19 grudnia 2018 roku radni podjęli uchwałę, w której wyrażają zgodę na Powołanie w gminie Jabłonna sołectwa Chotomów Północny. O tym pomyśle rozmawiamy z radnym z tego terenu Witoldem Urbańskim oraz z Andrzejem Dybowskim, który koordynował proces powołania nowego sołectwa.
Dlaczego zdecydowaliście się Państwo na podjęcie tej inicjatywy uchwałodawczej? Jaki jest cel powołania sołectwa Chotomów Północny? Jakie sprawy was połączyły?
Witold Urbański: Część północna Chotomowa od wielu lat intensywnie się rozrasta. Przybywa nowych mieszkańców, którzy chcą korzystać z walorów tej okolicy. Z jednej strony dobra komunikacja z Warszawą, z drugiej zaś wspaniałe lasy i niedalekie sąsiedztwo Wisły i Narwi. Dodam, że wały przeciwpowodziowe to doskonałe miejsca na wycieczki rowerowe i spacery, choć jak wiemy, również wymagają inwestycji. Poznałem wielu mieszkańców tej części Chotomowa, zarówno tych żyjących tu od pokoleń, jak i tych, którzy właśnie wprowadzili się do nowych domów. To wspaniali ludzie różnych profesji z bogatym doświadczeniem zawodowym, pozytywnie nastawieni do świata i ludzi. Właściwie na każdej ulicy trwają prace budowlane i nieustannie przybywa nowych mieszkańców. Tory kolejowe z ekranami i mało funkcjonalnymi przejściami dla pieszych, w jakiś sposób określiły obszar naszej lokalnej społeczności oraz problemów dotyczących podstawowej infrastruktury, komunikacji, możliwości spędzania wolnego czasu i rekreacji.
Czy nie dało się tych spraw realizować w poprzednim ładzie administracyjnym?
Andrzej Dybowski: Ład administracyjny nie ulega zmianie. Utworzona została tylko jednostka pomocnicza Gminy, co oznacza, że w Chotomowie będą dwa sołectwa, a jednym z nich – Sołectwo Chotomów Północny. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to bardzo pozytywnie na rozwój i wizerunek wsi Chotomów, jako całości. W przeszłości w to, jak żyjemy za torami, nikt się nie zagłębiał, pomimo wielokrotnego występowania przez grupę aktywnych mieszkańców do Rady Gminy i Urzędu Gminy z różnymi problemami o pomoc w ich rozwiązywaniu. Myślę, że w tak dużej miejscowości, jaką już dzisiaj jest Chotomów, dwie rady sołeckie z sołtysami na czele, będą bardzo pożyteczne.
Jak wyglądały rozmowy z mieszkańcami? Jak są nastawieni do tej jakby tego nie określać zmiany?
Witold Urbański: Mieszkańcy tej części Chotomowa wielokrotnie wyrażali swoją chęć zmian. Utworzenie Sołectwa Chotomów Północny przez Radę Gminy z inicjatywy mieszkańców jest dowodem poparcia z jej strony rozwoju tej części Chotomowa, zarówno w sferze społecznej jak i infrastrukturalnej. Inicjatywa mieszkańców dotycząca utworzenia Sołectwa od samego początku miała również akceptację Wójta Gminy Jabłonna. W rozmowach z mieszkańcami często słyszałem, że po tej stronie torów nic się nie dzieje, ludzie wspominali, że tu i ówdzie „załatwiono asfalt na drogę” lub własnymi środkami wspierano budowę drogi z kostki, gdzie niestety już zapomniano o chodniku dla pieszych. Nastawienie mieszkańców tej części Chotomowa do utworzonego Sołectwa Chotomów Północny jest pozytywne, są przekonani, że teraz potrzeby mieszkańców będą dostrzegane. Niestety pojawiły się także głosy niepewności wśród części mieszkańców, którzy zostali wprowadzeni w błąd, że utworzenie Sołectwa Chotomów Północny będzie wiązało się ze zmianą nazwy miejscowości, koniecznością wymiany dowodów osobistych i innych dokumentów. Pełen entuzjazmu jest pomysłodawca utworzenia sołectwa kolega Andrzej Dybowski, obecnie pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej, który od wielu lat zapala mieszkańców do działalności społecznej i wiele innych osób, które stanowiły tzw. Grupę Inicjatywną. Zarówno osoby, do których ta inicjatywa społeczna nie dotarła jak i te, które w niej aktywnie uczestniczyły, zachęcam wszystkich do udziału w wyborach sołtysa i pracy w radzie sołeckiej.
Żeby opisywać rzeczywistość można ją do czegoś porównywać. Czego wam brakowało w dotychczasowym działaniu sołectwa Chotomów?
Witold Urbański: Tak jak już wskazaliśmy, ta część Chotomowa rozrasta się bardzo szybko. Osiedlają się tu ludzie z ogromnym potencjałem i stąd potrzeba budowania lokalnej społeczności, zaktywizowania jej do wspólnego działania na rzecz naszej Małej Ojczyzny. Większa liczba mieszkańców na terenie gminy to także większy budżet i dodatkowe obowiązki dla Gminy. Ważne jest płacenie podatków przez mieszkańców tu, gdzie mieszkają, zwiększy to wpływy do budżetu Gminy i pozwoli przyspieszyć realizację inwestycji związanych z infrastrukturą wodociągową, kanalizacyjną i drogową, nie zapominając przy tym o potrzebach oświaty, kultury, sportu i warunków do rekreacji.
