Jabłonna. Dąbrowska i Chodorski o problemie zanieczyszczenia powietrza w gminie

smog

Katarzyna Dąbrowska i Jarosław Chodorski o problemie smogu w gminie Jabłonna (fot. facebook.com)

Gmina Jabłonna to druga gmina w powiecie legionowskim z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Podobnie jak w przypadku Legionowa wysłaliśmy kandydatom na wójta pytania sprawdzające ich podejście do tego problemu. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi od wszystkich. 

Odpowiedzi na pytania udzielili Katarzyna Dąbrowska i Jarosław Chodorski. Mariusz Grzybek przeprosił naszą redakcję i poinformował, że w końcówce kampanii nie jest w stanie zobowiązać się do innych czynności, tym bardziej do pisania artykułów. Adam Krzyżanowski nie odpowiedział na nasze pytania przesłane drogą mailową, nie udało nam się z nim skontaktować telefonicznie. Prezentujemy stanowiska kandydatów, którzy przesłali swoje odpowiedzi.

Jeżeli Mariusz Grzybek lub Adam Krzyżanowski prześlą do nas swoje odpowiedzi, dodamy je do artykułu.

Co Pana/Pani zdaniem jest źródłem zanieczyszczenia powietrza w gminie Jabłonna?

Katarzyna Dąbrowska: 

Źródłem zanieczyszczenia powietrza w skali kraju jak i naszej gminy jest postęp techniki, motoryzacji i stosowanych paliw grzewczych. Zanieczyszczenie powietrza to problem ogólnokrajowy. Gmina Jabłonna nie jest miejscowością o najwyższym stopniu zanieczyszczenia powietrza, nie powodujmy niepotrzebnej paniki.

 

Jarosław Chodorski: 

Zanieczyszczenie powietrza to głównie wynik niskiej emisji, a więc przede wszystkim emisja z naszych domowych kominów. Niestety, z różnych względów, chociaż przede wszystkim tych ekonomicznych, cały czas używane są stare piece węglowe, tzw. „kopciuchy”. Drugie źródło zanieczyszczenia powietrza to transport. Gmina Jabłonna nie jest pod tym względem wyjątkowa. Podobne przyczyny zanieczyszczenia powietrza występują w całej Polsce, w tym również w gminach z którymi graniczymy. Ktoś kiedyś powiedział, że powietrze nie zna granic administracyjnych. Możemy dołożyć wiele starań o jego poprawę, ale równie mocno muszą się zaangażować wszystkie samorządy w naszym regionie oraz administracja rządowa.


 

Czy system monitoringu jakości powietrza jest potrzebny w gminie? Dlaczego?

Katarzyna Dąbrowska: 

Badania, monitoring, analiza, rozpoznanie i działanie w zakresie ochrony anty-smogowej w dobie dzisiejszych zagrożeń z zakresu ochrony środowiska to sztandarowe działanie dla nowo wybranego wójta jak i rady gminy. System jest potrzebny do ustalenia bieżącego poziomu zanieczyszczeń przez system współpracujących czujników , z których dane będą analizowane i zestawiane w jednym miejscu, tak, by mieszkańcy mieli do nich dostęp w czasie rzeczywistym. Jednak system monitoringu, to nie jedyne badania związane z niską emisją, jakie powinniśmy realizować. Niska emisja to również skażenie gleby. Jestem przekonana o potrzebie sprawdzenia tego co jest w glebie zwłaszcza kiedy myślimy o rozbudowie infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej. To właśnie w ten sposób można ludzi przekonać by rezygnowali z szamb i chcieli podłączyć się do kanalizacji. Zdrowie i bezpieczeństwo nie ma ceny, a jeśli okaże się, że nie każde gospodarstwo może podołać takim obciążeniom finansowym, to właśnie od gminy, w ramach zapewnienia bezpieczeństwa, należy znaleźć rozwiązanie, które będzie dla nich pomocne.

