Bloki, przedszkole i budynek handlowy przy stacji Wieliszew Centrum. Inwestor będzie współfinansował inwestycje gminne

Clipboard 1

Ulica Modlińska w Wieliszewie, fot. www.google.pl/maps

Na ponad 19 hektarach położonych w bliskim sąsiedztwie Jeziora Zegrzyńskiego, przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie ma powstać duże osiedle mieszkaniowe z różnego rodzaju usługami towarzyszącymi o charakterze komercyjnym i publicznym. Inwestycję zamierza przeprowadzić firma Heron Property Polska z Warszawy. 8 kwietnia na nadzwyczajnej sesji Rady Gminy inwestor opowie o swoich planach. 

 

Od 12 marca 2025 r. w Starostwie Powiatowym w Legionowie toczy się postępowanie administracyjne zmierzające do wydania pozwolenia na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego nr 1 oraz budynku usługowego – przedszkola (etap I) w ramach inwestycji polegającej na budowie zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z zabudową usługową, obiektami infrastruktury technicznej oraz urządzeniami budowlanymi związanymi z projektowaną inwestycją. Pierwszy z tych bloków wraz z budynkiem przedszkola mają mieć łączną kubaturę blisko 53 tys. m³ i mają zostać zbudowane na mierzącej blisko 19,4 hektara nieruchomości położonej przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie, czyli przy drodze wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631). Działka ta częściowo przylega do zrewitalizowanej linii kolejowej i ronda w Zegrzu Południowym w gminie Nieporęt. W jej bardzo bliskim sąsiedztwie znajduje się również Jezioro Zegrzyńskie.

 

Heron Property Polska wspiera gminę

Inwestycję chce zrealizować firma Heron Property Polska z Warszawy. Przedsiębiorca działa na krajowym rynku od 2005 r. i specjalizuje się w budowie nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, a także w obsłudze rynku nieruchomości. Co ważne spółka współfinansowała w przeszłości i współfinansuje liczne aktywności i działalności odbywające się na terenie gminy Wieliszew. Do 2017 r. była sponsorem klubu sportowego Wieliszew Heron Team. W latach 2023-2024 r. sponsorowała organizację Go Green Festiwal. Przedsiębiorca ten od 2008 r. udziela również wsparcia finansowego zespołowi Promyki, wspiera też organizację mistrzostw Polski w tańcach polskich Mazur.

Trzeba było wydać warunki zabudowy

Z uwagi na to, że ta mierząca ponad 19 hektarów nieruchomość nie jest objęta zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp), wieliszewski magistrat wydał na rzecz tego inwestora warunki jej zabudowy w 2021 r. Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało 3 lata, bo od 2018 r. W finale, firma Heron Property Polska z Warszawy, formalnie władająca tą olbrzymią nieruchomością od 2007 r., w 2021 r. uzyskała zgodę na jej zabudowę kilkoma blokami oraz budynkami usługowymi. Wydanie tej decyzji administracyjnej poprzedzone zostało wykonaniem szeregu uzgodnień z takimi instytucjami publicznymi jak m. in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Warszawie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Warszawie, Starostwo Powiatowe w Legionowie, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków i Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie. – Wynikiem uzgodnień było m. in. określenie nieprzekraczalnych linii zabudowy od drogi publicznej, od granicy konturu lasu oraz od linii kolejowej Wieliszew-Zegrze oraz konieczność zrealizowania dwóch skrzyżowań i sygnalizacji świetlnych – poinformował w sobotę, 22 marca 2025 r. na Facebooku wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki.

Plany inwestycyjne dewelopera są zgodne z zapisami wieliszewskiego studium

Włodarz następnie wytłumaczył się z wydania tej decyzji administracyjnej przed wieliszewianami. – Decyzja w sprawie warunków zabudowy nie jest decyzją uznaniową. Organ właściwy do jej wydania jest zobowiązany do pozytywnego rozstrzygnięcia, jeśli projektowana inwestycja czyni zadość wszystkim wynikającym z prawa warunkom, a obowiązek odmowy występuje tylko wówczas, gdy inwestycja ta nie spełnia choćby jednej ustawowej przesłanki. Ponadto, należy podkreślić, że działka w studium jest przeznaczona pod taką zabudowę i była ona zabudowana wcześniej, zanim firma Heron Property Polska z Warszawy w 2007 r. przejęła tę działkę – przekazał mieszkańcom wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki. – Zdaję sobie sprawę z tego, że przedmiotowa inwestycja rodzi obawy mieszkańców. Chciałbym jednak zapewnić, że z pełnym zaangażowaniem podchodzę do kwestii rozwoju naszej gminy, starając się blokować setki hektarów przed zabudową. Zarówno ja jako wójt, jak i radni jesteśmy zawsze za racjonalną zabudową przestrzeni, która musi być zgodna z interesem wszystkich jej mieszkańców oraz być realizowana z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. Ale moje działania, zarówno te popularne, jak i te rodzące mniej pozytywne emocje, muszą opierać się na podstawie przepisów prawa. Wydanie decyzji o warunkach na podstawie przepisów nie tylko ustawy, ale też wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) nie jest decyzją uznaniową. W związku z wyzwaniami, jakie rodzi dla nas ta decyzja i inne składane obecnie masowo wnioski o warunkach, w obecnej kadencji zamierzam kontynuować program rozbudowy i budowy placówek oświatowych, realizację układów drogowych gminnych, wspieranie rozwoju układów dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. Chcę też przypomnieć, iż przygotowywane są kolejne inwestycje oświatowe – wspomniane wyżej rozbudowy szkół w Wieliszewie, budowa przedszkola w Michałowie-Reginowie, czy też powołanie nowej szkoły podstawowej w Komornicy. Trwają też prace nad planami rozbudowy szkoły w Skrzeszewie. Ponadto realizowane są projekty nowych układów drogowych – są już pierwsze propozycje tunelu w Michałowie-Reginowie – zapewnił ich następnie.

