Zauważyliście kiedyś osobę przytulającą się do drzewa? Zastanawialiście się po co się to robi? Ten artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli zrozumieć, czym jest drzewoterapia.
Nie od dziś wiadomo, że rośliny pełnią ważną rolę w naszym życiu. Dostarczają tlen, oczyszczają powietrze… Okazuje się również, że kontakt z drzewem może zwiększyć odporność naszego organizmu, przywrócić optymizm lub działać inspirująco. Zagadnieniem tym zajmuje się sylwoterapia, inaczej nazywana terapią drzewami. Polega ona na przejmowaniu pozytywnej energii z drzew. Jak to możliwe?
Jak działa drzewoterapia?
Drzewa wytwarzają jony ujemne. To one neutralizują niekorzystne dla organizmu jony dodatnie, które powstają w wyniku chorób lub emitowania przez otaczający nas ze wszystkich stron sprzęt elektroniczny. Współcześni terapeuci są przekonani, że drzewoterapia bardzo dobrze wpływa na nasz stan psychiczny, a także samopoczucie fizyczne, uspokaja i odpręża. Wspomaga leczenie wielu chorób, doładowuje energetycznie oraz pomaga pozbyć się stresu.
Trochę historii… drzewa w symbolice i w dawnych wierzeniach
Już od dawien dawna wierzono w lecznicze możliwości drzew. Lista pozytywnych cech, które są im przypisywane, jest bardzo długa. Niektóre właściwości mają logiczne podstawy, inne są bardziej kwestią wiary.
W niektórych kręgach wierzono, że drzewa posiadają własną świadomość. Dawniej ludzie tworzyli świątynie w lasach i gajach, budując ołtarze pod świętymi drzewami. W cieniu gałęzi ustawiano stoły weselne. Na drzewach zawieszano kołyski z niemowlętami, by wiatr bujał dziecko do snu. Gałęzie drzew stawiane w domach służyły jako amulety. Miały odstraszać demony, złe duchy i czary.
Aborygeni wierzyli, że ciężko chory człowiek powinien oprzeć się o drzewo plecami i czekać, aż przekaże mu ono życiodajne soki. Im poważniejsza choroba, tym dłużej trzeba dotykać korę. Z kolei Babilończycy uważali, że niebo i ziemię podtrzymuje pradrzewo. Drzewa były również inspiracjami dla wielu znanych artystów.
Jak korzystać z dobroci drzew? Krótka instrukcja przytulania
Z drzewoterapii można korzystać w dowolnych ilościach, najlepiej jednak w okresie od wiosny do jesieni. Jest to czas największych pokładów energetycznych. Najważniejsze to znaleźć odpowiednie drzewo. Ale co to oznacza? Podstawowym kryterium jest stan zdrowotny drzewa. Powinno być pozbawione wszelkich narośli, huby drzewnej, bądź jemioły. Nie należy korzystać z drzew połamanych lub uszkodzonych. Kolejnym kryterium jest wiek drzewa. Nie należy wykorzystywać okazów młodych i mających mniej lat niż my sami, ani też bardzo starych. Lepiej unikać też drzew rosnących pojedynczo w środku miasta lub przy jezdniach. Dlatego, by wybrać drzewo, zaleca się spacery do lasu. Korzystne efekty przynosi możliwość przytulenia się do drzewa o gładkiej korze: brzozy, topoli, lipy czy klonu. Ponadto, lepiej nie przytulać się do drzew owocowych, ze względu na znacznie większy obieg energii niż potrzebuje nasz organizm.
Wybraliśmy już drzewo i co dalej?
Sposobów na pozyskanie korzyści z drzew jest kilka, najpopularniejszym jest tulenie się do pnia. Można oprzeć się o drzewo plecami i tyłem głowy, równocześnie dotykając pnia gołymi rękami. Lub stanąć przodem do pnia drzewa, przyłożyć do niego czoło i objąć gołymi rękami. Innym sposobem jest ułożenie się pod drzewem, opierając o nie bose stopy (pozycja ta wspomaga leczenie bezsenności). Przede wszystkim należy się wyciszyć i wsłuchać w „bicie serca drzewa”.
Najbardziej energetyczne drzewa to sosna, buk, jodła, brzoza, dąb.
Niektóre z gatunków mogą jednak działać na nas negatywnie. Lepiej unikać przytulania z topolą, olchą, cisem lub z wiązem. Energia tych drzew zakłóca nasze funkcjonowanie.
Znajdź swoje drzewo
BRZOZA – DRZEWO KOJĄCE
Jest drzewem przeciwbólowym, działa rozluźniająco i rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi. Brzoza także neutralizuje niekorzystne promieniowanie cieków wodnych. Łagodzi stany depresyjne, pomaga pozbyć się złości, strachu i gniewu. W zielarstwie stosuje się sok, liście, pąki brzozy.
