Mazowsze. Zakaz palenia węglem w 2030 roku. Zdecydowana większość mieszkańców popiera takie rozwiązanie

0x0

Spotkanie konsultacyjno-informacyjne w Parku Zdrowia w Legionowie (fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie)

Czy już wkrótce pożegnamy się z paleniem węglem? Urząd marszałkowski przygotowuje zmiany w uchwale antysmogowej dla Mazowsza. Zgodnie z nimi w 2030 roku ma zostać wprowadzony zakaz spalania paliw stałych. Nowe regulacje dotyczą powiatu legionowskiego, wołomińskiego, piaseczyńskiego, grodziskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, nowodworskiego, pruszkowskiego, mińskiego oraz Warszawy. Trwają konsultacje projektu.

Dlaczego zmiany są konieczne?

Choroby układu oddechowego i krążenia, przedwczesne zgony, zwiększona zachorowalność na nowotwory czy nawet na COVID-19 – to jedne ze skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Szacuje się, że na Mazowszu z powodu smogu umiera przedwcześnie ok. 6 tys. osób w ciągu roku. Problem pogłębia się w okresie jesienno-zimowym i jest szczególnie dotkliwy na obszarach o większym zagęszczeniu domów i mieszkań. To głównie skutek niskiej emisji, czyli zanieczyszczeń powstających przez palenie w piecach i kominkach. W związku z tym urząd marszałkowski przygotował projekt nowych regulacji w uchwale antysmogowej dla Warszawy i przyległych powiatów. Według niego od 2030 roku w swoich domach nie zainstalujemy już pieców na paliwa stałe. – Czyste powietrze to nasza wspólna sprawa, którą samorząd Mazowsza traktuje priorytetowo – mówi radna województwa Anna Brzezińska. – Dlatego prowadzimy szereg programów wsparcia i dofinansowań, z których mogą korzystać lokalne samorządy. Rozwiązania prawne, takie jak uchwała antysmogowa, wskazują kierunek koniecznych zmian, udział mieszkańców w trwających konsultacjach jest zatem niezwykle istotny.

 

 

 

Jak mówi Marcin Podgórski, dyrektor departamentu gospodarki odpadami, emisji i pozwoleń zintegrowanych urzędu marszałkowskiego, poziom szkodliwych dla zdrowia substancji w powietrzu, których źródłem jest spalanie węgla i drewna w domowych piecach, nadal przekracza ustalone standardy. – Problem w wielu miastach pod Warszawą jest nawet większy niż w stolicy. Występuje tam gęsta zabudowa i wiele domów jednorodzinnych bez dostępu do sieci elektrociepłowniczej. By walczyć o lepsze powietrze, należy wykorzystać wszelkie możliwe narzędzia, w tym także delegację ustawową dającą nam podstawę do wprowadzenia „uchwały antysmogowej” odpowiadającej właśnie na regionalne i lokalne uwarunkowania. Dlatego zapraszamy wszystkich mieszkańców i samorządy do zgłaszania uwag do projektu – mówi dyrektor Podgórski.

 

Większość mieszkańców za rezygnacją z węgla

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla urzędu marszałkowskiego, ok. dwie trzecie mieszkańców Warszawy i podwarszawskich powiatów wyraża pełne lub częściowe poparcie dla zakazu. W stolicy za wprowadzeniem nowych regulacji opowiada się 69 proc. ankietowanych, w podregionie warszawskim wschodnim – 65 proc., a w warszawskim zachodnim – 66 proc. badanych.

 

Szansa na mniej zgonów i hospitalizacji

Zdecydowane ograniczenie niskiej emisji przełoży się wymiernie na jakość i długość życia mieszkańców. Jak wynika z analiz, które przeprowadziło dla urzędu marszałkowskiego Europejskie Centrum Czystego Powietrza, likwidacja niskiej emisji pozwoli uniknąć niemal 2 tys. zgonów rocznie oraz ponad 1,4 tys. hospitalizacji z przyczyn oddechowych wśród mieszkańców Mazowsza. W samym warszawskim „obwarzanku” jest szansa na ponad 500 zgonów rocznie mniej. Warunkiem koniecznym jest jednak likwidacja niskiej emisji. Przy samej zmianie pieców na urządzenia zgodne z unijnymi normami ekoprojektu, liczba zgonów wśród mieszkańców może spaść o ok. 350.