Jarosław Chodorski: 

To oczywiste, że tak. Dlatego w tym roku zakupiliśmy trzy czujniki powietrza, które zamontowane są: w Jabłonnie na budynku Szkoły Podstawowej, w Chotomowie na budynku Szkoły Podstawowej nr 1 i w filii GCKiS w Skierdach. Planujemy rozbudowę systemu czujników o kolejne lokalizacje. Dzięki ogólnodostępnej aplikacji każdy mieszkaniec naszej gminy może szybko sprawdzić poziom zanieczyszczenia powietrza. Niestety są takie dni, kiedy szczególnie rodzicie z małymi dziećmi powinni zrezygnować ze spacerów i pozostać w domu. Z systemu monitoringu korzystają również placówki oświatowe – szkoły i przedszkola. Nie mniej ważna jest funkcja edukacyjna – smog to realne zagrożenie dla naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Oczywiście samo mówienie o tym nie wystarczy, ale warto mieć świadomość, że każdy z nas może mieć wpływ zarówno na wzrost jak i na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza.


Czy zamierza Pani/Pan wspierać wymianę pieców węglowych na piecie gazowe? Ile takich urządzeń chciałaby/chciałby Pani/Pan wymienić roczne, jakimi argumentami chciałby/chciałby Pani/Pan przekonywać do tego mieszkańców?

Katarzyna Dąbrowska: 

Zdecydowanie tak. Służyć temu zadaniu będzie program rządu „ Czyste powietrze”. Tu należy rozprowadzić informację do mieszkańców o możliwościach uzyskania dotacji z WFOŚiGW. Trzeba podjąć działania, które umożliwią pozyskanie finansowania na ten cel prze pomoc w wypełnianiu wniosków do w/programu. Trudno mówić o liczbie pieców do wymiany, bo nikt dotychczas nie zbierał takich danych. Edukacja, informacja i pomoc przy składaniu wniosków.

Jarosław Chodorski: 

W 2016 r. po raz pierwszy w historii Gminy Jabłonna, pozyskaliśmy środki zewnętrzne z programu „Ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez modernizację kotłowni”. Od tego czasu wymieniliśmy już ponad 100 pieców. W 2018 r. nasza gmina dostrzegając rosnące potrzeby w zakresie walki ze smogiem, stworzyła własny program ograniczenia emisji niskiej na terenie gminy. W ramach programu udało się wymienić 50 pieców węglowych na gazowe. Przeznaczyliśmy na ten cel ćwierć miliona zł. Dużą szansę widzę w ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze”, stąd moje zaangażowanie w rozpropagowanie informacji o możliwościach jakie proponuje rząd. W ramach programu będzie można nie tylko wymienić piec, ale również otrzymać dofinansowanie na termomodernizację budynku. Oczywiście chciałbym wymieniać więcej pieców, ale warto pamiętać, że sama wymiana to jedno, ale później dochodzą koszty związane z ogrzewaniem. Kluczowe moim zdaniem w najbliższych latach będzie znalezienie rozwiązania, które pomoże dofinansować bieżące koszty ogrzewania osobom których na to nie stać.

 


 

Czy zamierza Pani/Pan wprowadzić inne, a jeżeli tak to jakie, działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji?

Katarzyna Dąbrowska: 

W lipcu bieżącego roku Minister Ochrony Środowiska wydał rozporządzenie odnośnie rodzajów dopuszczalnych paliw grzewczych. Rolą nowego wójta będzie szeroko rozumiana akcja edukacyjna w zakresie upowszechniania informacji dotyczących sposobów i metod ekologicznego spalania oraz składania wniosków o wymianę pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji by efektywnie zarządzać energią i zmniejszać koszty ogrzewania. W dniu 19 września 2018 uruchomiono rządowy program „Czyste Powietrze” który ma ścisłe uwarunkowania-postawą jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Mieszkańcy mogą składać wnioski WOŚiGW na wymianę lub zakup i montaż źródeł ciepła i termomodernizację. Maksymalna kwota dotacji wynosi 53 tys. zł.

