Siemię lniane, król zdrowego stołu

52045c738a3f8.jpg

Siemię lniane większości kojarzy się z nieprzyjemną, kleistą papką, którą stosuje się przy nieżycie żołądka. Ci bardziej świadomi cennych wartości zdrowotnych tych nasion, kupują w sklepach ze zdrową żywnością dość drogi olej lniany. Ja dziś będę starała się przekonać Was do zwykłych i bardzo tanich nasion lnu, których wcale nie trzeba zalewać gorącą wodą i wypijać w postaci kleistego płynu. Wystarczy dodawać po łyżeczce nasion do jogurtu, sałatek, czy pieczywa.

Za co tak bardzo cenimy siemię lniane?
Jest doskonałym źródłem błonnika, w tym najcenniejszych lignanów – zawierają ich 7 razy więcej niż sezam – następne najlepsze źródło tej frakcji błonnika i 338 razy więcej niż nasiona słonecznika. Związki te z jednej strony działają jak fitohormony, wyrównując gospodarkę hormonalną, zwłaszcza u kobiet po menopauzie, a z drugiej strony są silnymi przeciwutleniaczami, spowalniającymi procesy starzenia się. Inne walory zdrowotne siemię lniane zawdzięcza kwasom omega-3. 1 łyżka stołowa nasion siemienia lnianego(15g) dostarcza aż 1,8 gramów kwasów omega-3, czyli tyle co 150 gramowa porcji łososia. Poza tym tak jak inne nasiona, jest dobrym źródłem magnezu, żelaza i witamin z grupy B. Swe silne właściwości zdrowotne zawdzięcza jednak lignanom i tłuszczom omega-3. Dzięki nim może zapobiegać i wspomagać leczenie takim chorobo jak:

Choroby serca

Siemię lniane wykazuje wielokierunkowe działanie w zapobieganiu i leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych. Z jednej stronu, dzięki zawartości kwasów omega-3 i lignanów, zmniejsza stan zapalny w organizmie, przez co może chronić tętnice przed rozwojem zmian miażdżycowych. Dodatkowo, silne właściwości antyoksydacyjne lignanów chronią komórki przed utlenianiem i tym samym starzeniem się, co również ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Z kolei, wysoka zawartość błonnika, skutecznie obniża stężenie złego cholesterolu (LDL) we krwi. Niektóre badania dowodzą nawet, że siemię lniane może także obniżać ciśnienie tętnicze. Można więc powiedzieć, że nasiona te zwalczają wszystkie czynniki rozwoju chorób serca (od zmniejszania stanu zapalnego i spowalniania procesu utleniani komórek, przez obniżanie stężenia złego cholesterolu, kończąc na obniżaniu ciśnienia krwi).

Choroby nowotworowe
Ponieważ powstawaniu nowotworów sprzyja przewlekły stan zapalny oraz stres oksydacyjny, kluczową rolę w ich zapobieganiu odgrywają także właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne siemienia lnianego. Najsilniejsze działanie przeciwnowotworowe wykazano w przypadku raka piersi, prostaty i jelita grubego. Nowotwory piersi i prostaty powiązane są z gospodarką hormonalną więc ochronne właściwości przypisywane są lignanom, które regulują stężenie hormonów. Natomiast zapobieganie nowotworom jelita grubego przypisywane jest innym frakcjom błonnika, głównie substancjom śluzowym. Dzięki nim rakotwórcze substancje, powstające w masie kałowej, mają mniejszą kontakt ze ścianami jelita. Ponieważ związki, zawarte w nasionach lnu, sprzyjają usuwaniu toksyn z organizmu, istnieją przesłanki, które sugerują, że systematyczne spożywanie siemienia lnianego, może chronić także pozostałe komórki organizmu przed zmianami nowotworowymi.

Choroby układu pokarmowego

Silne właściwości ochronne siemienia lnianego na układ pokarmowy wynikają z dużej zawartości błonnika, w tym substancji śluzowych. Dzięki nim łagodzić można przebieg choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a także zapobiegać zaparciom, tym samym powstawaniu hemoroidów i wspomnianych wyżej nowotworów jelita grubego.

Menopauza

Siemię lniane może stanowić element zastępczej terapii hormonalnej dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym. Wynika to z dużej zawartości lignanów. Związki te, a dokładniej dwuglikozyd sekoizolarciresolu (SDG), w świetle jelita grubego przekształcane są przez florę bakteryjną do enterolaaktonu i enterodiolu, które wywierając lekkie działanie estrogenowe, mogą regulować gospodarkę hormonalną. Niektóre badania wykazały, że dodawanie codziennie do posiłków 4 łyżek siemienia lnianego zmniejsza o ponad połowę częstość i siłę uderzeń gorąca, które są częstym i nieprzyjemnym objawem przekwitania u kobiet. Pozytywne działanie można zaobserwować już po tygodniu od włączenia nasion do diety, a maksymalną skuteczność osiąga się po 2 tygodniach.

Ciekawostka – Siemię lniane a jaja na miarę XXI wieku
Jaja z omega-3. Zastanawialiście się skąd to się bierze? Wystarczy karmić kurę nasionami siemienia lnianego, by składane przez nią jaja zawierały więcej kwasów omega-3. Jeśli natomiast krowa będzie karmiona tymi nasionami, jej mleko również będzie bogatsze w te cenne tłuszcze.

dietetyk, mgr Katarzyna Foszner
www.dieta-nawynos.pl