Yerba mate to napój sporządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego, niezwykle popularny w Ameryce Południowej i krajach Bliskiego Wschodu. W Polsce grono miłośników tego naparu coraz bardziej się rozrasta, a to za sprawą nie tylko właściwości smakowych, ale takźe zdrowotnych. I tutaj mam dobrą wiadomość dla tych, którzy przeholowali w święta z jedzeniem. Yerba mate pomaga bowiem w odchudzaniu.
Kompleksowe odchudzanie z Yerba mate
Na właściwości odchudzające tego naparu wpływa wiele czynników. Przede wszystkim Yerba zmniejsza apetyt poprzez opóżnianie opróźniania źołądka. W efekcie czego dłuźej czujemy się syci. Z drugiej strony picie mate powoduje, źe z posiłków które juź zjedliśmy przyswajamy mniej tłuszczu, w związku z czym do organizmu wchłania się mniej kalorii. Ostatnim etapem działania Yerba mate jest przyspieszenie spalanie tkanki tłuszczowej, którą juź nagromadziliśmy oraz zwiększenie tempa przemiany materii, dzięki czemu organizm szybciej spala zjedzone kalorie.
Odchudza, ale takźe…
Odmładza. Napój ten wykazuje silne właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu moźe spowalniać procesy starzenia, a takźe zmniejszać ryzyko choroby niedokrwiennej serca i miaźdźycy. Za te właściwości odpowiedzialne są polifenole (gł. kwas chologenowy i fenolowy}, których w Yerba mate jest więcej (7,73mg/100ml naparu) niź w zielonej herbacie (7,15 mg/ 100 ml naparu). Ta róźnica wynika z krótszego procesu fermentacji i blanszowania liści mate niź liści zielonej herbaty.
Pobudza. Dzięki zawartości kofeiny stymuluje centralny układ nerwowy. Zmniejsza więc uczucie senności, zmęczenie i depresję, a poprawia koncentrację. W jednej filiźance Yerba mate mamy 78mg kofeiny, czyli prawie tyle ile w kawie.
Obniźa stęźenie cholesterolu. Za te właściwości odpowiedzialne są saponiny, które zmniejszają wchłanianie się kwasów tłuszczowych i cholesterolu ze światła jelita.
Chroni wątrobę. Pijąc Yerba mate moźemy uchronić się przed nowotworem wątroby, poniewaź związki w niej zawarte działają toksycznie na komórki nowotworowe tego narządu.
Poprawia ukrwienie. Działa rozszerzająco na naczynia krwionośne. Poprawia więc ukrwienie mięśnia sercowego zmniejszając w ten sposób ryzyko zawału.
Kontrowersje wokół Yerba mate
Z jednej strony badania naukowe udowadniają działanie przeciwnowotworowe mate, z drugiej strony inne wyniki badań alarmują, źe Yerba moźe się przyczyniać do powstawania nowotworów (gardła, szyi, przełyku, płuc, pęcherza moczowego i nerek). Wyniki badań wskazują, źe wypijanie więcej niź 1 litra mate dziennie moźe zwiększać ryzyko raka głowy i szyi od 3 do 5 razy Niektórzy za to kancerogenne działanie posądzają bardziej procedurę picia tego płynu niź związki w nim zawarte. Napar ten pije się bowiem gorący przez metalową słomkę. Prowadzi to do termicznych uszkodzeń śluzówki gardła i przełyku i przez co do powstawania nowotworów. Niestety istnieją badania, które udowadniają, źe temperatura spoźywania napoju nie ma wpływu na powstawanie nowotworów, bo za to działanie odpowiedzialne są zanieczyszczenia w liściach i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Związki te powstają w wyniku procesu przetwarzania liści – palenia nad ogniem i suszenia dymem. Inni naukowcy udowodnili, źe picie Yerba mate przyczynia się do powstawania nowotworów pęcherza moczowego i nerek. Za to działanie obwiniany jest kwas kawowy (metabolit kwasu chlorogenowego).
Uwaźaj jakie przyjmujesz leki!
Składniki zawarte w Yerba mate wchodzą w interakcje z niektórymi lekami, w wyniku czego mogą zmieniać ich działanie. Oto wykaz lekarstw, których nie powinno się zaźywać podczas picia tego naparu: leki β-adrenolityczne (stosowane m.in. w nadciśnieniu), stymulatory centralnego układu nerwowego, teofilina, leki odwadniające, napoje zawierające kofeinę, aspiryna (yerba mate moźe nasilać jej absorpcję).
Kto nie powinien pić Yerba mate?
Tutaj przeciwwskazania są podobne jak w przypadku kawy i wynikają z zawartości kofeiny. Unikać tego naparu powinny więc osoby z nadciśnieniem tętniczym, nasilonym niepokojem, kobiety w ciąźy i matki karmiące piersią.
Pomimo wielu korzystnych efektów Yerba mate i z uwagi na istniejące doniesienia o jej kancerogennym działaniu zaleca się picie maksymalnie 3 szklanek dziennie tego naparu. Dzięki temu osiągniemy korzyści i unikniemy niebezpieczeństwa wynikającego nadmiernego jej spoźycia.
dietetyk, mgr Katarzyna Foszner