Jarosław Chodorski: 

Takie działania wprowadzałem w ostatnich latach i zamierzam je kontynuować. To między innymi termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, rozwój odnawialnych źródeł energii, budowa ścieżek rowerowych, wymaganie niskiej emisji spalin w organizowanych przez gminę przetargach na transport publiczny, kolejne udogodnienia w transporcie publicznym. Przede wszystkim jednak najważniejsze będzie ograniczenie używania paliw stałych w naszej gminie poprzez systematyczną wymianę starych pieców. Planuję kontynuować działania edukacyjne mieszkańców gminy począwszy od dzieci w przedszkolach, przez młodzież w szkołach  po osoby dorosłe.


Czy gmina powinna inwestować w oczyszczacze powietrza w placówkach oświatowych?

Katarzyna Dąbrowska: 

Z mojej wiedzy wynika, iż gmina zakupiła oczyszczacze dla placówek oświatowych. Nowy wójt gminy i rada gminy powinien zainwestować i zlecić do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska przeprowadzenie badań w zakresie emisji spalin, PN2, siarki oraz skażenie pod względem radioaktywności, chemikaliów i OZON. Takie badania pomogą rozwiązać problem. Należy również zlecić badania zanieczyszczenia gleby i wody w CLOR (Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej). W gminie Jabłonna takich badań nigdy nie zlecono.

Jarosław Chodorski: 

Nie tylko powinna, ale inwestuje. W tym miesiącu kupiliśmy 17 oczyszczaczy powietrza, które przekazałem przedszkolom gminnym w Chotomowie i w Jabłonnie. Dzięki temu wszystkie sale w których przebywają dzieci mają zapewnione odpowiednią jakość powietrza. Szkoła Podstawowa nr 1 w Chotomowie wyposażona jest w rekuperatory. Docelowo chciałbym doprowadzić do tego, by we wszystkich przedszkolach – publicznych i niepublicznych w naszej gminie  – dzieci oddychały czystym powietrzem.


W jaki sposób, w jakim zakresie i jakimi metodami będzie Pani/Pan chciała/chciał realizować zapisy uchwały antysmogowej?

Katarzyna Dąbrowska: 

Po zleceniu badań w zakresie zanieczyszczeń środowiska na terenie całej gminy, uzyskaniu danych o emisji, rozpoznaniu i analizie problemu odpowiem Panu jak należy postępować i rozwiązywać problemy emisji spalin na terenie naszej gminy.

Jarosław Chodorski: 

Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął tzw. uchwałę antysmogową wprowadzającą na obszarze województwa mazowieckiego ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Do końca 2022 roku wszystkie stare kotły węglowe muszą być wymienione na spełniające co najmniej 3 klasę wg obowiązujących norm. W tym zakresie już od 2016 roku realizujemy wymianę starych pieców ze środków zewnętrznych. Od 2018 roku realizujemy własny program, w którym ze środków budżetu gminy udzielamy mieszkańcom wsparcia finansowego na wymianę pieców.  Od 1 lipca 2018 roku wszedł w życie zakaz spalania niektórych paliw wskazanych w mazowieckiej uchwale antysmogowej. Kupując paliwo na opał, mieszkańcy gminy powinni domagać się od sprzedawców certyfikatów lub dokumentów potwierdzających odpowiednie parametry zakupionego towaru. Zakup powinien być udokumentowany dowodem sprzedaży.

 

Po publikacji artykułu swoje oceny co do programu walki o czyste powietrze przesłał nam Konwent Aktywistów Gminnych – gmina Jabłonna. To grupa osób, która działa na rzecz społeczności gminy Jabłonna. Zaznaczamy, że poniżej publikowany materiał nie jest treścią redakcyjną, a jedynie opinią czytelników. Zachęcamy do dyskusji nad problemem. 

 

Punktacja do każdego pytania w skali szkolnej 1-6

Co Pana/Pani zdaniem jest źródłem zanieczyszczenia powietrza w gminie Jabłonna?

Dąbrowska: 3
Chodorski: 4

Katarzyna Dąbrowska źle identyfikuje przyczyny smogu, jego przyczyną nie jest postęp a odwrotnie – zacofanie polskiego systemu energetycznego. Jabłonna jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc, polecamy Raporty WIOŚ oraz czujniki na link: www.zatruci.pl  Jarosław Chodorski – prawidłowa identyfikacja, niepotrzebne próby wskazania „sąsiedzi też są winni”, to jest styl z Legionowa, radzimy na przyszłość wystrzegać się tej linii rozumowania.

