Zacisze ogrodu jest dla nas doskonałą odskocznią od zgiełku codzienności. Tu wypoczywamy, relaksujemy się, spożywamy posiłki, uprawiamy kwiaty, warzywa, hodujemy zwierzęta. Aby to wszystko zrealizować potrzebujemy obiektów małej architektury ogrodowej. Są to niewielkie, wykonane z rozmaitych materiałów budowle o różnych zastosowaniach. Dobór elementów wyposażenia ogrodu powinien być przemyślany, tak aby razem z roślinnością tworzyły spójną kompozycję, tym samym niepowtarzalny klimat i nastrój.
Ulubionym zajęciem ogrodowym dorosłych jest grillowanie. Jest to zarówno forma odpoczynku, ale i aktywnej rekreacji. Są dziesiątki ruchomych i podręcznych modeli grilla. Jednak prawdziwi szefowie kuchni twierdzą, że najlepszy smak potraw można uzyskać tylko z grilla wybudowanego na stałe. Bardzo popularne stały się również przydomowe wędzarnie, gdzie można samemu przyrządzić wędliny, których smak przewyższa te kupione w sklepie. Z harmonijnie dobranych cegieł, kamieni lub płytek możemy zbudować atrakcyjną konstrukcję.
W wielu ogrodach najważniejszym miejscem okazuje się plac zabaw dla dzieci. Jego wygląd zależy od naszej inwencji twórczej lub inwencji projektanta ogrodów. Taką dziecięcą krainę możemy zbudować wykorzystując dostępne na rynku gotowe urządzenia zabawowe lub pokusić się o wykonanie ich samemu. Małe domki na drzewach, piaskownice, bujawki, podziemne tunele. Dobrym pomysłem jest murek ogrodowy, na którym nasze dzieci mogą wymalować np. graffiti. Jeżeli mamy w domu małego sportowca, możemy wybudować miejsce do gry w kosza, stół do gry w szachy, a nawet miejsce do gry w minigolfa. Dzieciom, które lubią grać w chowanego proponuję kryjówki roślinne w kształcie labiryntu zbudowanego z odpowiednio dobranych, kolorowych drzewek i krzewów.
Altana nad oczkiem wodnym czy stawem, stojąca w zacisznym miejscu działki, wśród pachnących roślin, jest marzeniem większości z nas. Ta zadaszona budowla chroni w upalne dni przed słońcem i wiatrem, a wieczorami strzeże przed insektami. Proponuję, aby na dachu altanki, na odpowiednio przygotowanym podłożu, posadzić rośliny, np. trawę ozdobną o nazwie „niedźwiedzie futro”, która nie wymaga koszenia i podlewania. Zieleń na dachu powstrzyma przed jego szybkim nagrzewaniem się oraz dostarczy nam upragnionego w upalne dni chłodu.
Dzięki elementom małej architektury możemy w naszym ogrodzie stworzyć tajemniczy zielony pokój, stanowiący miejsce wypoczynku i jednoczesnego obcowania z naturą. Ozdobiony drzewami, bylinami i krzewami, gdzie zamiast książek, na półkach leżą kanki drewna, wykładzinę tworzy trawnik, chodnikami są żwirowe nawierzchnie, a dywan zrobiony jest z egzotycznego drewna. W kominku zamiast ognia mieni się kaskada wodna podświetlona czerwonym światłem.
Jest jeszcze mnóstwo innych, ciekawych obiektów małej architektury, które możemy wprowadzić do naszych ogrodów. Na przykład schowek na narzędzia w kształcie egzotycznego domku, krzesła i parasole przypominające kwiaty, kaskady zbudowane z kawałków brzozy, po której kapie woda, czy wymyślne karmiki dla ptaków.
Osoby starsze lub z ograniczoną sprawnością, powinny pomyśleć o zbudowaniu zielników, warzywników lub kwietników na podwyższeniach. Takie udogodnienie sprawi, że nie będzie trzeba się schylać, a osobom na wózkach umożliwi uprawianie ogródka. Wolne miejsce pod taką podwyższoną rabatką może posłużyć na budę dla pieska, kurnik lub miejsce na narzędzia.
Dobrze zaprojektowany i urządzony ogród powinien ładnie wyglądać i być funkcjonalny. Jednym słowem powinien spełniać nasze potrzeby. To właśnie starannie dobrane elementy małej architektury mają nam pomóc w uzyskaniu najlepszych efektów, będą także stanowić dobrą oprawę dla roślin i pełnić funkcję „mebli” we wnętrzu naszego ogrodu. Warto zainwestować w materiały najlepszej jakości, które z upływem czasu będą coraz ładniejsze i odporniejsze na kaprysy pogody.
mgr inż. Olga Dobrowolska
www.polskieogrody.com
tel. 604 777 676, (23) 692 19 39