Centrum Badawcze PAN bez przeszkód?

521c8fc2a1170.jpg

Przy obwodnicy Jabłonny planowana jest budowa Centrum Badawczego Polskiej Akademii Nauk. Ośrodek miał powstać dzięki dofinansowaniu w latach 2007-2013. Czy inwestycja dojdzie do skutku?

 

Jak informował PAN w czerwcu 2013 roku, podpisana została umowa z firmą Dorbud S.A., który będzie głównym wykonawcą budynków oraz infrastruktury z nimi związanej. – Firma Dorbud S.A. ma silnie ugruntowaną pozycję na rynku budowlanym w naszym kraju i wykonywała już projekty zbliżone do projektu Centrum Badawczego w Jabłonnie, jednak w mniejszej skali. Mowa tu o budynku Energis, który wspomniana firma wybudowała na zlecenie Politechniki Świętokrzyskiej – mówi Kierownik Działu Obsługi Naukowej IMP PAN Marzena Patoleta z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN.

Dwa etapy
Pierwszy etap obejmuje budowę budynków Centrum oraz infrastruktury z nim związanej, czyli drogi wewnętrzne, chodniki itp. Drugi etap, jak mówi przedstawiciel inwestora, to wyposażenie Centrum w aparaturę badawczą, która zostanie dostarczona do laboratoriów Centrum częściowo jeszcze w czasie trwania prac budowlanych. – Chodzi tu o sprzęt badawczy, który powinien być dostarczony przed np. wstawieniem okien z uwagi na możliwość „łatwego” montażu. Reszta aparatury badawczej zostanie zamontowana zaraz po zakończeniu prac wykończeniowych – tłumaczy Marzena Patoleta. Na łąkach przy ulicy Zegrzyńskiej ma powstać zespół zabudowy laboratoryjno-badawczej, składający się z pięciu połączonych funkcjonalnie pawilonów badawczych. Budynki dwu i trzy kondygnacyjne mają nie przekraczać wysokości 12 metrów. Projekt zakłada, że zakończenie budowy Centrum Badawczego PAN w Gminie Jabłonna przewidziane jest na koniec grudnia 2014 roku. Uroczystość otwarcia będzie zorganizowana najprawdopodobniej w połowie 2015 roku. Na tę chwilę inwestor posiada zatwierdzoną koncepcję programowo-przestrzenną.

Utrudnienia przy budowie
Jeżeli chodzi o utrudnienia związane z budową dla mieszkańców okolicznych domów, to firma Dorbud S. A. z Kielc zapewniła nas, że dołoży wszelkich starań, aby były one jak najmniej uciążliwe – zapewnia Marzena Patolet. – Poza tym inwestycja jest zlokalizowana w sąsiedztwie innych działek, które są własnością Polskiej Akademii Nauk, dlatego też zakładamy, że prace związane z realizacją inwestycji nie będą miały większego wpływu na życie codzienne mieszkańców Jabłonnej. Według inwestora wybrana firma posiada duże doświadczenie w sektorze budowlanym i doskonale minimalizuje uciążliwości związane z pracami budowlanymi, które mogą dotknąć mieszkańców pobliskich domów i mieszkań. – My z naszej strony możemy jedynie przeprosić za ewentualne niedogodności. Wierzymy jednak, że nie będą miały one miejsca, a gdyby jednak tak, to będą możliwie krótkotrwałe, a o ewentualnych utrudnieniach Wykonawca będzie na bieżąco informował społeczność Gminy Jabłonna – zapewnia Marzena Patoleta.

Czekają na budowę
PAN chwali sobie współpracę z Urzędem Gminy Jabłonna: – Przebiega bardzo poprawnie, za co serdecznie dziękujemy, wyrażając przy tym nadzieję, na dalszą owocną współpracę. Nowa inwestycja ma zapewnić nie tylko nowe miejsca pracy. Zmieni też całkowicie krajobraz gminy. Projekt ten zakładał budowę laboratoriów i zespołów hotelowych, w tym powstanie Energooszczędnego Hotelu Inteligentnego. Według założeń do zadań Centrum ma należeć prowadzenie prac badawczych w dziedzinie nowych źródeł energii, odnawialnych i niekonwencjonalnych źródeł energii, biopaliw, ekologicznych skutków konwersji energii, a także wdrażanie nowych technologii z obszaru nowych i odnawialnych źródeł energii oraz akumulacji energii.

Powstanie czy nie?
Pierwsze rozmowy na temat centrum odbywały się 7 lat temu. Projekt otrzymał pozytywne decyzje Zarządu Województwa Mazowieckiego, a inwestycja została wpisana na listę kluczowych projektów 2007-2013. Jednak jest połowa ostatniego roku, a postępów prac nie widać. Przedstawiciele PAN uspokajają jednak, jeśli chodzi o środki na budowę centrum. Informują, że inwestycja ma zapewnione finansowanie ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego oraz z Funduszu Nauki Polskiej.

iw