 

Czym jest uchwała antysmogowa?

Uchwała antysmogowa została wprowadzona na Mazowszu przez sejmik województwa już w 2017 roku. W jej zapisach określono m.in., że wszystkie nowe kotły na paliwa stałe od 11 listopada 2017 muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu – dyrektywy unijnej, która określa normy emisji zanieczyszczeń przez urządzenia grzewcze. Ponadto od lipca 2018 w całym województwie obowiązuje zakaz stosowania części paliw stałych, takich jak węgiel brunatny, muły, flutokoncentraty czy też gorszej jakości węgiel kamienny i paliwa z biomasą o wilgotności powyżej 20 proc.

 

Co może się zmienić?

Zgodnie z propozycją zmian przygotowanych przez urząd marszałkowski, w powiatach podwarszawskich od 1 lipca 2030 eksploatacja pieców na paliwa stałe (np. węgla, drewna, pelletu itp.) będzie zakazana. Będą jednak wyjątki. Jeśli mieszkańcy wymienili swoje instalacje na zgodne z założeniami ekoprojektu po 11 listopada 2017 lub zdążą to zrobić do 30 czerwca 2030, będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności.

Jeszcze bardziej restrykcyjne zasady są proponowane dla Warszawy, gdzie zakaz spalania węgla miałby obowiązywać już od lipca 2024, a innych paliw stałych od lipca 2030. Oprócz nowych regulacji projekt uchwały wydłuża o pół roku czas na wymianę bezklasowych kotłów i kominków niespełniających wymogów ekoprojektu. Zakaz ich stosowania zacznie obowiązywać 1 lipca 2023 r.

 

 

 

Stężenie benzo(a)pirenu w roku 2017 oraz prognoza po wprowadzeniu zakazu spalania paliw stałych w regionie warszawskim stołecznym

 

Alarmy smogowe apelują o zdecydowane działania

Zdaniem przedstawicieli Polskiego Alarmu Smogowego do rozwiązania problemu smogu w Warszawie i okolicach konieczne są jeszcze bardziej zdecydowane rozwiązania. – To jakim powietrzem zmuszeni są oddychać mieszkańcy Warszawy i powiatów okalających, jest wstydem dla całego kraju – mówi Paulina Mroczkowska z Legionowskiego Alarmu Smogowego. – Z tytułu zanieczyszczeń powietrza w sezonie grzewczym ponosimy ogromne straty zdrowotne oraz finansowe, cierpi także nasz komfort życia. Pora to zmienić. Nie ma na co czekać i nie ma co odsuwać w czasie terminów zakazów zawartych w uchwale antysmogowej. Chcemy wzmocnienia uchwały, a nie jej osłabienia.

Polski Alarm Smogowy postuluje wprowadzenie zakazu dla montażu nowych kotłów węglowych już od 1 stycznia 2022 roku oraz zakazu spalania węgla na terenie m. st. Warszawy od 1 stycznia 2024. Zdaniem PAS analogiczne przepisy powinny dotyczyć biomasy. – Na terenie powiatów okalających zamiast całkowitego zakazu znacznie odsuniętego w czasie, sugerujemy szybkie zaostrzenie wymagań dla nowych urządzeń, które pozwoli na ograniczenie spalania biomasy. Wskazujemy także na możliwość lokalnych zaostrzeń, na życzenie samorządów – dodaje Paulina Mroczkowska.

 

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Konsultacje projektu nowej uchwały antysmogowej trwają do 16 sierpnia 2021 r. Uwagi można składać za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na stronach urzędu marszałkowskiego (formularz będzie aktywny tylko w terminie trwania konsultacji), pisemnie na adres Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych UMWM (ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa) oraz ustnie do protokołu po wcześniejszym umówieniu wizyty. Szczegóły i formularz można znaleźć na stronach www.mazovia.pl oraz www.powietrze.mazovia.pl.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 15

  1. Zdecydowanie popieram i sam już podjąłem odpowiednie kroki , mianowicie dzięki programowi czyste powietrze , niedługo zagości u mojej kotłowni kocioł mini matic . Jestem podekscytowany ,że udało się zdobyć takie cudo .

