Jak wyleczyć zapalenie dziąseł?

gazetapowiatowa.pl

Zapalenie dziąseł zwykle jest skutkiem niewłaściwej higieny jamy ustnej. O ile sam stan zapalny tej tkanki jest niegroźny, o tyle brak leczenia może mieć już poważne konsekwencje. Najgroźniejszą z nich jest choroba przyzębia, rozwijająca się w paradontozę – grozi bowiem wypadaniem zębów. Dlatego też zapalenie dziąseł trzeba natychmiast wyleczyć. W jaki sposób to zrobić? Które leki wybrać?


 

Zapalenie dziąseł – jak powstaje? Przyczyny

 

Zapalenie dziąseł ma wiele przyczyn, jednak najczęstszą jest zaniedbanie higieny całej jamy ustnej. Wówczas bakterie gromadzą się w niej, tworząc tzw. płytkę nazębną. Jama ustna jest dla nich idealnym źródłem substancji odżywczych, co wpływa na ich rozwój i rozmnażanie się. Z czasem bakterie wywołują stan zapalny dziąseł.

 

Inne przyczyny to:

  • słaba odporność (organizm jest podatny na infekcje i stany zapalne),
  • niedobory witamin i minerałów (zwłaszcza witamina C, D, wapń i fosfor),
  • przewlekły stres,
  • podrażnienia dziąseł, spowodowane źle dopasowanym uzupełnieniem protetycznym,
  • dieta bogata w cukry i konserwanty,
  • zaburzenia równowagi hormonalnej (np. w czasie menopauzy),
  • palenie papierosów,
  • tendencja genetyczna.

 

Zapalenie dziąseł może być wstępną fazą do rozwoju paradontozy. Często dochodzi do tzw. recesji dziąseł, czyli cofania się ich tkanki. Wówczas uwidacznia się korzeń zęba (w ten sposób zostaje bardziej narażony na działanie szkodliwych substancji), który z czasem zaczyna się ruszać. Ostatecznie może dojść do utraty zębów.

 

 

Zapalenie dziąseł – objawy

 

W przebiegu zapalenia dziąseł jako pierwsze najczęściej pojawia się krwawienie. Może ono występować samoistnie, choć zdecydowanie częściej obserwuje się je w trakcie szczotkowania zębów. Z czasem pojawia się obrzęk – dziąsła zaczynają puchnąć, stają się bardziej zaczerwienione. Następnie pojawia się:

  • ból,
  • nadwrażliwość na ciepłe i zimne produkty.

 

Cechą charakterystyczną jest również nieprzyjemny zapach z ust. Mogą pojawić się bolesne afty.

 

 

Zapalenie dziąseł – jak leczyć?

 

Leczenie należy zacząć od wprowadzenia prawidłowej higieny ustnej. Poza regularnym szczotkowaniem, należy dołożyć również:

  • nitkowanie zębów,
  • płukanie jamy ustnej.

 

Dzięki temu antybakteryjne składniki, zawarte np. w płynie, mogą rozprzestrzenić się po większej powierzchni. Warto również udać się na profesjonalny zabieg usuwania płytki nazębnej do stomatologa.

 

Aby wyleczyć zapalenie dziąseł, należy również wyeliminować przyczynę ich stanu zapalnego. Jeśli sprowadza się ona wyłącznie do zaniedbań higienicznych, wystarczą odpowiednie nawyki. Jeżeli jednak wynika np. z niewłaściwej protezy, niedoborów czy stresu, to należy wprowadzić odpowiednie działania, aby zredukować wpływ tych czynników.

 

 

Zapalenie dziąseł – które leki mogą pomóc?

 

Warto sięgnąć również po leki łagodzące objawy zapalenia dziąseł, np. Sachol na afty. Zmniejsza on ból towarzyszący nadżerce oraz przyspiesza jej procesy gojenia. Sachol żel stomatologiczny działa przeciwzapalnie i łagodzi dolegliwości bólowe. Preparat zawiera salicylan choliny – substancję zmniejszającą dolegliwości bólowe i łagodzącą stany zapalne. Dzięki temu żel pomaga szybciej poradzić sobie z zapaleniem dziąseł i przynosi ulgę bolącym tkankom.

 

Dodatkowo zawiera chlorek cetalkoniowy, wzmacniający właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Obecność substancji pomocniczych, takich jak olejek anyżowy czy etanol sprzyja odkażaniu jamy ustnej, co ogranicza dalszy rozwój stanu zapalnego. Obecność glicerolu wpływa na łagodzenie podrażnień.

 

Żel należy stosować 2–3 razy w ciągu dnia. Po zastosowaniu preparatu warto na 30 minut zrezygnować z picia i jedzenia.

 

 

Zapalenie dziąseł – jak go uniknąć? Profilaktyka

 

Na podstawowe działania profilaktyczne składa się codzienne:

  • szczotkowanie i nitkowanie zębów,
  • korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej.

 

Ważne, aby preparaty używane do codziennej higieny zawierały składniki antybakteryjne. Szczotkując zęby warto robić to delikatnie, bez nadmiernego nacisku.

 

Drugą sprawą jest dieta i tryb życia. Aby utrzymać zdrowe dziąsła, należy zrezygnować z papierosów oraz produktów bogatych w cukry. Warto dbać również o odpowiednie uzupełnienie wapnia, witaminy C i D. Co pół roku należy wybrać się na profilaktyczną wizytę do stomatologa.