Wyjście z nałogu wiążę się z ciężką i trudną pracą. Osoba uzależniona musi przyznać się do błędu oraz przepracować wraz z terapeutą wiele trudnych chwil z własnego życia.
Należy pamiętać, że choroba alkoholowa jest potencjalnie śmiertelna oraz nieuleczalna. Oznacza to, że osoba uzależniona już nigdy nie będzie mieć władzy nad alkoholem. Po latach trzeźwości nawet jeden kieliszek alkoholu może spowodować szybki powrót do nałogu. Odrzucenie alkoholu to bardzo trudny czyn dla osoby chorej. Pomocą może okazać się zastosowanie wszywki alkoholowej.
Po co stosuje się wszywkę alkoholową?
Esperal Szczecin stosuje się po to, aby zniechęcić osoby uzależnione do alkoholu. Jest to możliwe dzięki działaniu wszywki alkoholowej. Gdy pacjent jest zaszyty i spożyje śladowe ilości alkoholu odczuwa negatywne efekty. Sprawia to, że osoby uzależnione boją się spożywać tej substancji zaś osoby, które już doświadczyły nieprzyjemnych objawów czują wstręt i odrazę do alkoholu.
Wszywka alkoholowa jest bardzo skuteczną metodą w walce z chorobą alkoholową. Chociaż nie jest samodzielną metodą leczenia uzależnień jest bardzo często stosowana i przynosi pożądane efekty.
Zaleca się jednak, aby równolegle podjąć terapię leczenie uzależnień.
Czy stosowanie wszywki alkoholowej ma sens?
Każda próba leczenia choroby alkoholowej ma sens. Wszywka alkoholowa cechuje się wysoką skutecznością. Osoby uzależnione, które podjęły się terapii Esperalem nie spożywają alkoholu.
Dlaczego wszywka alkoholowa nie może być samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej?
Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia uzależnienia od alkoholu, gdyż nie wpływa ona na postrzeganie jednostki. Nie zmienia jej procesów myślenia, schematów zachowań czy działań. Wszywka alkoholowa sprawia, że jednostka nie sięga po alkohol, jednak nie dlatego, że osoba uzależniona zrozumiała negatywny wpływ etanolu na jej życia, a dlatego, że boi się ona przykrych konsekwencji. Dlatego tak ważne, aby podczas terapii Esperalem równolegle rozpocząć również terapię leczenie uzależnień. Specjaliści pomogą przejść osobie uzależnionej od alkoholu przez ten trudny okres, dodatkowo proces terapeutyczny zmieni postrzeganie świat aprzez jednostkę oraz wyposaży ją w narzędzia do walki z chorobą alkoholową.
Co na temat wszywki alkoholowej mówią jej entuzjaści?
Zwolennicy stosowania wszywki alkoholowej podkreślają fakt, iż pomaga ona w wychodzeniu z nałogu. Wszywka alkoholowa dodaje osobom uzależnionym motywacji do wytrwania w trzeźwości. Pomaga w trudnych chwilach nie zwątpić w swoją decyzję i nie sięgnąć po alkohol.
Co na temat wszywki alkoholowej mówią jej przeciwnicy?
Przeciwnicy wszywki alkoholowej podkreślają obawę, że po zakończonym działaniu Esperalu jednostka bardzo szybko powróci do nałogu. Podkreślają oni, że wszywka alkoholowa działa jak przysłowiowy bat, który uderza za każdym razem, gdy jednostka złamie zasady. Po każdym spożyciu alkoholu osoba ta dostawała karę w postaci występowania negatywnych konsekwencji. Po zakończonym działaniu Esperalu kary i ryzyka kary już nie będzie, co może pchnąć jednostkę w ponowne spożywanie alkoholu.
Jak działa Esperal?
Esperal blokuje rozkład alkoholu organizmie. Odpowiada za to wydzielana z zaszytych pod skórą tabletek, substancja czynna, disulfiram. Aby zrozumieć jak działa disulfiram musimy omówić rozkład alkoholu w organizmie człowieka w uproszczonej wersji. Dostarczony do organizmu etanol musi zostaje rozłożony do prostszej postaci. Dzieje się to podczas dehydrogenazy alkoholowej w wyniku której z etanolu powstaje aldehyd octowy. To produkt szkodliwy dla organizmu. Następnie kluczową rolę odgrywa enzym, który odpowiada za aktywację procesu dehydrogenazy aldehydowej. To w jej wyniku szkodliwy aldehyd octowy zostaje rozłożony do prostej postaci kwasu octowego. W momencie, w którym w organizmie znajduje się Esperal zajście tego procesu w całości jest niemożliwe. Wspomniany wyżej disulfiram, czyli substancja czynna blokuje działanie enzymu, który odpowiedzialny jest za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. Sprawia to, że rozkład substancji w organizmie jest niemożliwy a pacjent odczuwa silne skutki.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Esperal jest bardzo skuteczną metodą wspomagającą leczenie choroby alkoholowej. Jednak nie każda osoba uzależniona od alkoholu może z niej skorzystać. Esperal nie może zostać podany jeżeli jednostka w chwili zabiegu znajduje się pod wpływem alkoholu lub jeżeli spożywała alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również uczulenie pacjenta na disulfiram lub inny składnik leku. Wszywki alkoholowej nie można podać również osobie, która cierpi na schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Przeciwwskazaniem do zabiegu podskórnego podania Esperalu jest również próba samobójcza dokonana w przeszłości. Wszywki alkoholowej nie można podać również osobom, które mają zaburzenia psychiczne, myśli samobójcze lub psychozy. Wyjątek stanowi tutaj ostra psychoza alkoholowa.
Podskórne podanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią czy kobietom, które planują zajście w ciążę w najbliższej przyszłości. Jednak w tych przypadkach ostateczna decyzja należy do lekarza.
Należy pamiętać, że po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu. Złamanie tego zakazu w ich przypadku grozi raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.
Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?
Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej poprzedzony jest wywiadem lekarskim. Ma on na celu zebranie niezbędnych informacji na temat aktualnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków oraz wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. Jeżeli pacjent kwalifikuje się na zabieg to wyznacza się mu termin podskórnego podania wszywki alkoholowej.
Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu jest on komfortowy i całkowicie bezbolesny dla pacjenta. Lekarz nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. Umożliwia to podanie domięśniowo tabletek esperal. Następnie lekarz zakłada pacjentowi szwy. Zabieg ten trwa do trzydziestu minut. To prosta, bezpieczna i mało inwazyjna procedura medyczna. Odbywa się ona profesjonalnie w sterylnych warunkach. Zabieg wykonywany jest przez doświadczonego lekarza chirurga. Pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu oraz codziennych aktywności.