Joanna Mucha w Arenie

5204686acc44d.jpg

Ostatni z wojewódzkich kongresów sportu odbył się 13 maja, w legionowskiej Hali Arena – tradycyjnie wzięła w nim udział Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystki, przedstawiciele szeroko rozumianego sportu i władze samorządowe z Adamem Struzikiem, Marszałkiem Województwa, na czele.

 

Legionowo docenione
Szesnaście Kongresów Sportu Powszechnego miało umożliwić Ministerstwu Sportu i Turystyki zapoczątkowanie rozmowy nad wykorzystaniem infrastruktury sportowej. Cykl debat władz samorządowych, przedstawicieli ministerstwa, a także osób zaangażowanych w działalność sportową zapoczątkowało spotkanie w województwie warmińsko-mazurskim w listopadzie ubiegłego roku.

Trudne zadanie dla Mazowsza
Marszałek Województwa, Adam Struzik, był pierwszą osobą, która zabrała głos w merytorycznej dyskusji nad trudnościami i wyzwaniami czekającymi lokalne władze w propagowaniu sportu. Do osiągnięć Mazowsza Marszałek Struzik zaliczył m.in. realizację ponad 550 inwestycji, wśród których znalazły się pływalnie, Orliki, czy hale sportowe i gimnastyczne. Podkreślił także, że nasze województwo jest najlepszym, jeśli chodzi o rywalizację dzieci i młodzieży pośród wszystkich jednostek samorządu, jednak ciągle stoi przed ważnym wyzwaniem, jakim jest zamiana sukcesu infrastrukturalnego na korzyści w rozwoju i promowaniu sportu, zdrowia i aktywności obywateli. Do ważniejszych kwestii, według Struzika, należy także umożliwienie korzystania z obiektów sportowych seniorom, których wyklucza się niekiedy z korzystania z tego typu obiektów.

Dramatyczne raporty
Głównym punktem spotkania było wystąpienie Minister Sportu i Turystyki, Joanny Muchy,  która stwierdziła, że sport powszechny został przez władze pominięty i poszedł nie tą drogą, którą powinien. Mucha odniosła się w swoich rozważaniach, między innymi, do raportu ze Stanów Zjednoczonych, według którego pokolenie dzisiejszych 10-latków będzie pierwszym, które będzie żyło krócej od swoich rodziców, co spowodowane jest brakiem ruchu i otyłością. Minister sportu przedstawiła także polskie raporty, między innymi Najwyższej Izby Kontroli, zgodnie z którymi w zajęciach WF-u w szkołach nie uczestniczy od 20-30% dzieci, w zależności od poziomu szkoły. Pełni grozy dopełnia fakt, że tylko 6-12% Polaków regularnie uprawia sport, tymczasem 45% z nich nie ma z nim do czynienia nawet okazjonalnie. Zdaniem Minister Muchy trudne zadanie spoczywa także na gminach, które w swoich planach strategicznych powinny przygotowywać odpowiednie programy rozwijające aktywność społeczeństwa – niestety tylko 1/5 gmin w swoich planach wspomina o sporcie, czyniąc to jednak w większości w odniesieniu do budowy infrastruktury. – Znam gminy, które 90% budżetu na sport przeznaczają na finansowanie jednego czy dwóch klubów, w dodatku klubów profesjonalnych –stwierdziła Joanna Mucha. Chwilę później dodała także, że istotnym problemem w szkolnictwie jest fakt, że szkoły, kluby i ośrodki sportowe nie potrafią współpracować ze sobą w „wyławianiu” najlepszych młodych sportowców. Nieumiejętne jest także zarządzanie sportem, poszukiwanie środków finansowych i kształcenie kadr.

Odznaczenia dla działaczy
Minister Sportu nie zapomniała także o uhonorowaniu osób zasłużonych w kwestii rozwoju sportu powszechnego pośród lokalnej społeczności. Wśród nagrodzonych znaleźli się nauczyciele i wychowawcy z Ciechanowa, Białobrzegów, Otwocka, Nadarzyna, czy Piaseczna. W ich gronie znalazł się także mieszkaniec Modlina, Wiesław Trzaskulski, opiekun Iskry Legionowo, wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego i trener siatkówki, jeden z propagatorów tego sportu na terenie naszego powiatu, uhonorowany brązową odznaką. Do grona pozostałych wybitnych zaliczeni zostali: Roman Soliński (złota odznaka), Krzysztof Miernik i Robert Mroziński (srebrna odznaka), Adam Bolek, Janusz Kącki, Mieczysław Molenda, Ryszard Myśliwski, Witold Siwiec i Paweł Tomaszewski (wszyscy otrzymali brązowe odznaki).

Tomek Piwnikiewicz