Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) poinformował, że zaczęły już funkcjonować w dwóch miejscach na trasie S8 w obrębie Warszawy odcinkowe pomiary prędkości. Łącznie 30 kamer będzie kontrolowało sytuację na 17-kilometrowym fragmencie ekspresówki.
Przypomnijmy, że W kwietniu Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) podpisał umowę na instalację sprzętu służącego do wykonywania odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8. System znajduje się na dwóch odcinkach obejmujących skrajne fragmenty warszawskiego odcinka trasy. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł ok. 4 mln zł.
Nowoczesny system odcinkowego pomiaru prędkości na S8
– Urządzenia, które zostaną zainstalowane, to system kamer, który automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Funkcjonalność kamer umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość szeregu danych, w tym między innymi: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. – tłumaczyła przed uruchomieniem systemu rzeczniczka GITD.
fot. GITD
System kamer już działa
Główny Inspektorat Transportu Drogowego przekazał we wtorek (23 listopada), że na warszawskim odcinku trasy S8 kierowców kontrolują już odcinkowe pomiary prędkości. Przejazdy kierowców obserwuje łącznie 30 kamer, zainstalowanych na dwóch odcinkach: pomiędzy Łabiszyńską w Warszawie a Szpitalną w Markach oraz między węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego. – Pomiary są prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8 – przekazała rzeczniczka GITD Monika Niżniak.
– Kierowcy nie powinni być zaskoczeni kontrolami. O prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki – powiedziała Niżniak. Średnia prędkość kierowców jest określana automatycznie na podstawie czas wjazdu i wyjazdu pojazdu. – Funkcjonalność systemu umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość szeregu danych, w tym między innymi miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego oraz maksymalnej dozwolonej prędkości. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej – dodała.
Wszystkie zarejestrowane zdjęcia są przesyłane online do systemu centralnego CANARD.
Zgodnie ze stałą organizacją ruchu na tych odcinkach obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 kilometrów na godzinę dla samochodów osobowych i do 80 kilometrów na godzinę dla ciężarowych.