Likwidacja śmieciowisk tworzonych wokół sklepów monopolowych, w tym przy Żabkach mieszczących się przy ulicach Alei 3-go Maja, Władysława Broniewskiego i Jagiellońskiej oraz przy wejściu do lasów okalających Legionowo, zakaz pozostawiania śmieci gabarytowych w osiedlowych altankach śmietnikowych, zwłaszcza zaś w śmietniku znajdującym się przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych, walka z właścicielami psów niesprzątających ich odchodów, pozostawionych w licznych przestrzeniach publicznych miasta, w tym na terenie placów zabaw dla dzieci, zwłaszcza zaś w okolicach żłobka, naprawa zniszczonych trawników przez dziki na miejskich osiedlach, czy też walka z plagą pluskwiaka śródziemnomorskiego niszczącego drzewa, głównie zaś miododajne lipy – to lista pilnych spraw do załatwienia, zgłoszona przez mieszkańców podczas czwartego spotkania otwartego z prezydentem Legionowa, Bogdanem Kiełbasińskim. Kolejne ma się odbyć we wrześniu 2025 r. Wówczas przedstawiony też zostanie raport ze stanu realizacji powyższych przedsięwzięć.
W czwartek, 24 kwietnia 2025 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie, prezydent Bogdan Kiełbasiński wraz ze swoimi zastępcami, Anną Szczepłek i Mirosławem Grabowskim spotkali się z mieszkańcami, aby poznać ich potrzeby i problemy z zakresu gospodarki śmieciowej oraz utrzymania porządku i czystości, co do których samorząd byłby władny, aby w przyszłości je zaspokoić i rozwiązać. Było to czwarte spotkanie z cyklu zapowiedzianych raz na kwartał spotkań otwartych z udziałem legionowian. Tym razem oprócz władz miasta, w spotkaniu tym bardzo licznie uczestniczyli miejscy radni z różnych opcji politycznych oraz szefostwo Straży Miejskiej (SM). Kolejne otwarte spotkanie prezydenta Bogdana Kiełbasińskiego z legionowianami ma się odbyć najpewniej we wrześniu 2025 r. Wtedy też władze miasta mają przedstawić raport o stanie realizacji spraw i problemów zgłoszonych przez mieszkańców podczas tych ostatnich konsultacji. Spotkanie ma być w całości poświęcone urządzeniu przestrzeni publicznych Legionowa w tworzonym już obecnie tzw. planie ogólnym, który docelowo zastąpi pochodzące z 2017 r. ogólne legionowskie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Projekt tego opracowania już pod koniec tegorocznych wakacji ma być szeroko konsultowany ze społeczeństwem.
Co zdaniem legionowian wpłynie na zwiększenie czystości na miejskich ulicach i osiedlach?
Likwidacja śmieciowisk tworzonych wokół sklepów monopolowych, w tym przy Żabkach mieszczących się przy ulicach Alei 3-go Maja, Władysława Broniewskiego i Jagiellońskiej oraz przy wejściu do lasów okalających Legionowo, zakaz pozostawiania śmieci gabarytowych w osiedlowych altankach śmietnikowych, zwłaszcza zaś w śmietniku znajdującym się przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych, walka z właścicielami psów niesprzątających ich odchodów, pozostawionych w licznych przestrzeniach publicznych miasta, w tym na terenie placów zabaw dla dzieci, zwłaszcza zaś w okolicach żłobka, naprawa zniszczonych trawników przez dziki na miejskich osiedlach, czy też walka z plagą pluskwiaka śródziemnomorskiego niszczącego drzewa, głównie zaś miododajne lipy – to lista pilnych spraw do załatwienia, zgłoszona przez mieszkańców podczas czwartego spotkania otwartego z prezydentem Legionowa, Bogdanem Kiełbasińskim. Wśród innych przekazanych władzom miasta przez legionowian problemów znalazła się m. in. potrzeba zorganizowania spotkania ze wspólnotą mieszkaniową z bloków mieszczących się przy ulicy Jagiellońskiej w sprawie uprzątnięcia przyległego do tych bloków terenu. Poruszono także kilka problemów niezwiązanych z gospodarką śmieciową i utrzymaniem czystości w mieście. Wśród nich znalazły się potrzeby m. in. likwidacji mieszczących się na miejskich nieruchomościach przylegających do ulicy Jana III Sobieskiego pawilonów handlowych, w których w przeszłości kwitł hazard, zaś obecnie działa m. in. bar serwujący chińszczyznę, montażu siatki przy integracyjnym placu zabaw dla dzieci mieszczącym się na osiedlu Jagiellońska oraz zwiększenie liczby patroli realizowanych przez policjantów i strażników miejskich w tej przestrzeni. Mieszkańcy prosili też włodarzy o rozważenie montażu parkometrów w ścisłym centrum Legionowa, czyli wzdłuż ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz o zwiększenie liczby miejsc parkingowych, w tym tych dedykowanych osobom niepełnosprawnym w tym konkretnym rejonie miasta. Zaproponowali też organizację sezonowych wyprzedaży garażowych w Legionowie. Głośno wybrzmiały też głosy o potrzebie zwiększenia liczby ławek w miejskich przestrzeniach, zwłaszcza zaś przy głównych arteriach.