BUK – OSTOJA INTELIGENCJI
Emanuje energią na odległość nawet kilkunastu metrów! Wycisza, dodaje pewności siebie i energii życiowej. Sprzyja koncentracji oraz jasności myślenia. Liść bukowy pomaga na ból głowy.
DĄB – DUCH OPIEKUŃCZY
Pomaga odzyskać spokój, nadzieje, moc oraz wiarę we własne siły. Wzmacnia witalność. Pomaga przy rozwiazywaniu problemów w trudnych chwilach. Jego promieniowanie uaktywnia naczynia krwionośne. W ziołolecznictwie, kora dębu stosowana jest przy krwawieniach wewnętrznych oraz chorobach przewodu pokarmowego. Działa przeciwzapalnie.
JAŁOWIEC – PULMUNOLOG
Wspomaga układ oddechowy i leczy choroby płuc. Pobudza również układ nerwowy, poprawiając pamięć. Jagody jałowca żute w ustach hamują rozwój próchnicy i odświeżają oddech. Mają również działanie moczopędne.
JARZĘBINA – DLA SERCOWCÓW
Wywar z jej owoców wzmacnia serce, przeciwdziała miażdżycy, a także usprawnia prace wątroby. Stosuje się je również w niedoborach witaminy C. Jarzębina działa rozluźniająco, przy czym mobilizuje do działania i dodaje pewności siebie.
JODŁA – DRZEWO ZAKOCHANYCH
Wydzielane przez roślinę olejki eteryczne są doskonałym afrodyzjakiem. Podobnie jak inne drzewa iglaste działa bakteriobójczo, wspomaga leczenie płuc i oskrzeli, przyspiesza także gojenie się ran. Przebywanie pod jodłą pomaga pozbyć się uczucia znużenia. Drzewo to ma dużą moc, która pozwala odnaleźć samego siebie. Pomaga w nabraniu pozytywnego stosunku do otoczenia i życia.
Igliwiem jodły wysypywano dawniej sień, aby chroniła przed złymi duchami.
Odwar z igieł leczy stany zapalne i łagodzi dolegliwości trawienne, które powstają na tle nerwowym.
LESZCZYNA – DLA WĄTROBOWCÓW
Drzewo oczyszcza organizm, działa kojąco na wątrobę i mięśnie gładkie. Orzechy zawierają żelazo, magnez, fosfor i wapń.
LIPA – PRZEKAŹNIK ENERGII
Pomaga odzyskać pozytywny stosunek do ludzi, przywraca spokój, odświeża umysł i dostarcza energii. Wspomaga pracę mózgu, serca oraz układu krążenia. Lipa pomaga w odblokowaniu czakr, ośrodków energii, szczególnie pomaga na czakrę serca i 3 oka.
MODRZEW- MUZA ARTYSTÓW
Ułatwia twórcze myślenie. Leczy choroby układu oddechowego. Pomaga przy rekonwalescencji, przyśpieszając gojenie stłuczeń i urazów.
SOSNA – SZYBKA REGENERACJA
Usuwa objawy przemęczenia, działa relaksująco i odpręża. Olejki mają działanie bakteriobójcze, zapach działa jak inhalator przy przeziębieniu. Dodatkowo syrop z młodych pędów sosny łagodzi kaszel.
ŚWIERK – IGLAK SZCZĘŚCIA
Otacza opieką i ochroną. Przynosi pomyślność tym, którzy posadzili go przy domu. Pomaga w dążeniach do celu. Kąpiel z dodatkiem igieł świerku dobrze wpływa na górne drogi oddechowe, łagodzi kaszel. Zapobiega również atakom astmy.
Okresy zgromadzenia największej ilości energii
• Brzoza: 23-24 czerwca
• Buk: 22-23 grudnia
• Cyprys: od 25 stycznia do 3 lutego oraz od 26 lipca do 4 sierpnia
• Dąb: 20-21 marca
• Grab: 4-13 czerwca oraz 2-11 grudnia
• Jarzębina: 1-10 kwietnia oraz 4-13 października
• Jesion: od 25 maja do 3 czerwca oraz od 22 listopada do 1 grudnia
• Jodła: 12-21 listopada oraz 5-14 lipca
• Kasztanowiec: 15-24 maja oraz 2-11 stycznia
• Klon: 11-20 kwietnia oraz 14-20 października
• Lipa: 11-19 marca oraz 13-21 września
• Orzech włoski: 21-30 kwietnia oraz od 21 października do 2 listopada
• Sosna: 19-29 lutego oraz od 24 sierpnia do 2 września
Pracownia architektury krajobrazu WK-PAK