwościach, ponieważ gruczoł krokowy kojarzy nam się z seksualnością, a my boimy się przyznać do tego, że coś z tym jednak nie jest w porządku.
Polecam tę książkę jako środek zaradczy, który może uczynić cię lepszym partnerem dla twojego urologa w zespole pacjent-lekarz, oraz jako narzędzie umożliwiające podejmowanie lepszych, bardziej opartych na wiedzy medycznej, decyzji.
Profilaktyka raka prostaty w Legionowie (kliknij w link, by poznać szczegóły)
Konkurs
Osoba, która pierwsza prześlę prawidłową odpowiedź na e-mail zdrowie@um.legionowo.pl, otrzyma książkę.
Pytanie: Od jakiego wieku zalecana jest profilaktyka raka prostaty?
Ewa Milner – Kochańska, Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych