Dla większości z nas czworonogi są pełnoprawnymi członkami rodziny. Zabieramy psy na wakacje, kupujemy im przysmaki i zabawki, dbamy o ich zdrowe żywienie i kondycję fizyczną (często o wiele staranniej, niż o siebie samych). Tym bardziej przykrym jest obserwowanie, jak ze zdrowiem pupila dzieje się coś niepokojącego. U niektórych ras psów wilgotne oczy są typową cechą, ale nigdy nie powinno się to wiązać z ropieniem. Kiedy jednak zauważymy ropną wydzielinę w oczach psa, nie należy jeszcze wpadać w panikę. Sprawdź, skąd może się brać ropa w psich oczach i jak pielęgnować czworonoga, aby pozbyć się tego niepokojącego objawu.
O czym mogą świadczyć ropiejące oczy u psa?
Na początku warto się zastanowić, która wydzielina z psich oczu rzeczywiście powinna nas niepokoić. Pamiętajmy, że oczy czworonogów skonstruowane są inaczej niż ludzkie, a zatem ich zasady funkcjonowania również są nieco odmienne.
Przezroczysta wydzielina z psich oczu jest naturalna – stanowi ona ochronę gałki ocznej przed urazami i przed wysychaniem. To dlatego po drzemce, możemy obserwować zgromadzony w kącikach oczu śluz. Jeśli jednak zaczyna on przybierać mętny, żółtawy lub zielonkawy odcień, gdy jest bardziej niż zazwyczaj gęsty i obfity, a także gdy towarzyszy mu nieprzyjemny zapach lub nietypowe zachowanie psa – wówczas możemy podejrzewać infekcję.
Niestety pies nie powie nam, co dokładnie mu dolega. Dociekanie przyczyn ropienia oczu leży po stronie weterynarza w wcześniej – opiekuna zwierzęcia. Powodów takiego stanu rzeczy może być sporo: niegroźne podrażnienie mechaniczne gałki ocznej, ciało obce tkwiące w oku, infekcja bakteryjna miejscowo (np. na skutek kąpieli w brudnej wodzie) albo uogólniona choroba (zwłaszcza górnych dróg oddechowych). Ropienie może być również wynikiem reakcji alergicznej (szczególnie w przypadku alergii wziewnych), a także ekspozycji na dym, kurz czy smog.
Prawidłowe oczyszczanie ropiejących oczu u czworonoga
Zanim zaczniesz w panice wybierać numer weterynarza, spróbuj ulżyć czworonogowi, pozbywając się ropnej wydzieliny. Pamiętaj przy tym o zachowaniu ostrożności – jeśli przyczyną ropienia jest ciało obce lub rozcięcie, każdy gwałtowny ruch może pogłębiać uraz. Tymczasem w przebiegu infekcji bakteryjnych, regularnie usuwanie wydzieliny przyspiesza leczenie i zapobiega sklejaniu się oka.
Do przemywania używaj miękkich, delikatnych wacików lub płatków, które nie pozostawiają drobinek waty. Sprawdzone produkty, przeznaczone do użytku medycznego i kosmetologicznego, znajdziesz tutaj: https://eplaster.pl/pl/c/Platki-i-waciki-Tampony/302. Wacik należy zmoczyć obficie roztworem soli fizjologicznej albo środkiem przeznaczonym do stosowania u psów, z dodatkiem nawilżającego kwasu hialuronowego lub alantoiny. Psie oczy możesz przemyć także wystudzonym naparem ze świetlika lekarskiego a w ostateczności nawet letnią wodą. Oczywiście jeśli weterynarz zaleci konkretny preparat, to trzymaj się jego wskazówek.
Kiedy udać się do weterynarza?
Nawet najbardziej troskliwa opieka może nie być wystarczająca. Długotrwałe lub nawracające ropienie powinno skłonić nas do konsultacji z weterynarzem, który zweryfikuje przyczynę pojawiania się tego objawu i poradzi, jak pozbyć się go raz na zawsze i jak ulżyć cierpiącemu pupilowi.
Do gabinetu warto zadzwonić, gdy pomimo przemywania stan oka nie poprawia się przez kilka godzin, gdy ropienie się powtarza, a także wówczas, gdy pies zachowuje się inaczej niż zazwyczaj: np. trze oko, traci apetyt, nie chce wychodzić na spacer, jest zbyt pobudzony lub przeciwnie – ciągle osowiały.
Jak zapobiegać nawrotom ropienia oczu u psa?
Jeśli ropienie nie wynika z choroby, warto zastosować kilka zmian w pielęgnacji zwierzęcia. Częściej wyczesuj psa, aby zminimalizować ryzyko wpadania sierści do oczu. Nie dopuszczaj do spotkań z obcymi psami, które mogą być agresywne. Na spacery wybieraj czyste okolice, wolne od smogu i od alergenów.
Warto również profilaktycznie regularnie przemywać oczy czworonoga roztworem soli fizjologicznej, zwłaszcza jeśli należy od do ras obficie łzawiących (np. maltańczyk).
To naturalne, że niepokoją nas niestandardowe objawy u naszych psów. Niewątpliwie ropna wydzielina nie jest naturalna, ale nie od razu musi oznaczać poważną chorobę. Czasami wystarczy zmiana nawyków higienicznych, innym razem konieczne będzie wyleczenie choroby, powodującej wydobywanie się ropy z psich oczu. Może się również okazać, że w ten sposób organizm zwierzęcia przekazuje ważną informację o ogólnym kiepskim stanie zdrowia, o rozwijającej się chorobie czy o obecności alergenu w jego otoczeniu. Wówczas przed nawrotem objawów może nas uchronić wyłącznie staranna, regularna opieka.