Jedzenie, które pomoźe nam rzucić palenie

520450c899f58.jpg

Rzucenie palenia to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Niestety udaje się to zaledwie 10% osób podejmujących tę próbę. Sposobów na wyleczenie się z nałogu jest cała masa począwszy od stosowanie środków farmakologicznych, po psychoterapię i akupunkturę. Okazuje się, źe to co jemy równieź moźe być pomocne w odstawieniu nikotyny. Z jednej strony wyniki badań naukowych sugerują, źe istnieją produkty spoźywcze, które sprawiają źe papierosy nam mniej smakują, z drugiej strony prawidłowa dieta przyspiesza wydalanie toksyn papierosowych z organizmu oraz zapobiega przybieraniu na wadze, które jest bardzo częstym efektem odstawienia tytoniu.

Jakie produkty sprawiają, źe papierosy gorzej smakują?
Według badań produkty takie jak mięso, alkohol i napoje zawierające kofeinę poprawiają smak papierosów. Za produkty pogarszające smak papierosów uznano:
1. Mleko i napoje mleczne. Blisko połowa przebadanych nałogowych palaczy zgodnie stwierdziło, źe po wypiciu szklanki mleka, palenie nie przynosi oczekiwanego smaku i satysfakcji. Mleko sprawia, źe ​​smak papierosa jest bardziej gorzki i nieprzyjemny. Dla obrzydzenia sobie smaku papierosów niektórzy polecają zanurzenie ich w mleku i palenie ich po wysuszeniu.  
2. Warzywa, zwłaszcza seler naciowy. Seler, wraz z takimi warzywami jak cukinia, jaja, fasola, a nawet ogórki, równieź wpływają na smak papierosa. Podgryzanie pałeczek selera zaspokaja równieź papierosowy odruch sięgania ręką do ust.

Gdy ostatniego papierosa mamy juź za sobą… czyli łagodzenie głodu nikotynowego.

Głód nikotynowy dość skutecznie zmniejsza dieta alkalizująca (zasadotwórcza), która w głównej mierze opiera się na warzywach i owocach (dieta wegetariańska). Stosowanie jej przez 3 – 6 tygodni od momentu wypalenia ostatniego papierosa dodatkowo znacznie przyśpiesza proces detoksykacji organizmu.
Składniki diety alkalizującej: warzywa (zwłaszcza zielone: brokuły, szpinak, sałata, kiełki, lekkie zupy jarzynowe, soki warzywne), owoce, migdały, pestki, mleko. Eliminujemy z diety produkty kwasotwórcze, czyli: mięso i sery źółte, a takźe glutaminian sodu i cukier rafinowany
Poza dbaniem o równowagę kwasowo-zasadową nasz organizm potrzebuje składnika, w którym rozpuszczą się toksyczne pozostałości po papierosach (około 4500 róźnych trujących związków) i dzięki temu zostaną wydalone z naszego organizmu. Tą substancją jest woda. Aby pozbyć się nikotyny z krąźącej krwi potrzeba 72 godzin papierosowej abstynencji. W celu ułatwienia organizmowi oczyszczania się z toksyn powinniśmy wypijać minimum 8 szklanek wody mineralnej w ciągu dnia. Ponadto picie wody zmniejsza ochotę na papierosa i pomaga organizmowi zapomnieć o euforii jaką niesie za sobą zaźycie nikotyny.

Przywracanie równowagi.
Papierosy są najpotęźniejszym żródłem wolnych rodników, przez co mogą być przyczyną praktycznie wszystkich chorób, poczynając od niegrożnych infekcji, a kończąc na niedokrwiennej chorobie serca czy raku płuc. Witamina C jest jednym z przeciwutleniaczy, który krąźąc w przestrzeniach wewnątrzkomórkowych unieszkodliwia napotkane po drodze wolne rodniki. Palacze podczas wypalania jednego papierosa tracą około 25 mg witaminy C, dlatego ich zapotrzebowanie na ten składnik jest dwukrotnie wyźsze. Najlepsze żródła tej witaminy to cytrusy, czarne porzeczki, granaty, maliny, truskawki, natka pietruszki, chrzan, jarmuź, papryka czerwona.
Na szczególną uwagę w przywracaniu równowagi naszemu organizmowi zasługują brokuły. Warzywa te zawierają sulforafan, substancję która pomaga obniźyć ryzyko wystąpienia chorób płuc, w tym raka płuc. Niestety nikotyna zabija ten związek, dlatego jego terapeutyczne właściwości osiągalne są tylko u osób, które zaprzestały juź palenia.

Walka z pogorszonym nastrojem
Około 50% wszystkich osób rzucających palenie jest silnie naraźona na pojawienie się depresji. Aby zmniejszyć ryzyko spadku nastroju zaleca się wprowadzanie do diety pokarmów bogatych w tryptofan – aminokwas niezbędny do syntezy serotoniny. Do takich produktów naleźą: indyk, kurczak, fasola, orzeszki ziemne, makrela i sardynki. Pomocne okazuje się równieź picie herbatki z dziurawca pospolitego, który takźe przyczynia się do zwiększania aktywności serotoniny.

Gdy pojawiają się trudności z zasypianiem
Około 25% osób odstawiających nikotynę doświadcza zaburzeń snu. Pomóc moźe gorący napój mleczny lub napar rumianku i melisy przed snem. Na cztery godziny przed snem powinniśmy unikać napojów zawierających kofeinę.

By nie przytyć
Wiele osób, które rezygnują z palenia papierosów tyje średnio od 2 do 3 kg. Jest to spowodowane następującymi czynnikami: palenie papierosów zmniejsza apetyt na niektóre pokarmy, jest równieź zajęciem, które moźe zastąpić jedzenie. Dodatkowo nikotyna przyspiesza metabolizm (kaźdy wypalony papieros zwiększa na pół godziny przemianę materii o 7%), a adrenalina, hormon wydzielany podczas palenia, wysyła do mózgu sygnał o nasyceniu. Natomiast po odstawieniu papierosów powraca nasza percepcja smaków i zapachów, co przyczynia się do wzrostu apetytu. W trakcie rzucania palenia często zajmujemy ręce jedzeniem i niestety często sięgamy po kaloryczne przegryzki. Aby nie przytyć powinniśmy:
– jeść regularnie 5 posiłków dziennie
– trzymać kontrolę – prowadż dzienniczek co i o której godzinie zjedliśmy
– w trudnych chwilach pozwolić sobie moźemy na warzywne niskokaloryczne przekąski – marchewki, kiełki, seler, ogórek, rzodkiewka, rzepa, chrupiące sałaty – oczywiście bez sosów.
– wprowadzić ćwiczenia fizyczne, które nie tylko oddalą nasze myśli od papierosa, ale przede wszystkim przyspieszą przemianę materii – znajdżmy takie formy aktywności fizycznej, które będą sprawiały nam przyjemność
– głód moźna łagodzić piciem wody mineralnej, źuciem gumy bez cukru.
– jeśli nachodzi nas ochota na papierosa, nie szukajmy od razu ratunku w jedzeniu, spróbujmy zająć czymś swoje ręce, np. bawmy się spinaczem, czy ołówkiem.

dietetyk, mgr Katarzyna Foszner