Legionowo. Stanisław Mandykowski nie zostanie honorowym obywatelem Legionowa

52045b73dfb69

Stanisław Mandykowski (fot. arch. GP)

Minął rok od momentu, kiedy na ręce radnych w Legionowie wpłynęła prośba od Związku Kombatantów Polskich w Kraju o uhonorowanie Stanisława Mandykowskiego tytułem Honorowego Obywatela Miasta Legionowo. 11 kwietnia 2014 roku legionowscy radni odrzucili ten wniosek, bowiem nie znaleźli uzasadnienia dla przyznania tego tytułu.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowo jest najwyższym wyróżnieniem nadawanym przez Radę Miasta Legionowo osobom szczególnie zasłużonym dla Miasta Legionowo bez względu na miejsce urodzenia, zamieszkania, narodowość. Został ustanowiony 26 lipca 1995 r. Wśród docenionych znajduje się 12 osób: Edward Dietrich, Wanda Tomczyńska, Ludwik Schmidt, ks. Jan Mrugacz, Andrzej Paszkowski, Lucjan Spletsteser, Bronisława Mazur, Teofila Bojkowska, Zygmunt Pryszmont, Artur Żmijewski, Ryszard Kaczorowski oraz Alina i Czesław Centkiewicz. 6 marca 2013 roku Związek Kombatantów Polskich w Kraju wystosował prośbę o przyznanie tego tytułu generałowi Stanisławowi Mandykowskiemu. Sprawę wówczas odłożono na półkę pod pretekstem prac nad regulaminem.

Nowy regulamin

27 listopada ubiegłego roku, legionowscy radni przyjęli nowy regulamin przyznawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowo. Według niego ten tytuł może być nadany tylko osobie żyjącej. Z wnioskiem o nadanie tego tytułu może występować prezydent, ¼ składu rady, organizacje społeczne oraz grupa mieszkańców (0,5% ludności). Wniosek taki opiniuje Kapituła powoływana przez Radę Miasta Legionowo. Składa się ona z przewodniczącego rady, maksymalnie 7 radnych, prezydenta lub jego przedstawiciela. Regulamin przewiduje również opcję cofnięcia tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowo. Radni rozpatrują taką możliwość w przypadku: prawomocnego wyroku skazującego nagrodzonego za przestępstwo umyślne, wyjściu na jaw istotnych okoliczności nieznanych w dniu nadania tytułu lub dopuszczenia się czynu niegodnego. 23 grudnia 2013 roku do Kapituły weszli Janusz Klejment, Józef Dziedzic, Zdzisław Koryś, Andrzej Piętka, Leszek Smuniewski i zastępca prezydenta Piotr Zadrożny.

Nie znaleziono uzasadnienia

11 kwietnia2014 roku Kapituła odmówiła generałowi przyznania tego tytułu. – Uprzejmie informuję, że po zapoznaniu się z wnioskiem Związku Kombatantów Polskich w Kraju – Zarząd Główny Legionowo o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowo Stanisławowi Mandykowskiemu, który wpłynął do Urzędu Miasta Legionowo 20 stycznia 2014 r., uzupełnionym pismem z 7 marca 2014 r., przeanalizowaniu dokumentów do nich dołączonych oraz wysłuchaniu uzasadnienia Wiceprezesa Związku Kombatantów Polskich w Kraju Zygmunta Gajdy podczas posiedzenia 4 lutego 2014 r., Kapituła do opiniowania wniosków o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowo jednogłośnie nie znalazła uzasadnienia dla przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Legionowo Stanisławowi Mandykowskiemu – napisał wnioskodawcom w odpowiedzi, przewodniczący rady Janusz Klejment.

Z jakiego powodu?

Honorowy generał brygady strzelców, major Wojska Polskiego Mandykowski jest odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Krzyżem Partyzanckim, Medalem Wojska Polskiego za 1939 rok, Złotym Krzyżem Oficerskim I Klasy za 100 Rocznicę Powstania Polskich Drużyn Strzeleckich, Ryngrafem Matki Boskiej Częstochowskiej wręczonym w dniu zaprzysiężenia w Armii Krajowej. W maju 2013 roku został Honorowym Obywatelem Gminy Wieliszew. Dlaczego Legionowo nie doceniło generała? – Zgodnie z zapisami regulaminu Rada Miasta Legionowo rozpatruje tylko pozytywnie zaopiniowane przez kapitułę wnioski – tłumaczy sytuację rzecznik Urzędu Miasta Legionowa Tamara Mytkowska. – Z pytaniem o powody takiej decyzji proszę się zwrócić do członków kapituły.

Bardziej zasłużony

W swoim imieniu wypowiedział się Janusz Klejment, który podobnie jak i reszta członków Kapituły głosował przeciwko temu wnioskowi. – Pan Mandykowski oprócz tego, że składa kwiaty w Legionowie pod pomnikami i śpiewa patriotyczne pieśni to nic dla tego miasta nie zrobił. Wprowadził się do Legionowa w latach 80-tych. Przyjechał spoza terenu Legionowa jako oficer Wojska Polskiego. Gdzieś służył w Polsce. To są jego osiągnięcia w Legionowie – tłumaczy odrzucenie kandydatury przewodniczący rady miasta. – Dla mnie tytuł honorowego obywatela to tytuł, który powinien być przeznaczony dla naprawdę wybitnych jednostek, które coś osiągnęły i które zasłużyły się dla miasta i jego społeczności – mówi Janusz Klejment i przyznaje, że w Legionowie żyje wiele osób, które bardziej zasłużyły się dla społeczności legionowskiej. Jako przykład podaje nauczycieli, którzy wychowali pokolenia młodych legionowian: – To już wolałbym im przyznać tytuł. – podsumowuje Klejment.