Wystartowały Warszawskie Linie Turystyczne w tym rejsy statkiem z Warszawy do Serocka

zefir25

Rozpoczęły się wakacje 2024, a wraz z nimi wystartowały Warszawskie linie Turystyczne. Codziennie można się przejechać zabytkowym tramwajem linii 36, zwiedzić w weekend Warszawę na pokładzie tramwaju T, przejechać się „Setką”, wybrać koleją wąskotorową do Runowa lub statkiem do Serocka. Dodatkowo od lipca codziennie można będzie przeprawić się przez Wisłę trzema promami.

 

 

Od lat Warszawskie Linie Turystyczne cieszą się ogromną popularnością i zainteresowaniem. Mieszkańcy stolicy i okolic nabierają coraz większej ochoty na przechadzki, wycieczki i wyprawy, a przejechanie się zabytkowym taborem czy przeprawienie promem przez Wisłę lub udanie się statkiem do Serocka.

 

 

Przeprawa promami

Prom Słonka przetransportuje podróżnych z Cyplu Czerniakowskiego do plaży na Saskiej Kępie i z powrotem; Pliszka pojawia się między nabrzeżem mostu Józefa Poniatowskiego, a plażą pod stadionem PGE Narodowym; zaś Wilga z Podzamcza płynie na Pragę do Zoo.

Na trzech jednostkach, nie trzeba mieć biletów – pływanie nimi jest bezpłatne. Możemy zabrać na ich pokład także czworonożnego przyjaciela, a nawet rower. Od 1 lipca będą pływać codziennie!

Na szynach

Od najbliższego weekendu na tory wyjedzie weekendowa linia tramwajowa T obsługiwana przez zabytkowy tabor. Popularna „Tetka” jest prawdziwą gratką dla miłośników transportu szynowego. Co roku obsługują ją tramwaje klasyczne, sterowane na korbę.

Linia łączy ze sobą dwie dość odległe dzielnice Warszawy – Pragę-Północ i Ochotę. W stronę Pragi wagony jadą tradycyjnie z placu G. Narutowicza ulicą Grójecką, Alejami Jerozolimskimi, Targową. Na Ochotę wracają Trasą W-Z, Marszałkowską i Nowowiejską. Tramwaje mijają m.in. Trakt Królewski, Muzeum Narodowe, Bulwary Wiślane, Muzeum Pragi, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki, Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową oraz Filtry.

Od początku wakacji częściej spotkamy także zabytkowe tramwaje linii 36, które będą jeździły nie tylko w weekendy, ale także w tygodniu. Trasa prowadzi przez ciekawe i zabytkowe rejony miasta. Tramwaje wyjeżdżają z placu G. Narutowicza w ulicę Filtrową. Następnie na ulicy Nowowiejskiej miną Politechnikę Warszawską, a na placu Zbawiciela skręcą w Marszałkowską. 36-tka będzie kontynuowała jazdę cały czas prosto ulicą gen. W. Andersa, A. Mickiewicza i J. Słowackiego aż do pętli Metro Marymont. Po drodze na pasażerów czekają widoki na starą zabudowę stacji filtrów, MDM i plac Konstytucji, Ogród Saski czy plac T.W. Wilsona.

Legendarne autobusy

Warszawskie Linie Turystyczne, to także gratka dla fanów autobusów. Autobusy linii 100 kursują w weekendy i dni świąteczne z częstotliwością co 30 i 45 minut. Linię 100 obsługują jelcz, zabytkowe ikarusy i słynny „ogórek, ale także niskopodłogowe: jelcz, MAN, neoplan i solaris z przełomu wieków. Najstarszy „ogórek” przeniesie nas nawet do 1972 roku! Warszawa wyglądała wtedy zupełnie inaczej: nie było Mostu Łazienkowskiego, Wisłostrady czy wieżowca Intraco.

Autobusy linii 100 wyruszają z Dworca Centralnego trasą z widokami na Wolę i Muranów, następnie mostem Śląsko-Dąbrowskim przeprawiają się na Pragę, a na zachodni brzeg Wisły wracają mostem Świętokrzyskim. Następnie przejeżdżają przez Powiśle i okolice Łazienek Królewskich, by kontynuować przejazd Marszałkowską. Kurs kończy się na przystanku początkowym – Dworzec Centralny.

Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa

Pociąg Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej startuje ze stacji w Piasecznie. Kolej Wąskotorowa w Piasecznie uruchomiona została w 1900 roku. Stanowi ona doskonałą okazję na doświadczenie arkadyjskich klimatów. Pociąg zatrzymuje się na zabytkowej stacji Zalesie Dolne, Głosków, Runów, Złotokłos a następnie dociera do stacji Tarczyn. W drodze powrotnej – w Runowie, pasażerowie mają czas dla siebie. Kolejka zatrzymuje się przy malowniczej polance, gdzie jest czas na piknik, grilla lub relaksujący spacer po lesie. Na polanie można korzystać z wiat oraz miejsc na ognisko.

Rejsy do Serocka

Rejs do Serocka to coś, dla osób, które w weekendy chcą na chwilę uciec z miasta. W ramach WLT można popłynąć w rejs do Serocka. Wycieczka rozpoczyna się o godzinie 9:00 nad Kanałem Żerańskim (przystań nieopodal przystanku Cementownia 02). Powrót do Warszawy przewidziany jest na godzinę 18:00. „Zefir” zabiera na pokład 100 pasażerów. Każdy pasażer ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące z dostępem do stolika. Na statku znajduje się grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Po bilety można się wybrać do Punktu Obsługi Pasażerów Metro Dworzec Wileński, gdzie jest sprzedawana oddzielna pula wejściówek. Bilety można kupować w piątki w godzinach 15:00-18:00 oraz w soboty od 8:00 do 11:00. Płatność stacjonarna możliwa jest wyłącznie gotówką. Bilety oferuje także serwis bilety24.pl. Tam mogą się pojawiać bilety, których armator nie sprzedał w piątek na rejs sobotni lub w sobotę na rejs niedzielny – „Zefir” wypływa wcześnie rano i w dniu rejsu kasa w POP już nie zdąży sprzedać wejściówki.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących Warszawskich Linii Turystycznych można znaleźć na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego pod TYM adresem.

źródło/fot.: Warszawski Transport Publiczny