 

Co powstanie przy Modlińskiej?

Wieliszewski włodarz przedstawił też opinii publicznej o dalszych planach inwestora, a także poinformował ją o złożonych przez firmę Heron Property Polska z Warszawy obietnicach dofinansowania przedsięwzięć drogowych towarzyszących temu osiedlu, a także innych inwestycji mających być w przyszłości zrealizowanych na terenie gminy Wieliszew. – Inwestycja ma obejmować nie tylko budynki mieszkalne, ale również budynki usług w tym przedszkole, które zostały ujęte we wniosku o pozwolenie na budowę. Ponadto, inwestor zobowiązał się do budowy obiektu o funkcji usługowej, gdzie mają być realizowane usługi oświaty i kultury oraz budynku handlowo-usługowego o powierzchni sprzedaży poniżej 2000 m². W ramach inwestycji mają również powstać tereny sportu i rekreacji oraz place zabaw. Uzupełnieniem kompleksu będzie infrastruktura techniczna i inne urządzenia budowlane, w tym pomieszczenia na odpady, budynki ochrony, drogi wewnętrzne, chodniki, place i urządzenia reklamowe związane z zabudową użyteczności publicznej. Poza realizacją inwestycji oświatowych na terenie nieruchomości, inwestor deklaruje wsparcie budżetu gminy na rzecz planowanej rozbudowy szkół w Wieliszewie, czyli rozbudowy szkół podstawowych nr 1 i 2 (SP nr 1 i 2). Inwestor zobligowany jest także do realizacji 100 miejsc parkingowych przeznaczonych dla użytkowników przystanku kolejowego Wieliszew-Centrum, które zostaną usytuowane na terenie inwestycji w możliwie najbliższej odległości od linii kolejowej. Na koszt inwestora wykonana zostanie również przebudowa drogi wojewódzkiej w celu lokalizacji dwóch zjazdów na teren inwestycji, wybudowana będzie sygnalizacja świetlna, zaś dodatkowe pasy ruchu, przejścia dla pieszych zostaną doposażone w sygnalizację świetlną. Warto podkreślić, że w świetle aktualnych przepisów, realizacja ww. inwestycji, przeznaczonych do użytku publicznego nie może być wynikiem nakazu włodarza gminy, ale stanowi dobrą wolę inwestora. Podobnie nie jest możliwe nakazanie donacji na rzecz zadań gminy, ale w procesie negocjacji inwestor zadeklarował wsparcie finansowe gminy w rozbudowie wieliszewskich szkół – wyjaśnił w mediach społecznościowych wójt gminy Wieliszew, Paweł Kownacki.

Proces inwestycyjny może potrwać nawet kilkanaście lat

Nowe osiedle mieszkaniowe przy ulicy Modlińskiej w Wieliszewie nie zostanie zbudowane tak prędko. Oprócz uzyskania pozwoleń na budowę, inwestor będzie jeszcze musiał poczynić szereg uzgodnień z licznymi instytucjami publicznymi, niezależnymi od wieliszewskiego samorządu. Chodzi tu zwłaszcza o uzgodnienia z MZDW w Warszawie nowej organizacji ruchu na drodze wojewódzkiej nr 631 (DW nr 631), czyli na ulicy Modlińskiej oraz z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków w Warszawie w zakresie prac archeologicznych niezbędnych do wykonania przy realizacji tego dużego osiedla mieszkaniowego. Jeśli okaże się, że do wykonania tej inwestycji niezbędna jest budowa zbiornika retencyjnego do odprowadzania m.in. wód deszczowych to konieczne okażą się również uzgodnienia z RZGW Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie. Natomiast, aby zapewnić wydolność sieci kanalizacyjno-wodociągowej zbudowanej na nowym osiedlu mieszkaniowym konieczne będą uzgodnienia z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie oraz z Towarzystwem Budownictwa Społecznego Wieliszew (TBS Wieliszew). Z szacunków wójta gminy Wieliszew, Pawła Kownackiego wynika, że cały proces inwestycyjny może potrwać nawet kilkanaście lat.

Inwestor spotka się z radnymi i mieszkańcami

We wtorek, 8 kwietnia 2025 r. odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Wieliszew. W spotkaniu tym wezmą udział przedstawiciele firmy Heron Property Polska z Warszawy, którzy opowiedzą o szczegółach swoich planów inwestycyjnych. Spotkanie będzie transmitowane w sieci. Zainteresowani mieszkańcy mogą też stawić się na tym posiedzeniu osobiście.

Do sprawy będziemy wracać.