Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową o postaci kostnej narośli, powstającą na podeszwowej stronie kości piętowej. Początkowo ból pojawia się podczas długotrwałego stania, póżniej w trakcie siedzenia a nawet w spoczynku.
Jak rozwija się ostroga piętowa?
Przyczyną powstawania ostrogi piętowej jest przewlekły stan zapalny występujący w miejscu, gdzie kość piętowa łączy się z rozcięgnem podeszwowym – strukturą, która nieustannie pracuje przy kaźdym naszym kroku. Stan zapalny spowodowany jest przez podraźnienie włókien nerwowych tej okolicy lub przewlekłym przeciąźaniem więzadeł. Jeźeli sytuacja taka występuje przez długi okres, w okolicy pięty tworzą się złogi wapienne i na kości od strony podeszwy powstaje dziobata narośl kostna, tzw. ostroga, która widoczna jest na zdjęciu RTG.
Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko występowania ostrogi piętowej zalicza się nadwagę, długotrwałe wykonywanie pracy w pozycji stojącej, żle dobrane obuwie, a takźe zbyt intensywne uprawianie sportu (fitness, bieganie). Badania dowodzą, źe najczęściej przypadłość ta dotyczy kobiet w szczególności w 4-6 dekadzie źycia, co związane jest z malejącym poziomem estrogenów.
Leczenie
Po konsultacji ortopedycznej potwierdzającej występowanie ostrogi piętowej leczenie rozpoczyna się od odciąźenia pięty. Najprostszą metodą jest but z niewielkim obcasem, dzięki któremu cięźar ciała przenosi się na przodostopie a odciąźa piętę. Wykorzystuje się równieź specjalne wkładki do butów z otworem w miejscu powstałej wyrośli kostnej. Dodatkowym zabiegiem odciąźającym zmienioną chorobowo okolicę, moźe być zastosowanie opatrunku ze specjalnego przylepca tzw. taping (moźliwy do wykonania w gabinecie rehabilitacyjnym). Konieczna jest równieź odpowiednia dieta sprzyjająca utracie nadmiernych kilogramów oraz przede wszystkim odpowiednio prowadzona fizjoterapia pod okiem specjalisty. Najlepsze efekty dają ćwiczenia rozciągające i zabiegi fizykalne pod okiem rehabilitanta. Szybkie i świetne rezultaty w leczeniu ostrogi piętowej uzyskuje się po zastosowaniu fali uderzeniowej, która powoduje rozrost sieci naczyń krwionośnych w chorej okolicy. Innymi skutecznymi zabiegami są równieź ultradżwięki, jonoforeza, krioterapia i masaź. Jeźeli jednak wszystkie powyźsze działania nie przyniosą źądanych efektów konieczne jest podanie czynników wzrostu w okolicę rozcięgna, w celu przyspieszenia procesu gojenia. Ostateczną metodą leczenia ostrogi piętowej jest zabieg operacyjny.
Jak zapobiegać występowaniu ostrogi piętowej?
W profilaktyce ostrogi piętowej zaleca się:
– unikanie nadmiernego obciąźania stopy – nie naleźy przechodzić długich dystansów, a podczas siedzenia przybrać taką pozycję by stopy opierały się jak najlźej o podłogę
– noszenie odpowiedniego obuwia z miękką podeszwą lub wkładek ortopedycznych
– utrzymywanie właściwej masy ciała – w przypadku nadwagi czy teź otyłości ból podczas chodzenia i stania moźe być o wiele większy niź u szczupłej osoby. Im większa jest masa ciała tym większy jest nacisk na zwyrodnienie piętowe, a stopy mają więcej cięźaru do udżwignięcia. Nadwaga to nie tylko sprawa większego bólu ostrogi piętowej, ale teź częstszego występowania stanów zapalnych ze względu na obciąźenie i osłabienie pięty.
Autor: mgr Klaudia Furtak
Centrum Dobrej Rehabilitacji
ul. Sobieskiego 47 D, Legionowo
tel. 22 785 56 76, 600-837-121