Czy system monitoringu jakości powietrza jest potrzebny w gminie? Dlaczego?

Dąbrowska: 3
Chodorski: 6

Katarzyna Dąbrowska chyba nie zauważyła, że system czujników już działa. Sprawdzanie zanieczyszczenia gleby nie ma związku z rozbudową kanalizacji. Komunały nie pomagają. Jarosław Chodorski – byłaby szóstka, gdyby nie brak linka do wyników pracy czujników gminy. Dobry wtręt o specjalnej uwadze na małe dzieci i przyznanie realne zagrożenie. No, dobra, dajemy jednak 6.

 

Czy zamierza Pani/Pan wspierać wymianę pieców węglowych na piecie gazowe?

Dąbrowska: 5
Chodorski: 6

Katarzyna Dąbrowska – bardzo dobra odpowiedź, ale zbyt krótka i brak info o programie fiansowanym samodzielnie przez Gminę. Po drugim czytaniu – podnosimy z 4 do 5. To dziwne, bo to info jest na głównej stronie www UGJ, czyli wiemy, że dzwoni, ale że w naszym kościele też – to już nie. Jarosław Chodorski – dobra, wyczerpująca odpowiedź, wskazująca na działania oraz na konieczność offsetowania wyższych kosztów u osób o niższych uposażeniach. Jeszcze ze dwa zdania i Chodorskiego określilibyśmy „pozytywnym lewakiem” (komplement).

 

Czy zamierza Pani/Pan wprowadzić inne, a jeżeli tak to jakie, działania mające na celu ograniczenie niskiej emisji?

Dąbrowska: 4
Chodorski: 4

Katarzyna Dąbrowska – dobra odpowiedź, ale niestety powielenie odpowiedzi z poprzedniego pytania. W warunkach akademickich byłaby za to pała. Czyli niby dobrze, ale trochę po linii najmniejszego oporu. Jarosław Chodorski – dobrze o OZE, mętnie o transporcie publicznym, za mało o działaniach edukacyjnych.

 

Czy gmina powinna inwestować w oczyszczacze powietrza w placówkach oświatowych?

Dąbrowska: 3
Chodorski: 5

Katarzyna Dąbrowska – trója za „wieści z sufitu”. Google to NIE JEST WIEDZA i nie ma sensu wklejać coś, co znalazło się na chybił-chybił. Jarosław Chodorski – po prostu piątka za oczywistą i konktruktywną odpowiedź. Brakuje info jakie oczyszczacze zostały zamontowane (oraz że we współpracy z Konwentem Aktywistów).

 

W jaki sposób, w jakim zakresie i jakimi metodami będzie Pani/Pan chciała/chciał realizować zapisy uchwały antysmogowej?

Dąbrowska: 2
Chodorski: 6

Katarzyna Dąbrowska – dwója, bo odpowiedź NIE JEST na zadane pytanie. A można było tu dać ognia i odzyskać punkty. Tymczasem na ostatniej prostej Katarzyna odpuściła, wklejając coś bez związku. Jarosław Chodorski – konkret, brakuje link do aktu prawnego bardzo dobra, mocna końcówka o dowodach sprzedaży i certyfikatów. Podwyższamy z 5 na 6.

Średnia:

Dąbrowska: 3,3
Chodorski: 5,2

Podsumowanie: zdumiewająco duża różnica w rozumieniu problemu smogu na niekorzyść kandydatki. Widzimy wstępne zainteresowanie tematem, ale wklejane odpowiedzi „z internetów”, dowodzą niepoważnego potraktowania pytań. Dziwne. Drugi kandydat wyczerpująco i dokładnie a co ważniejsze – pokazuje na gminne, już realizowane projekty. Duża krecha za brak wspomnienia, że nie robi tego sam, robią to jego pracownicy oraz Konwent Aktywistów Gminnych – Gmina Jabłonna

Żaden z kandydatów nawet nie zająknął się o grupie @Smog Legionowo, co daje podejrzenia, że traktują smog jako deklamację wyborczą. Sprawdzimy to zaraz po wyborach.

