Historia w żołnierskim rynsztunku

520468715bb31.jpg

Noc Muzeów to świetna okazja do poszerzenia swojej wiedzy historycznej. Muzea otwierają swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych – bez żadnych limitów i ograniczeń. Podczas tego wydarzenia atrakcji nigdy nie brakuje i udowadnia to również Legionowo. Podobnie jak w zeszłym roku tak i tym razem wystawy przygotowała zarówno główna placówka Muzeum Historycznego w Legionowie przy ulicy Mickiewicza 23 jak i filia „Piaski”.

 

Historia na Piaskach
Placówka Muzeum Historycznego na Piaskach to miejsce na wskroś przesiąknięte historią – od fundamentów po dach. Do budowy obiektu wykorzystano częściowo odzyskane fragmenty kasyna oficerskiego z 1892 roku. Budynek mieszczący się pierwotnie tuż przy wiadukcie był wielokrotnie podpalany, dlatego też około 80% filii muzeum to rekonstrukcja, oparta o dokładną analizę tego, co udało się odzyskać z oryginalnego kasyna. W Noc Muzeów Filia Muzeum Historycznego obchodzi pierwszą rocznicę swojego funkcjonowania i prezentowania historii wojskowej Legionowa.

70 rocznica
Ponadto w tym roku obchodzimy 70-tą rocznicę powstania 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki i pierwszej stoczonej przez nią bitwy pod Lenino oraz 200-tną rocznicę śmierci ks. Józefa Poniatowskiego, właściciela Jabłonny. Wydarzenia te stały się idealną okazją, aby podczas Nocy Muzeów przybliżyć gościom filii charakter armii Wojska Polskiego tworzonego na Wschodzie oraz klimat funkcjonowania armii Księstwa Warszawskiego w obrębie wojsk napoleońskich.

Rozpoczęło się od strzałów
Noc Muzeów rozpoczęła się przywitaniem gości przy armacie gdzie można było zapoznać się z programem imprezy. Kilkanaście minut później zaprezentowano historyczną broń napoleońską. Wystrzały z pistoletów, karabinu skałkowego i armatki okrętowej słychać było w całej okolicy. Następnie zwiedzający odwiedzili biwak żołnierzy 1. Dywizji Piechoty, przygotowany przez Towarzystwo Miłośników Historii Wojskowości „Kalina Krasnaja”. Dalej zwiedzający przeszli do stanowiska Muzeum Frontu Wschodniego, gdzie można było zobaczyć i wypróbować urządzenia łącznościowe, przyrządy optyczne oraz wziąć do rąk broń z warsztatu rusznikarskiego. W dalszej części spotkania członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Edukacyjnego im. 7. Pułku Lansjerów Nadwiślańskich zaprezentowali umundurowanie i uzbrojenie żołnierzy napoleońskich oraz rynsztunek konia kawaleryjskiego.

  

Na fotografiach i w gablotach
O godzinie 20:00 rozpoczęło się zwiedzanie wystawy pt. „Białowieża – carska rezydencja w XIX-wiecznej fotografii”. Oprócz zdjęć rezydencji można było zobaczyć stylizowany XIX-wieczny rosyjski stół z porcelanową zastawą, samowarem oraz imbrykiem – wszystko przygotowane do tradycyjnego parzenia herbaty po rosyjsku. Najlepsze było to, że oprócz oglądania można było skosztować tego zacnego napitku. Herbata z miodem, imbirem albo konfiturami w kilku różnych smakach – do wyboru do koloru. Wszyscy miłośnicy militariów, którzy nie zdążyli się jeszcze nasycić, mogli obejrzeć kolejny pokaz – uzbrojenie żołnierzy armii carskiej. Następnym punktem zwiedzania wewnątrz filii była wystawa stała „Dzieje garnizonu w Legionowie 1892-2012” wraz z przewodnikiem. W gablotach i na specjalnie przygotowanych instalacjach zaprezentowano eksponaty związane z: jednostkami WP 1944-1956, Garnizonem Rosyjskim 1892-1915, Garnizonem Niemieckim 1915-1918, Polską Organizacją Wojskową Legiony Polskie, Garnizonem Wojska Polskiego oraz Legionowem lat 1918-1939. Do tego pojawiły się pamiątki obrazujące historię budynku kasyna oficerskiego w latach 1982-2012, eksponaty związane z rejonem I AK 1939-1944 i 1. Dywizją Zmechanizowaną. W jednej z gablot pozostawiono również miejsce na historyczne pamiątki pochodzące ze zbiorów mieszkańców powiatu legionowskiego. Walor historyczny wystawy wzbogacały Grupy Rekonstrukcji Historycznej, których członkowie przebrani w żołnierskie mundury przechadzali się po salach Muzeum.

  

Około godziny 21 w sali wystawy stałej odbył się konkurs z nagrodami. Później filię Muzeum pozostawiono do dyspozycji gości oferując zwiedzanie zorganizowane z przewodnikiem w godzinach: 22:00, 23:00 i 24:00. Dodatkowymi atrakcjami funkcjonującymi przez cały czas imprezy była możliwość przebrania się w mundur legionisty oraz żołnierza 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki, prezentacja filmowych wywiadów z Bronisławą Romanowską-Mazur i Edmundem Kuklewskim

Noc Muzeów w Legionowie po raz kolejny spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ impreza organizowana jest w przemyślany i ciekawy sposób dzięki czemu poza oglądaniem niemych rekwizytów przeszłości możemy spotkać się z żywą historią, którą przybliżają nam grupy rekonstrukcyjne. Do tego możliwość dotykania części eksponatów również sprawia, że stają się one bliższe oglądającym i zachęcają do kontaktu z historią. Brawa dla Muzeum Historycznego w Legionowie. Oby do kolejnych nocy pełnych historii!

 

Wróbel