Coraz więcej osób decyduje się skorzystać ze wsparcia specjalistów i zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Jest to globalny krok we właściwym kierunku, ponieważ dobre samopoczucie to klucz do zdrowia (również w wymiarze fizycznym, czyli somatycznym). Zapisując się na wizytę, zapewne zastanawiasz się, czy powinieneś udać się do psychologa, psychiatry, a może psychoterapeuty? Wyjaśniamy, czym zajmują się poszczególni specjaliści.
Kiedy udać się do psychologa…
Psycholog to osoba, która posiada 5-letnie wykształcenie w zakresie psychologii, posiada zatem odpowiednie podstawy i wiedzę do tego, by pomóc Ci zrozumieć pewne mechanizmy, które kierują człowiekiem w codziennym życiu. Jeśli zatem przeżywasz trudne chwile, nie rozumiesz emocji, które odczuwasz lub borykasz się z lękiem, zgłoś się do psychologa (https://poradnia-harmonia.pl/). Pamiętaj, wszystko, co czujesz, ma swoją przyczynę, a psycholog jest osobą, która pomoże Ci ją znaleźć.
…a kiedy do psychoterapeuty?
Aby zostać psychoterapeutą, należy posiadać dyplom magistra oraz ukończyć kilkuletnią, specjalistyczną szkołę psychoterapii. O ile do psychologa możesz udać się jednorazowo, aby pomógł Ci w kryzysowej sytuacji, to współpraca z psychoterapeutą jest długoterminowa (https://poradnia-harmonia.pl/psychoterapia-warszawa/). Dlaczego? Jeśli przeżyłeś traumę, nie potrafisz się rozprawić z wydarzeniami z przeszłości lub po prostu chcesz zmienić swoje podejście do relacji, codziennych wyzwań lub do życia, to konieczna będzie terapia trwająca kilka miesięcy lub nawet lat. Razem z psychoterapeutą podczas wspólnych spotkań będziecie pracować nad Twoimi emocjami i mechanizmami, którymi się kierujesz, dążąc do ich zrozumienia i zmiany. Każdy specjalista wybiera nurt psychoterapii, wielu z nich specjalizuje się tylko w niektórych zaburzeniach, dlatego warto wziąć to pod uwagę, wybierając psychoterapeutę.
Pomoc psychiatryczna
Psychiatra to lekarz, który ukończył specjalistyczną szkołę medyczną. Jak każdy doktor może zatem przepisywać leki i stawiać diagnozy. Wizyta u psychiatry jest konieczna, gdy podejrzewasz u siebie lub bliskich poważne zaburzenia psychiczne lub osobowościowe. Taki lekarz przeprowadzi wywiad z Pacjentem, postawi diagnozę, dopasuje leczenie farmakologiczne (może również zalecić spotkania z psychoterapeutą) oraz będzie monitorował stan Pacjenta.
Nie lekceważ swoich potrzeb, nie ignoruj odczuwanych emocji. Skorzystaj ze wsparcia specjalistów i zadbaj o swoje zdrowie i samopoczucie. Jeśli zechcesz, możesz skorzystać z sesji stacjonarnych lub wygodnych spotkań w formie online, które umożliwia Poradnia Harmonia. Znajdziesz w niej zarówno psychologów i psychoterapeutów, jak i dietetyków (https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/dietetyk-online/) oraz seksuologów.