Brak odpowiedzi z dwóch wieloosobowych komitetów wyborczych to jednoznacznie zły prognostyk komitetów i kandydatów Mariusza Grzybka i Adama Krzyżanowskiego. Zignorowanie pytań mediów oraz brak publicznych wystąpień na temat oczywistego zagrożenia zdrowia wszystkich mieszkańców Gminy każe zadać pytanie, czy komitety te są zdolne do jakiejkolwiek aktywności ponad noszenie ulotek od bramy do bramy. Dlatego obaj Kandydaci zostali przez nad sklasyfikowani na zero a od Konwentu Aktywistów dostają Żółtą Kartkę Wstydu.

 

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 58

  1. Krzyżanowski i Grzybek nie będą walczyć z jakimś tam smokiem. Dla nich problem jest nieistotny.

  2. Jarek też on przed wyborami ręce rozkłada.

    • Na twoją głupotę hahahahaha

  3. P. Dąbrowska swoim przekonaniem, że smog nie jest w gm. Jabłonna, wykreśliła się sama. Czy aby na pewno mieszka w okolicy? Problemem ma być program rządu, który przedłużył zgodę na używanie najgorszej jakości miału węglowego? Poziom kompetencji przypomina geniuszy z jedynie słusznej partii.

  4. Ma być: „Rozwiązaniem problemu wg D. ma być…” Przepraszam za błąd.

  5. rozwiazaniem problemu moze byc likwidacja aktywistów jako nawiedzonych ekologów…..

  6. Przecież to wszystko nieistotne, bo „Fryzjer” z „Caryca” i tak grają do jednej bramki. W naszej gminie nie ma niekontrolowanych kandydatów. Tzn. bywają, ale od razu są eliminowani z gry o tron.

    • Oj grzybek się zawieruszył, moze to już muchomor sromotnilowy

    • @Leśnik – są eliminowane ewentualnie własne safandulstwo ich eliminuje 😉

  7. no, ja wszystko rozumiem, że kampania itp, ale żeby urzędujący wójt tak na zawołanie na czacie u, w końcu zwykłego, mieszkańca raz po raz się stawiał…??? 😉 zdecydowanie jest w tym coś niezdrowego… 😀
    oj, nie wiem jak urzędujący przewodniczący rady gminy Jabłonna się w tej okoliczności odnajdzie… podejrzewam że niestety odchoruje 🙂

    • Kownacki chyba też tam był o ile się nie mylę

      • no wiadomo do śmierdzacego mięsa każda mucha lgnie……..

  8. Niestety dzisiaj było raczej bidnie (również w sensie: uczty intelektualnej 😉 ). Goście? Owszem przyszli ale… byli jacyś tacy – wybaczcie określenie – niewyraźni 😉

  9. Ja głosuję na Dąbrowską.

  10. A tak swoją drogą, to czy „Caryca” przez przypadek nie pomyliła swojej metryki urodzenia. Przeca wygląda na 59 lat a nie 49.

    • Wzrokowiec
      Tylko mu kultury brak

      • wybacz ale twój głos XXX jest niewazny, za duzo krzyzyków

  11. Jutro idę na wybory i zamierzam zagłosować na

  12. Jutro z całą pewnością zagłosuję na

  13. Kurde, czyżby zablokowali nazwiska naszych kandydatów? Może ktoś inny spróbuje? 🙂

    • Naaaaaa Paaaaaaniąąąąą Kaaaaasięęęęę!!!!! Jakie trunki macie w tym sztabie wyborczym w Sambie? Jak zaprosisz to może zajdę 😉 🙂

      • o! już piszę donos do pkw 😀

        • Zanim ten piernik z pkw zaskoczy o co kaman, to już będziemy przy następnych wyborach 🙂

