Gminna świetlica do małych badań specjalnych

swietlica-edukacyjna_05

Skąd się bierze tęcza i dlaczego niebo jest niebieskie? Jak z bliska wygląda pantofelek lub rozwielitka? Co się stanie, kiedy zmieszamy sok z czerwonej kapusty z proszkiem do prania? W Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Skierdach powstaje świetlica naukowa Faradajka – miejsce, gdzie dzieci będą mogły poznawać odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz badać zjawiska zachodzące w przyrodzie poprzez doświadczenie.

Świetlica jest podzielona na sekcje: fizyczną, chemiczną oraz biologiczną, a nazwa pochodzi od nazwiska wielkiego uczonego–samouka, jednego z najwybitniejszych odkrywców i eksperymentatorów wszechczasów, Michaela Faradaya. – Będziemy tutaj organizować jednorazowe, lecz cyklicznie powtarzające się, płatne zajęcia dla dzieci, jak również otwarte, bezpłatne spotkania z nauką dla całych rodzin – mówi Beata Kenig z Fundacji Wega, założycielka świetlicy. – Nasze zajęcia będą tak pomyślane, by każdy uczestnik na godzinę, dwie lub trzy mógł przeistoczyć się w samodzielnego badacza – dodaje. Ma to w skrócie oznaczać, że jeśli rzecz będzie o magnetyzmie, każdy dostanie magnes i opiłki żelazne; jeśli zajęcia będą dotyczyć zjawisk świetlnych, każdy młody badacz wykona lub dostanie do ręki spektroskop do rozszczepiania światła; jeśli trzeba będzie coś obejrzeć przez mikroskop, każdy uczestnik otrzyma mikroskop i narzędzia do tworzenia własnych preparatów. – A przy okazji opowiemy o ludziach, zarówno o Panach, jak i koniecznie Paniach, dzięki którym tak dużo dzisiaj możemy się dowiedzieć o fascynujących zjawiskach przyrody – dodaje Beata Kenig.

 

 

Jakie urządzenia znajdziemy w świetlicy? Na początek całkiem sporo, bo m.in. 10 mikroskopów oraz wszystko to, co jest potrzebne do tworzenia preparatów; porządny zestaw szkła do doświadczeń chemicznych; lampy spektralne; klosze próżniowe; magnesy; przyrządy do demonstrowania zasad mechaniki; teleskop. Ze środków pozyskanych z płatnych zajęć wyposażenie będzie sukcesywnie uzupełnianie.

Świetlica powstała dzięki współpracy pomiędzy kilkoma partnerami. Wszystkie urządzenia, które się tam znajdą, zostały zakupione dzięki środkom własnym Fundacji Wega oraz dzięki dofinansowaniu otrzymanego ze środków projektu „Mazowsze Lokalnie uruchamia energię społeczną” realizowanego przez Stowarzyszenie Europa i My, Stowarzyszenie BORIS oraz SOKIAL Krzesk. A dogodne miejsce udostępniło Gminne Centrum Kultury i Sportu w Jabłonnie. 8 stycznia odbędą się pierwsze zajęcia dla dzieci, które odpowiedzą na (niemal) wszystkie pytania dotyczące zjawisk świetlnych. Więcej informacji na temat zajęć i zapisów na nie można uzyskać na stronie wegafundacja.wixsite.com/mojawitryna.