Z powodu rosnącej liczby stwierdzonych zakażeń wścieklizną u zwierząt wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał 31 grudnia 2021 roku rozporządzenie nakazujące szczepienie kotów przeciwko tej chorobie. Właściciele kotów muszą zrobić to w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez pupila trzeciego miesiąca życia. Szczepienie psów już wcześniej było obowiązkowe. Za brak szczepienia właściciel może dostać mandat w wysokości 500 zł.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii przekazał, że na terenie województwa mazowieckiego wykryto w ciągu roku 109 przypadków wścieklizny. Wojewoda mazowiecki dodał, że to nie tylko zwierzęta dziko żyjące, ale też domowe, np. koty. Konstanty Radziwiłł ostrzegł, aby zachować ostrożność w przypadku spotkania nieznanych zwierząt. W przypadku chęci udzielenia pomocy poradził, aby powiadomić odpowiednie służby i nie podejmować działań na własną rękę.
31 grudnia 2021 roku wojewoda mazowiecki wydał nakaz szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie na obszarze zagrożonym wystąpieniem tej choroby u zwierząt. Pierwsze szczepienie powinno być wykonane w ciągu 30 dni od dnia ukończenia przez kota trzeciego miesiąca życia. Kolejne powinny się odbywać maksymalnie w ciągu roku od dnia ostatniego szczepienia.
Szczepienie psów już wcześniej było obowiązkowe (w Polsce psy podlegają obowiązkowemu szczepieniu powyżej 3. miesiąca życia i nie rzadziej niż 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia). Za brak szczepienia grozi właścicielowi do 500 zł mandatu.
Obszar zagrożony wścieklizną
W rozporządzeniu wojewoda mazowiecki określił obszar zagrożony wścieklizną, obejmujący w Warszawie: dzielnicę Wawer, Wesołą, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ulicą Radzymińską), Rembertów, Pragę Południe i Wilanów. W powiecie mińskim: gminę Dębe Wielkie, gminę Halinów, gminę Mińsk Mazowiecki, gminę Siennica, gminę Stanisławów, gminę Latowicz, gminę Cegłów oraz miasta Halinów, Mińsk Mazowiecki i Sulejówek. Powiaty: otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński i miasto Radom.
Na obszarze zagrożonym wścieklizną obowiązuje między innymi: zakaz organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę oraz polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików oraz polowań indywidualnych na dziki bez udziału psów i nagonki oraz nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu, pozostawiania zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach.
Wścieklizna
Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt atakującą ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Wirus wścieklizny jest odporny na gnicie i zamarzanie, natomiast wrażliwy jest na ogrzewanie (temperaturze 60 st. C przeżywa 5 minut) oraz na działanie większości środków dezynfekujących. Do zakażenia wścieklizną dochodzi zazwyczaj na skutek pogryzienia przez chore zwierzę. Zakażenie jest możliwe poprzez kontakt ze śliną chorego lub zakażonego zwierzęcia. Wirusy wścieklizny początkowo atakują zakończenia nerwowe uszkodzonych miejsc, a następnie poprzez nerwy obwodowe mózg. Prawie zawsze jest to choroba śmiertelna.