Zaszywanie alkoholika – na czym polega ten rodzaj terapii?

20220826123710_gb85b134a9de37f992a1f173dee70ecf3b852d2dccee1f3f1d89ea90524b955dd78c71114b79a7fd4e781ca1f7724d422_640.jpg

Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

W leczeniu choroby alkoholowej sięga się po różne rozwiązania. Ich dobór w dużej mierze zależy od stanu, w jakim znajduje się pacjent, stopnia uzależnienia, gotowości do współpracy z lekarzem i terapeutą, by wyjść z nałogu. Wszywka alkoholowa to jedno z rozwiązań, stosowane z reguły jako wsparcie innych form terapii.

Zaszywanie alkoholika — po co się je stosuje?

Wszycie Esperalu, czyli substancji, którą nazywa się powszechnie wszywką alkoholową to rozwiązania, które ma zniechęcić do picia alkoholu. Nieprzyjemne dolegliwości, które pojawiają się przy najmniejszym spożyciu napoju wysokoprocentowego, przypominają ogromnego kaca. Zaszycie alkoholika to więc sposób na wzbudzenie w nim wstrętu i niechęci do alkoholu, który kojarzyć się ma już nie z przyjemnym rauszem, ale wyłącznie nieprzyjemnymi objawami. To rozwiązanie sprawia także, że z dnia na dzień można porzucić picie alkoholu, co jest warunkiem niezbędnym do tego, aby przejść na dalsze etapy leczenia uzależnienia.

Co dają wszywki alkoholowe w leczeniu alkoholizmu

Zaszywanie alkoholika – jak zaszyć alkoholika? Podać mu podskórnie, najczęściej w okolicach łopatki Esperal, a więc inaczej substancję Disulfiram WZF, która uwalniana jest do organizmu stopniowo, dzięki czemu jedno zaszycie wystarcza nawet na 8 miesięcy. Wszywka alkoholowa uwalnia substancję czynną stopniowo, ale cały czas. Nie ma tutaj więc ryzyka, że pacjent zapomni o tabletce, świadomie jej nie przyjmie. Nie może sobie więc zrobić przerwy na picie alkoholu. Po spożyciu alkoholu przez czas działania wszywki zawsze pojawiać się będą nieprzyjemne objawy, dzięki czemu napoje te kojarzyć się będą jedynie z bolesnym kacem. Dzięki temu leczenie alkoholizmu i kolejne jego etapy mogą stać się osiągalne dla pacjenta. Przede wszystkim siłą rzeczy przechodzi on detoks. Być może spróbuje raz czy dwa napić się alkoholu mimo zaszycia, ale nieprzyjemne konsekwencje towarzyszące przyjęciu najmniejszej dawki alkoholu, powinny go do tego skutecznie zniechęcić. W leczeniu uzależnienia odstawienie używki, pełny detoks to zaś punkt wyjścia do tego, by zawalczyć o wyjście z choroby. Druga ważna kwestia, to utrzymanie pacjenta w trzeźwości, które pozwala mu analizować swoje zachowania, momenty, w których ma największą ochotę i potrzebę sięgnąć po alkohol. Jeśli zaś po wypiciu alkoholu mimo obecność wszywki alkoholowej, wystąpią bolesne objawy, istnieje szansa, że chory skutecznie zniechęci się do przyjmowania napojów wysokoprocentowych.

Wszywka alkoholowa — czy to wystarczy?

Oczywiście zaszycie alkoholowe nie jest magicznym środkiem, które raz na zawsze leczy z alkoholizmu. Tutaj potrzebna jest współpraca ze strony pacjenta, świadoma walka o to, by nie sięgnąć po alkohol, analiza własnych zachowań. Jeśli pacjent przejdzie zabieg wszycia Esperalu, ale mimo to postawi na spożywanie alkoholu i bolesne tego konsekwencje, cały proces nie będzie miał większego sensu. Bardzo wiele zależy więc od tego, czy pacjent świadomie zechce wykorzystać czas i wsparcie, jakie da mu działanie wszywki alkoholowej.

Jak przygotować się na wszywkę alkoholową?

Pierwszy sprawdzian pojawia się już przed wszyciem Esperalu. Aby zabieg implantacji Esperalu mógł przebiec skutecznie, pacjent musi być trzeźwy. Warunkiem założenia wszywki jest szczegółowy wywiad i brak spożycia alkoholu przez pacjenta na co najmniej 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Na wszycie najlepiej zdecydować się w sprawdzonym ośrodku leczenia uzależnień, który jest w stanie zapewnić ci odpowiedni poziom opieki, kontakt z profesjonalnym lekarzem i wsparcie na etapie specjalnego detoksu przygotowującego do przyjęcia leku.