Nietrzymanie moczu u osób starszych to często występujące schorzenie. To m.in. dla takich osób powstały specjalnie dedykowane pieluchomajtki – produkty na nietrzymanie moczu. Aczkolwiek, nie można zapomnieć o tym, że osoby mające problem z nietrzymaniem moczu powinny udać się do lekarza. Nie tylko mowa tu o seniorach.
Problem nietrzymania moczu – kogo dotyczy?
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nietrzymania moczu:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu – wywołane osłabieniem mięśni dna miednicy, przez to właśnie cewka moczowa nie domyka się w odpowiedni sposób, do wycieku moczu może dojść podczas aktywności fizycznej, ale także podczas kaszlu oraz śmiechu,
- nietrzymanie moczu z nagłym parciem – spowodowane nadmierną aktywnością pęcherza, od momentu, kiedy ktoś poczuje potrzebę oddania moczu w ciągu kilku sekund może dojść do wycieku, powodem występowania takiej sytuacji może być m.in. zapalenie pęcherza, choroby neurologiczne, choroby gruczołu krokowego u mężczyzn,
- nietrzymanie moczu z przepełnienia – powodem jest przeszkoda w odpływie moczu z pęcherza, który nie tylko jest wypełniony, ale również nadmiernie rozciągnięty, najczęściej mają z nim do czynienia mężczyźni mający problem z gruczołem krokowym.
Często występuje również nietrzymanie moczu po porodzie. Tego typu schorzenie zaliczyć można do przemijających (jak również poprzednie, chociaż nie w każdym przypadku), jeżeli zostanie rozpoczęta prawidłowa terapia. Dla wielu osób pieluchomajtki mogą okazać się czymś przejściowym. Dla innych majtki chłonne mogą okazać się już czymś na stałe. Czymś, co będzie ułatwiało również pielęgnację osób leżących.
Pieluchomajtki – dla kogo?
Z nietrzymaniem moczu może mieć do czynienia każda osoba, bez względu na wiek, czy też płeć. Produkty TENA wykorzystywane są przez wiele osób. Skorzystać z nich mogą:
- pacjenci mający problem z układem moczowym na średnim i mocnym poziomie,
- osoby leżące, uzależnione od innych osób,
- kobiety po porodzie, jakie pracują nad przywróceniem sprawności mięśni dna miednicy.
Ważne jest to, aby dobrać rozmiar pieluchomajtek zgodnie z potrzebami osoby, która może mieć m.in. do czynienia z ciężkim nietrzymaniem moczu. Tylko wtedy można być pewnym tego, że majtki chłonne będą w stanie stawić czoła pacjentom, którzy mogą mieć olbrzymi problem nietrzymania moczu.
Rodzaje majtek chłonnych
Skoro już wiadomo, że z problemem nietrzymania moczu ma duża ilość osób, czas teraz sprawdzić, jakie majtki chłonne są aktualnie dostępne na rynku. Do wyboru są pieluchomajtki dla dorosłych, które można podzielić na:
- z rzepami – swoim wyglądem przypominające nieco to pieluchy, jakie używane są w przypadku małych dzieci,
- z pasem mocującym – takie, jakie są w stanie zapewnić maksymalny komfort noszenia, polecane ze względu na to, że są w stanie dopasować się do ciała człowieka, mogą również doskonale zastąpić zwykłą bieliznę. Polecane są na ogół dla osób otyłych lub tych, jakie mają problem z wodobrzuszem.
Jak wybrać dla dorosłych pieluchy?
Zanim ktoś będzie pytał, ile kosztują pieluchomajtki, warto zadać sobie pytanie o to, na co należy zwracać uwagę podczas ich zakupu. Niektórzy pacjenci nie kontrolują czynności fizjologicznych. Na szczęście mają pieluchomajtki mogą stanowić dla nich idealne wsparcie.
Decydując się na zakup należy dopasować je pod względem rozmiaru. Dopasowanie rozmiaru stanowić może problem. Jak najlepiej sobie z nim poradzić? Potrzebny będzie do tego wymiar bioder, który podawany jest przez każdego producenta w przypadku poszczególnych rozmiarów.
Warto postawić m.in. na pieluchomajtki super Seni, m.in. z tego względu, że cieszą się one dobrym opiniami. Są one również wykonane z dobrych materiałów, które nie powodują wystąpienia reakcji alergicznych.
Pieluchomajtki dla dorosłych a refundacja z NFZ
Pieluchomajtki to tak naprawdę wyrób medyczny, który sprawdzać się będzie już do końca życia przy wielu pacjentach. Ich rodziny muszą mierzyć się z dodatkowym kosztem, który w wielu przypadkach może doprowadzić do ogromnego obciążenia finansowego. Czy w takim przypadku można liczyć na refundację z NFZ?
W niektórych przypadkach. Z dodatkowym wsparciem finansowym liczyć się mogą osoby cierpiące na nietrzymanie moczu, jakie powiązane jest z innymi schorzeniami. Mowa tutaj o takich schorzeniach jak:
- przetoki nowotworowe lub popromienne,
- nietrzymanie stolca lub moczu, jakie jest konsekwencją nabycia choroby nowotworowej,
- powikłania, które są konsekwencją leczenia nowotworów,
- neurogenne i nieneurogenne nietrzymania moczu lub stolca, jednak musi wystąpić jedno z kryteriów (m.in. wady wrodzone i choroby układu nerwowego),
- nowotwór, który przyjmuje postać owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza lub okolicy krzyżowej.
Takich przypadków jest wiele, więc warto zagłębić się dodatkowo w te informacje. W przypadku problemów z nietrzymaniem moczu, jakie jest obciążeniem także dla osób zajmujących się pacjentem, można liczyć na częściowe wsparcie finansowe, jakie sprawia, że choroba nie jest tak mocno odczuwalna – w szczególności, jeżeli chodzi o finanse.
Na szczęście nie brakuje wyrobów chłonnych, jakie są w stanie pomóc ukryć problem z nietrzymaniem moczu.
Artykuł powstał w ramach współpracy z marką TENA