ZTM uruchomił bezpłatną aplikację, która pozwala na zakup biletu długookresowego na przejazdy Warszawskim Transportem Publicznym

Aplikacja mobiWAWA fot. WTP Warszawa

Aplikacja "mobiWAWA" fot. WTP Warszawa

Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Warszawie razem z Biurem Cyfryzacji Miasta m.st. Warszawy przygotowały aplikację miejską “mobiWAWA”, dzięki której można zakupić przy użyciu smartfonu bilety długookresowe w dowolnym czasie i miejscu.

 

 

Jak informuje ZTM już od dawna można kupować bilety jednorazowe i krótkookresowe przy użyciu smartfonu – tę usługę oferuje sześć komercyjnych aplikacji. Teraz korzystając z miejskiej aplikacji “mobiWAWA” można także kupić bilety długookresowe. Jeśli stojąc na przystanku w drodze do pracy pasażer przypomni sobie, że skończyła się ważność biletu i chce doładować Warszawską Kartę Miejską, nie musi korzystać z biletomatu ani odwiedzać Punktu Obsługi Pasażerów. Wystarczy mieć przy sobie smartfon i zainstalowaną aplikację.

 

 

Aplikacja “mobiWAWA” została zaprojektowana przez Biuro Cyfryzacji Miasta we współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego. Aplikacja obsługuje Warszawską Kartę Miejską, Kartę warszawiaka/warszawianki, Kartę Ucznia oraz zakup biletów długookresowych. Można za jej pośrednictwem kupić bilety 30- i 90-dniowe, w tym bilety warszawiaka i warszawianki, z wyjątkiem biletów metropolitalnych (oferta Warszawa+ dla mieszkańców gmin aglomeracji). Aplikację można pobrać z portalu mojaWarszawa, strony internetowej WTP lub w sklepach App Store i Google Play.

Jak działa aplikacja “mobiWAWA”?

Kupno biletu jest możliwe po zarejestrowaniu konta użytkownika w aplikacji i zalogowaniu się do niej. Kupionym przez aplikację biletem można zarządzać – aktywować, zawiesić lub odwiesić, a także przedłużyć, czyli kupić taki sam bilet po raz kolejny.

Aplikacja umożliwia okazywanie biletów do kontroli. Na aktywnym bilecie użytkownik znajdzie przycisk „KOD QR BILETU” – po kliknięciu w ten przycisk, na ekranie telefonu wyświetli się jego imię i nazwisko, aktualne zdjęcie, rodzaj biletu, data jego ważności oraz kod QR, który okazuje się kontrolerom biletów w pojeździe WTP oraz w strefie biletowej metra.

Aplikacja otwiera bramki do metra, jeśli użytkownik posiada aktywny bilet długookresowy. Wystarczy, że wybierze „Wejściówkę do metra” – wygeneruje w ten sposób kod QR i otworzy bramkę. Uczniowie posiadający Kartę Ucznia dzięki aplikacji mobiWAWA będą mogli okazywać uprawnienia do bezpłatnych przejazdów w swoim smartfonie.

Niestety jak informuje ZTM obecna wersja aplikacji nie umożliwia przeniesienia biletu z dotychczasowej (plastikowej) Warszawskiej Karty Miejskiej do telefonu. W takiej sytuacji można zrobić jedną z dwóch rzeczy:

  • dokonać zwrotu aktualnie posiadanego biletu na WKM (z potrąceniem opłaty manipulacyjnej) w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów i zakupić bilet w aplikacji;
  • zakupić bilet w aplikacji po zakończeniu okresu ważności obecnie zarejestrowanego biletu na WKM.

źródło: Warszawski Transport Publiczny