Czy Gmina Jabłonna doczeka się Straży Gminnej? Wniosek mieszkańców zyskał poparcie Komisji Bezpieczeństwa

Straż gminna

Straż gminna (fot. arch. GP)

Włamania w gminie Jabłonna są plagą. Problemem jest na pewno niewystarczająca liczba policjantów zatrudnionych w Komisariacie Policji w Jabłonnie. Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Rady Gminy Jabłonna (23 września) został złożony wniosek o powołanie Straży Gminnej, który zyskał poparcie wszystkich członków powyższej komisji. Teraz Urząd Gminy przeanalizuje czy uruchomienie Straży Gminnej w Jabłonnie oraz jej utrzymanie będzie możliwe.

 

 

Przypomnijmy, że zaledwie kilka dni temu w nocy z 17 na 18 września doszło do włamania do kolejnego domu w rejonie ulicy Politechnicznej, z którego włamywacze ukradli przedmioty o wartości 30 tys. zł. Przestępcy byli na tyle bezczelni, że starali się włamać do kolejnego domu, ale zostali spłoszeni. Policja prowadzi czynności mające na celu zatrzymać włamywaczy i odzyskać skradzione przedmioty.

 

 

Mieszkańcy najbardziej zagrożonych rejonów Jabłonny podobnie jak kilka lat wcześniej znowu zaczęli się zwoływać w patrole obywatelskie i większość nocy sprawdzają okolice swojego miejsca zamieszkania.

Po serii włamań do domów na terenie Jabłonny szczególnie w rejonie ulicy Akademijnej, Politechnicznej i Przylesie w poniedziałek (23 września) w Gminnym Centrum Kultury odbyła się Komisja Bezpieczeństwa Rady Gminy Jabłonna. Na posiedzeniu komisji oprócz radnych obecni byli zaniepokojeni ostatnimi wydarzeniami mieszkańcy gminy, Wójt Jarosław Chodorski i Komendant Komisariatu Policji w Jabłonnie

 

Straż Gminna zostanie utworzona na terenie gminy Jabłonna?

Jedna z jabłonowskich radnych, Anna Murawska-Furmanek, która przysłuchiwała się pracy swoich kolegów w czasie poniedziałkowej Komisji Bezpieczeństwa jak również głosom mieszkańców, którzy apelowali do władz gminy o utworzenie Straży Gminnej postanowiła wspomóc mieszkańców. Anna Murawska-Furmanek zawnioskowała, żeby pomysł powołania powyższej formacji na terenie gminy Jabłonna poddać pod głosowanie radnych z Komisji Bezpieczeństwa. Do tego pomysłu przychylił się przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Andrzej Dybowski. Wniosek o powołanie na terenie Gminy Jabłonna zyskał poparcie wszystkich członków Komisji Bezpieczeństwa Rady Gminy Jabłonna (Agnieszki Borkowskiej, Radomira Czauderny, Andrzeja Dybowskiego, Sylwestra Machnio i Marka Sarnowskiego).

Należy jednak pamiętać, że jest to dopiero pierwszy krok w kierunku ewentualnego utworzenia tej formacji na terenie Gminy Jabłonna. Teraz nad przegłosowanym wnioskiem przez radnych z Komisji Bezpieczeństwa pochyli się Urząd Gminy, który przeanalizuje wszystkie za i przeciw dla zrealizowania tego pomysłu.

Niewątpliwie utworzenie Straży Gminnej poprawi poziom bezpieczeństwa na terenie gminy jak również odciąży policjantów w niektórych dziedzinach. Jej utworzenie wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu takiego jak przynajmniej jeden radiowóz, zatrudnieniem od kilku do kilkunastu osób. Dodatkowo potrzebne jest zapewnienie odpowiedniego budynku lub pomieszczenia dla tej formacji.

Według osób, z którymi rozmawiała Gazeta Powiatowa, a które od wielu lat zajmują się bezpieczeństwem i działają w strukturach, które o to bezpieczeństwo dbają może to być koszt nawet kilku milionów złotych roczni. Wiązałoby się to niewątpliwie z przesunięciem pieniędzy z niektórych inwestycji w corocznym budżecie gminy na to właśnie zadanie.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 10

  1. Widać, że radni w tej kadencji myślą. Zapewne wiedzą, że straż gminna będzie kosztować kilka milionów rocznie, ale wolą, żeby to wójt odmówił realizacji pomysłu, a nie oni. Radni z poprzedniej kadencji pewnie odrzuciliby to już w komisji.