W trakcie sesji Rady Gminy, na której radni podjęli uchwałę o powołaniu nowego sołectwa podniesiono kwestie prawne. Na jakiej podstawie wnioskowaliście o nowe sołectwo?
Witold Urbański: Zgodnie z przepisami prawnymi Rada Gminy jest organem, który tworzy jednostki pomocnicze, czyli w przypadku Gminy Jabłonna, sołectwa. W miastach mogą to być dzielnice, osiedla. Wszystkie dotychczas funkcjonujące w Gminie sołectwa zostały właśnie utworzone stosownymi uchwałami Rady Gminy Jabłonna. Na podstawie art. 5 ust. 1 i 2, oraz art. 41 a ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, Rada Gminy Jabłonna z inicjatywy mieszkańców utworzyła w Chotomowie drugie Sołectwo Chotomów Północny. Istotnym przepisem w tej sprawie jest art. 41 a przywołanej ustawy, który dotyczy obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Artykuł 41a ustawy został wprowadzony do ustawy o samorządzie gminnym 31.01.2018 r. na mocy ustawy z 11.01.2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych. Przypuszczam, że ze względu na wprowadzenie tej regulacji dopiero na początku 2018 r. pojawiły się wątpliwości po stronie niektórych osób. Dodam, że obywatelską inicjatywę uchwałodawczą złożyła wraz z wnioskiem dotyczącym utworzenia sołectwa, grupa ponad 400 mieszkańców z tej części Chotomowa – czyli prawie połowy dorosłych mieszkańców. Zadziwiające jest zatem to, że ta informacja nie dotarła do wszystkich osób lub co gorsze była zniekształcona: że następuje podział wsi na dwie. Podczas gdy w Chotomowie powstało tylko jeszcze jedno sołectwo, które jest tylko jednostką pomocniczą Gminy.
Co dla zwykłego mieszkańca oznacza decyzja Rady o powołaniu w Chotomowie drugiego sołectwa Chotomów Północny? Czy koniecznie będzie wymienianie jakichś dokumentów, zgłaszanie czegoś do Urzędu Gminy?
Andrzej Dybowski: W żadnym wypadku mieszkańcy nie będą wymieniać z tego tytułu dokumentów, ani zgłaszać niczego w Urzędzie Gminy Jabłonna, czy też innych jednostkach administracji publicznej. Mieszkańcy będą mieli bliżej do sołtysa i członków Rady Sołeckiej, których może być siedmiu zgodnie z ich decyzją na Zebraniu Sołeckim, jako organie uchwałodawczym. A więc będą mieli łatwiejszy kontakt ze swoimi reprezentantami, którzy będą ich sąsiadami.
Jakie kolejne kroki będziecie Państwo podejmować, aby nowe sołectwo pełnoprawnie mogło funkcjonować? Kiedy wybory Rady Sołeckiej i Sołtysa?
Andrzej Dybowski: Organizację i zakres działania drugiej jednostki pomocniczej w Chotomowie – Sołectwa Chotomów Północny określi Rada Gminy Jabłonna odrębną uchwałą nadającą Sołectwu Chotomów Północny statut, po przeprowadzeniu konsultacji, co do jego treści, z mieszkańcami. Na podstawie zapisów statutu zostanie wybrany sołtys i rada sołecka. W celu poprawy komunikacji z mieszkańcami ważne jest, żeby w skład rady weszły osoby z różnych miejsc tej części Chotomowa, tak aby mieszkańcy byli jak najlepiej reprezentowani w radzie sołeckiej.
Muszę o to zapytać, bo ta plotka krąży od samego początku pojawienia się Państwa inicjatywy. Kolejny krokiem po utworzeniu sołectwa ma być secesja i dołączenie do gminy Wieliszew. Ile w tym prawdy?
Witold Urbański: Takie informacje mogłyby być rozpowszechniane jedynie przez ludzi, nie posiadających żadnej wiedzy na temat zasad funkcjonowania i finansowania samorządu gminnego, albo przez ludzi chcących te dwa sołectwa skłócić, natomiast dla dobra Chotomowa potrzebna jest jak najlepsza współpraca. Mieszkańcy wiedzą, że to plotki. Mamy przecież wspólną wieś, która posiada dalej dla wszystkich swoich mieszkańców przedszkola, szkoły, ośrodek zdrowia i inne obiekty użyteczności publicznej. Większość z nas, mieszkańców tej części Chotomowa sama zdecydowała o wyborze miejsca zamieszkania. To była nasza decyzja, by zamieszkać w Chotomowie. Za niektórych zrobili to ich przodkowie kilka pokoleń wcześniej, niektórzy zrobili to kilkadziesiąt lat temu inni robią to teraz. Utworzona w Chotomowie jednostka pomocnicza gminy – Sołectwo Chotomów Północny, to nasza Mała Ojczyzna otwarta dla wszystkich i przyjazna każdemu. O żadnej secesji nie ma mowy. Stawiam na rozwój – Witold Urbański – Radny Gminy Jabłonna