  14. A tak poważniej: na sam koniec nasiadówki u hul(t)ajnogi (z 5 minut przed końcem 2 filmiku) głos zabrał kandydat Machnio (chciałbym napisać czy rokujący, ale – wiadomo: cisza 😉 ) aby podzielić się wiedzą iż – o ile dobrze zrozumiałem – sztab wyborczy jednego z kandydatów ma nadreprezentację pośród członków obwodowych komisji wyborczych (coś takiego to swoją drogą stary numer pewnej krajowej partii o podobno ludowym rodowodzie 😉 ) tj, osób które czuwają nad przestrzeganiem zasad głosowania, wydają karty, potem liczą głosy etc. Intrygujący news, nieprawdaż? 😀
    Podsumowując naszą lokalną kampanię muszę z przekąsem stwierdzić że jeden z kandydatów na urząd wójta zachowywał się tak, jakby mu ktoś (sponsor?) obiecał że jeśli wygra to ów uczyni go milionerem. 😉

    • …albo jeśli przegra to spotka go kara 😉

  15. Cichy bohater naszych lokalnych wyborów 😉
    web.facebook.com/piotr.wojtko/videos/2378973402118602

    • kto wie, może – w przypadku wyboru – zostanie wiceprzewodniczącym rady gminy? 😉

    • No wybacz, kto pozwolił aby taką malutka tablicę korkową powiesić, to do prokuratury się nadaje! 😉

    • Raczej pretendent do nagrody Darwina.

      • A co? Nie przeżył???

        • nie wiem jak wy ale ja mam dużo roboty wycinam kapuste z ogroda a jutro głąby będe wycinał przed szatkowaniem, ciekaw jestem jaki bigos z tego szatkowania kiszenia wyjdzie 😉

          • To zależy ile grzybków „utopisz” w tym bigosie 🙂

        • żona moja mi mówiła do barszczu to wystarczą dwa a do bigosu troche wiecej niz dwa……

          • Dwa? Ano właśnie – są bowiem osobniki które występują wyłącznie parami i nie sposób ich rozdzielić (tj. biorac jednego z automatu dostaje się oba 😉 ) Gatunek który mam na myśli posiada bowiem mniejszego brata-pasożyta (z ang. tzw. „parasite-twin brother), często ukrytego, który, jak wykazały badania, z uwagi na stały ucisk, wywiera znaczący wpływ na metabolizm a więc i ogólne funkcjonowanie większego kapelusznika. Kolokwialnie się wyrażając: mały bywa „hamulcowym” pomyślnego rozwoju dużego.
            Wyznam otwarcie że osobiście bardzo lubię grzyby – ale wyłącznie te zdrowe, bez ukrytych wad. I nie za stare. 😉
            Toteż na grzybobraniu zawsze jestem bardzo ostrożny i gdy trzeba – niezmiernie dociekliwy.
            🙂

          • @WK Napocząłeś już trunki ze sztabu wyborczego ? 😉

          • To jakieś nieporozumienie. Nigdy dotąd moja noga nie postała w żadnym sztabie wyborczym. W innym owszem, bywałem wielokrotnie, ale w wyborczym – nie. 😉

        • panie ober WK ci obaj sa wspaniaLi na zagryche, drogi sir LEONCIO 😉

          • @ROLNIK Szanowny pan czy oby tylko kapustę dzisiaj wycinał i spożywał? Bo nie bardzo zrozumiałem. A może to po mojej stronie jest ta trudność w zrozumieniu? 😉

        • Chodzi o poziom głupoty.

  16. Jakby na złość propagandzie sukcesu (np. via Marcin „Konwent” hul(t)ajnoga) niedziela zapowiada się deszczowo. W drodze do lokali wyborczych będziemy więc mieli doskonałą okazję do oceny stanu naszych dróg i ulic. Przyjrzyjcie się i porównajcie czy coś się lokalnie u was zmieniło w porównaniu z tym filmikiem kreconym wiosną. 😉
    youtu.be/EzN_n_b5HoQ

    • Sobota 17:55 a WK na posterunku 🙂 A może masz dyżur na komisariacie! 🙁

      • Żeby tam „na posterunku”. Zwykła warta w strugach deszczu.
        (pilnuje pewnego dużego banera 😉 )

        • 🙂 🙂 😉

      • Ps. dyżur na komisariacie – trafił pan w 10. Rzeczywiście ostatnio o czymś takim b. poważnie myślę. 🙂

    • Deszcz to dobra prognoza na grzybobranie. Dotąd było za sucho.

