Wójt Jarosław Chodorski w ubiegły czwartek (24.03.2014) został wyróżniony przez fundację Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Tytuł „Samorządowca Przyjaznego Rodzinie” otrzymał za publiczną deklarację stosowania zasad ujętych w Dekalogu Samorządowca Przyjaznego Rodzinie.
Można się zastanawiać, kiedy wójt zdążył zasłużyć się podczas 100 dniowego urzędowania, aby już otrzymywać wyróżnienie. Okazuje się, że Chodorski wielokrotnie podczas kampanii wyborczej deklarował publicznie to, że zamierza pracować stosując się do 10 punktów określonych przez Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.
Co to za centrum?
Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny powstało w 2012 r. Jej celem jest oddziaływanie na opinię publiczną, instytucje życia publicznego i media. – Chce kształtować kulturę i cywilizację, opartą na szacunku dla godności człowieka, wspartą cnotami i zasadami wypływającymi z chrześcijaństwa – możemy przeczytać na stronie internetowej centrum.
Wójt jest zobowiązany
Deklaracje podczas kampanii wyborczej i po wyborach rodzą pewne konsekwencje. Zobowiązuje to wójta Jabłonny do: kierowania się w działalności publicznej zasadami wyrosłymi z kultury zakorzenionej w „chrześcijańskim dziedzictwie narodu”, wspierania małżeństwa, popierania i podejmowania inicjatyw zmierzających do zwiększenia roli rodziców w procesach edukacyjnych i wspomagania nauczycieli w promowaniu „naturalnych wzorców życia rodzinnego” oraz ochronie dzieci przed deprawacją, a także wspieranie instytucji samorządowych w działaniach służących rozwojowi rodziny. W Dekalogu Samorządowca znajdują się również zapisy bardziej ogólne tj.: pełne zaangażowanie w pracę na rzecz wspólnoty samorządowej, promowanie tradycji i historii wspólnoty lokalnej z poszanowaniem integralności państwa i dziedzictwa narodowego; dysponowanie i zarządzanie pieniędzmi publicznymi, wg zasad roztropności, oszczędności i celowości ich wydatkowania; podejmowania decyzji dotyczących finansowania inwestycji publicznych, według zasady zaspokajania w pierwszej kolejności podstawowych potrzeb wspólnoty samorządowej, kierowania się we wszystkich działaniach publicznych „prawym sumieniem”.
Kto jeszcze?
Tytuł może otrzymać wójt, burmistrz, prezydent, radny sejmiku wojewódzkiego, radny powiatu, rady gminy – jeśli tylko zadeklaruje chęć stosowania się do określonych zasad. Obecnie w powiecie legionowskim w żadnej z rad gmin, ani w radzie powiatu nie ma osoby z tym tytułem. Jest natomiast pięć osób z mandatem do sejmiku wojewódzkiego będących „Samorządowcem Przyjaznym Rodzinie” Są to: Piotr Strębosz, Marian Piłka, Piotr Uściński, Krzysztof Kawęcki i Anna Krupka.