Dzisiaj (28 grudnia) przed godz. 4 w Jabłonnie w mieszkaniu bloku przy ulicy Leśnej czujka tlenku węgla wskazała pojawienie się czadu. Na miejscu interweniowały służby ratownicze z powiatu legionowskiego.
O godz. 03:57 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie otrzymał informację, że w mieszkaniu bloku przy ulicy Leśnej czujka tlenku węgla wykryła ten niebezpieczny gaz . Na miejsce zadysponowano zastęp straży pożarnej z JRG Legionowo i patrol policji.
Po przybyciu służb ratowniczych pod wskazany adres okazało się, że pomoc wezwali właściciele jednego z mieszkań w bloku przy ulicy Leśnej. Mieszkańcy natychmiast opuścili lokal i czekali na przybycie służb ratowniczych w samochodzie na parkingu. Strażacy po wejściu do mieszkania dokładnie sprawdzili je przy użyciu swoich czujników tlenku węgla, jednak nigdzie nie stwierdzono wystąpienia czadu. Służby ratownicze sprawdziły również sam czujnik zamontowany w mieszkaniu. Okazało się, że alarm rozległ się z powodu wadliwych baterii. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń. Służby ratownicze prowadziły swoje działania na miejscu zdarzenia ponad czterdzieści minut.
Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym oddziaływaniu ryzyko śmierci.
Na szczęście sytuacja z dzisiejszej nocy w Jabłonnie zakończyła się tylko na strachu, należy jednak pamiętać, że sezon grzewczy jest w pełni i żeby uniknąć zatrucia tlenkiem węgla (czad) powinniśmy wykonać kilka czynności rekomendowanych przez straż pożarną.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych i niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Strażacy radzą co robić, aby uniknąć zaczadzenia:
- Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
- Rekomendowane jest instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Obowiązkowe jest właściwe utrzymanie stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii).
- Czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.
- Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
- Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
- W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.
Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.