Na terenie byłej spółdzielni mleczarskiej trwają intensywne prace budowalne. Rozebrany został stary obiekt, wkrótce rozpocznie się budowa obiektu handlowo-usługowo-biurowego. Czy Biedronka i biurowce zakorkują Jabłonnę?
Na ostatniej sesji Rady Gminy Jabłonna radny Zbigniew Garbaczewski zwrócił się do Wójt Olgi Muniak z pytaniem o przyszłe rozwiązania komunikacyjne w obrębie ulic Modlińska, Parkowa i Szkolna. Jego wątpliwości dotyczą budynku marketu, który powstaje na terenie dawnej spółdzielni mleczarskiej. – Co będzie jeśli powstanie tu wielkopowierzchniowy obiekt handlowy? – pytał wójt Olgę Muniak. Okazało się, że Gmina Jabłonna nie do końca wiedziała, co powstanie u zbiegu Parkowej i Modlińskiej. Co więcej, okazało się, że pomimo dużej roli urzędu przy wdawaniu zezwolenia na inwestycję, gmina jest przeciwna powstaniu w tym miejscu wielkopowierzchniowego obiektu handlowego.
Starostwo twierdzi, że zgodnie z prawem
24 lipca 2012 r. inwestor wystąpił do starostwa o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę budynku biurowo-usługowo-handlowego i otrzymał ją w 31 sierpnia 2012 r. Starostwo potwierdza, że projekt budowlany sprawdzono pod względem prawa budowlanego i zgodności z decyzją o warunkach zabudowy wydaną przez gminę. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ich liczba jest większa, niż wymagana decyzją o warunkach zabudowy, wydaną przez Wójta Gminy Jabłonna. Sprawę uzgodnień dotyczących zjazdów pozostawia do decyzji gminy. – Obiekt biurowo-usługowo-handlowy generuje zwiększony ruch i mamy obawy, czy obecny układ komunikacyjny będzie wystarczający. Starosta nie może jednak ingerować w kompetencje zarządcy dróg, którym jest Gmina Jabłonna. Często przy tego typu inwestycjach zarządcy dróg przed wydaniem decyzji uzgadniającej warunki jej realizacji uzyskują deklarację inwestora o partycypowaniu w kosztach przebudowy układu komunikacyjnego. Nie wiemy, czy Gmina Jabłonna prowadziła z inwestorem takie rozmowy – informuje rzecznik. Według rzecznika prasowego Joanny Kajdanowicz wydane przez Starostwo Powiatowe pozwolenie na budowę z dnia 31 sierpnia 2012 r. dla firmy Kollodium Sp. z o.o. jest zgodne z warunkami określonymi przez Wójta Gminy Jabłonna w decyzji o warunkach zabudowy nr 136/2011 z dnia 7 listopada 2011 r. – Informuję, że rozwiązania komunikacyjne w projekcie inwestycji zostały uzgodnione przez inwestora z Gminą Jabłonna, co potwierdza decyzja Wójta Gminy Jabłonna nr 62/2012 z dnia 6 marca 2012 r., wyrażająca zgodę na lokalizację dwóch zjazdów indywidualnych z drogi gminnej – ul. Parkowej, stanowiącej działki nr ew. 783 i 672/2 we wsi Jabłonna – informuje rzecznik.
Biura czy supermarket?
Gminni urzędnicy twierdzą, że wydając warunki zabudowy dla działki, na której trwa aktualnie inwestycja, nie wiedzieli, jakie będzie przeznaczenie powstającego obiektu. Na prośbę o wyjaśnienia, Kierownik Referatu Ładu Przestrzennego Grażyna Kacprzykowska stanowczo odpowiada: – Przede wszystkim należy wyjaśnić, że Urząd Gminy Jabłonna nie wydawał żadnych decyzji dotyczących budowy obiektu handlowego typu Biedronka. Na teren została wydana decyzja o warunkach zabudowy na „budynki biurowo-usługowo-handlowe. W trakcie prowadzonego postępowania administracyjnego, w sprawie wydania powyższej decyzji, wpłynęło jedno zastrzeżenie od strony postępowania, która w dalszym toku sprawy nie skorzystała z prawa odwołania przedmiotowej decyzji. Decyzja o warunkach zabudowy została wydana wnioskodawcy, który o nią wystąpił i nie była to BIEDRONKA. Jednocześnie informuję, że Starosta Legionowski wydał pozwolenie na budowę „budynku biurowo-usługowo-handlowego”. Również Janusz Karmel pełnomocnik gminy ds. CEKS sugeruje powstanie innego budynku niż w decyzji gminy. – Określając kategorię obiektu, organ administracji budowlanej tworzy stan prawny określający funkcje budynku, w tym wypadku centrum handlowe – tłumaczy Karmel. Wyjaśnia też, że starostwo powinno poprawić pomyłkę i dodać do pozwolenia na budowę budynki biurowe (kategoria XVI, a nie XVII i VIII budynki handlu m.in. centra handlowe i inne budowle).
Tajne przez poufne
Mimo że urzędnicy w Jabłonnie winią starostwo za niezgodności, sami nie chcą udostępnić swojej decyzji o warunkach zabudowy, którą wydali dla spółki Kollodium. Na prośbę naszego tygodnika o udostępnienie dokumentu w trybie dostępu do informacji publicznej, sekretarz gminy Elżbieta Radwan odmówiła, twierdząc, że nie może on zostać upubliczniony. Do dokumentu o warunkach zabudowy dla działki na skrzyżowaniu Parkowej i Modlińskiej dotarliśmy inną drogą. W dokumencie wydanym przez UG Jabłonna czytamy, że działka, na której prawdopodobnie powstaje Biedronka, to obszar przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną i usługową. Według decyzji gminy ma tam powstać zabudowa usługowa, w odległości 10 i 6 m od dróg gminnych. Wskaźnik wielkości zabudowy w stosunku do powierzchni działki wynosi 0,27. Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej wynosi 30%. Szerokość elewacji frontowej ma wynosić 17 m, a wysokość budynku do 8 m. Według gminy planowane zjazdy mają być uzgodnione z referatem inwestycji. Liczba miejsc parkingowych wynosi co najmniej 2 na jeden lokal użytkowy i 35 miejsc postojowych na 1000m2 powierzchni użytkowej biur. Decyzja na budynki biurowo-usługowo-handlowe wygasa z chwilą, kiedy inny wnioskodawca uzyskał ostateczną decyzję na budowę lub zostanie uchwalony plan miejscowy.
Stary budynek spółdzielni mleczarskiej jest już rozebrany i w 2013 roku mieszkańcy sami poczują skutki, jakie przyniesie inwestycja. Wójt twierdzi, że widziała akt notarialny, dotyczący sprzedaży tego terenu i zmiany inwestora. Nie wiadomo, czy gmina pozostanie sama z problemem rozwiązań komunikacyjnych, czy uzgodni coś z przyszłym inwestorem. Głównym problemem gminy są jednak pieniądze, bo budowa ronda to wydatek, na który nie stać obecnie gminy.
iw