  2. ? zadłużona po korek gmina? z porozpoczynanymi9 nwestycjami, rozkopanymi? budująca system kanalizacji i wodociągów (XXI wiek!) w kawałkach? ma kase na straż wiejską?

  3. Byłem na komisji bezpieczeństwa i zebraniu wiejskim. Chciałbym nigdy takich scen więcej nie widzieć. Podziały ludzi są już tak głębokie, że na wiejskie zebranie przychodzi radca pracy z urzędu. Ludzie się nagrywają nawzajem. Krzyczą jeden na drugiego. Nikt nie wiem czego dokładnie chce. Jedno co najważniejsze to załatwić swoje interesy prywatne (Chodorski i Nowosiński) i zrobić ośmieszający bałagan (radna opozycyjne – Pani A. Murawska Furmanek). Nie w takiej gminie chcę mieszkać. Wszystkich ww. Należy skierować na badania specjalistyczne.

  4. Byłem na komisji bezpieczeństwa i zebraniu wiejskim. Chciałbym nigdy takich scen więcej nie widzieć. Podziały ludzi są już tak głębokie, że na wiejskie zebranie przychodzi radca pracy z urzędu. Ludzie się nagrywają nawzajem. Krzyczą jeden na drugiego. Nikt nie wiem czego dokładnie chce. Jedno co najważniejsze to załatwić swoje interesy prywatne (Chodorski i Nowosiński) i zrobić ośmieszający bałagan (radna opozycyjne – Pani A. Murawska Furmanek). Nie w takiej gminie chcę mieszkać. Wszystkich ww. Należy skierować na badania specjalistyczne.

  5. Magia. Deweloperuchy stawiają tysiące czworaków, chłopki dzielą pola na tysiące działaczek, a potem siup wszyscy się składają na infrastrukturę. Kto kaskę przytulił, ten przytulił. Do momentu gdy sprzedawca ziemi i deweloper nie będą mieli obowiązku budowy infrastruktury (prąd, wodociąg, kanalizacja), to w gminach zawsze będzie za mało, bo ciężko dotrzymać kroku tempu betonowania przez deweloperuchów.

  6. Po co tworzyć STRAŻ GMINNĄ ? lepiej wspomóc finansowo policję i doposażyć żeby była bardziej aktywna i widoczna bo złodzieje tylko na widok policji się boją , a kto boi się straży gminnej – NIKT , to tylko wyrzucone miliony co roku przez gminę, a potem będzie ciężko ją zlikwidować, policja jak widać i słychać ma teraz przejściowe problemy osobowe ale z czasem musi to się unormować i będzie bezpiecznie, przecież gmina kiedyś już dokładała durze pieniądze do komisariatu policji jak się budował , do zakupu samochodów i zasilała finansowo policjantów i było bezpiecznie a teraz tworzyć nowy twór za GRUBE MILIONY , mało mamy wydatków w gminie ?

  7. Po co tworzyć straż gminną , lepiej doposażyć finansowo Policję. Który złodziej boi się straży gminnej – NIKT, bardziej straż gminna boi się złodziei. Przecież dawniej gmina Jabłonna wspierała finansowo budowę komisariatu w gminie, zakupu samochodów i wynagrodzenie policjantów to po co to zaprzepaścić . Wiemy ze Policja ma teraz problemy osobowe ale musi się to zmienić i się zmieni i znowu będzie widać patrole policji w naszej gminie , bo złodzieje boją się tylko policji , a gmina wyda grube miliony i tak nic za tej straży gminnej nic się nie zmieni a mało jest wydatków w ginie

  8. Wszelkie straże miejskie czy gminne nie służą zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom a raczej zapewnieniu kasie miasta lub gminy wpływów z mandatów nakładanych na mieszkańców za drobne, czasem nieświadome wykroczenia. Jeśli policja nie jest w stanie zająć się służbą patrolową i mieszkańcy robią to sami powołując sąsiedzki patrol to przy udziale straży gminnej może dojsc do sytuacji że mieszkańcy nie będą mogli pojechac do potencjalnego włamania bo będzie założona blokada na koło w ich samochodzie.

    • myślę że tak. tu zapewne chodzi o: kontrolę śmieci, kontrolę szamb odbioru, kontrolę pieców – znaczy jak piszesz o MANNDATY kasę, kasę i kasę raz jeszcze dla zadłużonej gminy

  9. jak tam tradycyjne stanie w korku z okazji 1 października? poczekamy na pierwsze śniegi taki9 korek ze straż wiejska będzie wlepiać stojącym w korkogeddonie mandaty za „parkowanie” na jezdni…

Dodaj komentarz