    • Tylko się nie zmocz z tego podniecenia

    • Pogadamy za jakiś czas, jak dostaniesz rachunki za gaz, szczególnie po uwolnieniu cen

      • Daro vel Dariusz Nowak ty cymbale – kotły Mini Matic spalają pellety, a nie gaz.

        • Nie ma ludzi nieomylnych, za to ty wystawiłeś sobie świadectwo chamstwa boguś vel kaka vel celar ….

        • Przypadek Daro vel Dariusz Nowak można wytłumaczyć tylko największą pomyłką ewolucji – kupił sobie człowiek nowoczesny kocioł na pellety, a ten chce w nim gazem palić.

          • Nie posłaj się czasem z tego podniecenia. Byłem przekonany że to piec gazowy bo za kilka lat wejdzie całkowity zakaz spalania paliw stałych
            I to jest absurd że dotuje się z programu czyste powietrze kocioł na pellet, za klika lat nowego pieca na pellet nie da się już legalnie zainstalować
            I teraz człowiek który zainwestuje mnóstwo kasy w ekologiczny piec na pellet, za kilka lat jeżeli ten piec mu się zużyje będzie musiał znowu kompleksowo przerabiać kotłownię

      • DARO już niedługo jak powstanie nowy blok na Olszankowej to nowi sąsiedzi nie pozwolą Ci palić niczym innym niż gaz bo Cię pogonią jak im dym będzie walił w okna. ALbo podłączysz się do miejskiej sieci ciepłowniczej którą nowy blok blędzie miał i przyłącze będziesz miał tuż za płotem.

    • Ale pelet też będzie zabroniony zresztą nie ma co gdzie trzymać bo trzeba w suchym miejscu jest mniej kaloryczny niż węgiel i droższy tak że interes życia zrobiony

  2. Takie badania powinny być zrobione niezależnie dla Warszawy i reszty miejscowości. Co mają zrobić ludzie nie mający dostępu do gazu a gazownia odpowiada tylko „nie ma i nie będzie”. Co mają powiedzieć ludzie mający emeryturę 1300zł. Jak zwykle „warszawka” sobie coś wymyśliła a płacić mają ludzie.

  3. Gęsta zabudowa Legionowa pojawiła się po beztroskim wydawaniu pozwoleń deweloperom na budowy kolejnych blokowisk. Z zielonego Legionowa powstało miasto pełne asfaltu, betonu i spalin. Prezydent nie mieszka w Legionowie więc lekką ręką podpisuje kolejne zezwolenia a jego dworzanie grzecznie podpisują każdy kwit. Znalezienie miejsca na parkingu w centrum Legionowa graniczy z cudem i często trzeba zostawiać auto daleko od docelowego miejsca. Uchwały antysmogowe niewiele zmienią w zagęszczonym Legionowie

  4. czy było jakieś referendum w tej sprawie czy tylko ‚większosc mieszkańców’ jest za to słowa lobby eko według swojego uznania??

    • W Legionowie referundum się nie przeprowadza a konsultacje są fikcją (w mojej ocenie) czego przykładem były „konsultacje” w sprawie lokalizacji przepraw przez tory a władze wybrały do realizacji wariant, który w ogóle nie był na spotkania prezentowany. W Legionowie referendum/konsultacje przeprowadza się w sprawach typu nazwa dla mało znaczącej dla miasta bocznej uliczki o długości kilkudziesięciu metrów.

  5. Program czyste powietrze to fikcja pierwsze dochód na gospodarstwo poniżej 100000zł brutto rocznie to przy jednej osobie pracują można przekroczyć a w przypadku dwóch w większości przypadków dodatkowo chcą uzależnić wszystkich od gazu a potem podnosić ceny, nie to że nie wymienię kotła na gazowy ale niech najpierw zgazyfikują tereny wiejskie ale kocioł na węgiel z eusztem do palenia drewnem nigdy nie zlikwiduje bo gdyby coś zawsze do lasu mam blisko

  6. Ja bym zrobiła reasumpcje głosowania

Dodaj komentarz