Co już zrobiono, aby Legionowo lśniło czystością?
Mycie koszy ulicznych i donic kwiatowych, dróg i chodników oraz elementów małej architektury znajdujących się w parkach i na placach zabaw dla dzieci, zwiększenie liczby i pojemności pojemników na tekstylia, w tym umieszczenie takiego kontenera na III Parceli, uproszczenie procedur obowiązujących w mieszczącym się przy ulicy generała Władysława Sikorskiego na osiedlu Młodych Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), czy też wprowadzenie standardów koszenia zieleni, w tym na osiedlach zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową (SMLW) – to z kolei przedsięwzięcia i inicjatywy, które albo już są obecnie wdrażane w życie przez obecne władze samorządowe Legionowa, albo lada dzień rozpocznie się ich realizacja. O postępach prac przy ich realizacji informowali legionowian uczestniczących w czwartym spotkaniu otwartym prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński oraz podlegli mu urzędnicy.
Foto-pułapki na legionowskich „brudasów”?
Co więcej, z ust włodarzy wybrzmiały sygnały o chęci montażu foto-pułapek wyłapujących z terenu Legionowa „brudasów”, czy też o zamontowaniu kamer monitoringu miejskiego, w ramach modernizacji miejskiego systemu kamer. Chodzi tu przede wszystkim o lokalizacje w okolicach altany śmietnikowej położonej przy ulicy Suwalnej na osiedlu Młodych.
Zielona rewitalizacja ścisłego centrum Legionowa
Władze miasta opowiedziały też legionowianom o planach zielonej rewitalizacji głównej miejskiej arterii, czyli ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego na odcinku pomiędzy dworcem, a targowiskiem. Zastrzegły, że ta gigantyczna inwestycja, częściowo sfinansowana z funduszów unijnych będzie realizowana etapami, zaś jej finału należy się spodziewać pod koniec bieżącej kadencji samorządowej, czyli w połowie 2029 r. W ramach tego przedsięwzięcia, wzdłuż ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego ma pojawić się przede wszystkim więcej zieleni i miejsc o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym. Zielone place, wzbogacone elementami małej architektury powstaną przy ulicy Rynek, przy Błękitnym Centrum i klinice Mediq oraz nieopodal kościoła pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Co więcej, położony przy tej ulicy park imienia świętego Jana Pawła II też będzie zmodernizowany – oprócz nowej zieleni, ma też się w nim pojawić więcej miejsc do wypoczynku i zabaw dla dzieci, a znajdujący się na jego tyłach przy ulicy Leśnej betonowy plac ma zostać zagospodarowany pod ogólnodostępne boisko. Również targowisko miejskie zostanie zrewitalizowane – w otoczeniu nasadzonej w jego centralnej części reprezentacyjnej zieleni pojawią się też tam nowoczesne zadaszone pawilony handlowe. Wraz z rewitalizacją głównej legionowskiej arterii, powstanie przy niej pasaż z licznymi kawiarenkami i restauracjami oraz ścieżka rowerowa umożliwiająca dojazd rowerem do dworca. Władze miasta chcą też zwiększyć liczbę miejsc parkingowych w ścisłym centrum Legionowa. Rozważają budowę nowego parkingu wielopoziomowego, na tyłach siedziby miejskiej spółki KZB Legionowo i kościoła garnizonowego, czyli w miejscu budynków mieszczących się przy ulicy Mikołaja Kopernika.
Frekwencja tym razem nie dopisała
W czwartym spotkaniu konsultacyjnym z władzami Legionowa, które trwało ponad dwie godziny wzięło udział znacznie mniej mieszkańców, niż to miało miejsce w przypadku poprzednich spotkań. Niemniej jednak, włodarze skrupulatnie notowali ich bolączki oraz obiecywali podjęcie niezbędnych działań w celu ich ukojenia. Zapraszali też ich do kontaktów telefonicznych oraz do indywidualnych spotkań osobistych.
Co dalej?
Urzędnicy mają w najbliższym czasie sporządzić protokół z przebiegu tego czwartego spotkania otwartego oraz go upublicznić na stronach internetowych ratusza oraz w lokalnej prasie. W dokumencie tym mają zostać zawarte wszystkie zgłoszone przez legionowian problemy wraz z informacją o możliwości ich realizacji w najbliższej przyszłości.
Zdjęcia: UM w Legionowie