      • Ja na grzybobranie zawsze chodzę z nożem. Nie wyrywam , wycinam 🙂

  17. drogi sasiedzie a ja jutro bede „wiał” zboże by plewy od ziarna oddzielić, bo jak tu make mleć z takiej mieszanki i dobry chlebek upiec……..

  18. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi fotowoltaikę? MM ogłosił tryumfalnie na fb, że będzie na dachu nowej hali. I jak tu nie podziwiać tego gościa. Poprzednim razem źle obstawił konia i zaliczył falstart. Nie poddaje się i znowu bawi się w zakłady na wyścigach.

    • Jak tak dalej pójdzie to niebawem hul(t)ajnoga Marcin będzie układał program nauczania w gminnych szkołach podstawowych (sądzicie że o tym nie myśli? 😉 ) Bedzie uczył nas jak mamy myśleć. Dlatego potrzeba wójta który da odpór lokalnemu terroryzmowi spod znaku sierpa i mlota 🙂

      • Czyżby 29 „projekt megalomana” ? Mnie jednak dziwi, że trzęsący przed nim portkami wpadają do niego do kuchni lub na poddasze. Kim on jest? Że do niego do domu wpadają? Nawet był u niego chłopiec z piaskownicy co focha puszcza. Ostatnio przyjmował też panią którą jeszcze niedawno nazywał że jest z „mafii ze smogogrodu”? Zapomniał chłopina co pisze i durnia teraz z siebie robi. Z resztą nie pierwszy i nie ostatni.

        • Nie durnia. 🙂 Jego postępowaniem kieruje tzw. „mądrość etapu” która wskazuje z kim w danym momencie/etapie należy się zblatować, kogo chwalić (np. przedstawiać jako mądrego 😉 ) a po kim jechać jak po burej suce. Wszystko to w ramach większego planu 😉
          Nasz Marcin to bowiem wybitny czerwonogwardzista. 🙂

          • @ L nie przesadzasz? Przecież to do mizgala kompletnie nie pasuje.

            Megalomanem nazywa się osobę o wysokim stopniu samozadowolenia, przeświadczoną o własnej doskonałości i bezkrytycznie chełpiącą się domniemanymi walorami czy osiągnięciami.

            Człowiek taki chętnie skupia na sobie uwagę, czerpiąc satysfakcję z podkreślania swojego znaczenia, mówienia o nieograniczonych możliwościach i niezwykłych dokonaniach. Odnosi się przy tym z wyższością do innych ludzi – czuje się od nich bardziej wartościowy, mądrzejszy, zdolniejszy. Megaloman jest przekonany o bezwzględnej słuszności swoich poglądów i ceni tylko tych, którzy się z nim zgadzają, bez skrupułów krytykując lub wręcz znieważając każdego, kto ma inne zdanie. Ów brak tolerancji przeradza się niekiedy w tak głęboką pewność własnej nieomylności, że osoba z manią wielkości stawia się ponad prawem czy zasadami społecznego pożycia, lekceważąc przepisy i ogólnie przyjęte normy. Megaloman jest przeświadczony, że postępuje właściwie, więc nie ma poczucia odpowiedzialności za przykre zdarzenia. O ile sukcesy chętnie przypisuje sobie, winą zawsze obarcza otoczenie.

            Za powód megalomanii uznaje się także – paradoksalnie – niskie poczucie własnej wartości.

          • @Johny – tak, tak, kompletnie nie pasuje 😀

        • @L Jakoś dziwnie masz nick podobny do mojego 🙂

  19. Nie wiem czy się ze mną zgodzicie ale wedle mnie TiO jedzie mocno po bandzie w trakcie ciszy wyborczej. Gdy red.nacz. Maciej Lerman był na kozetce u hul(t)ajnogi-Marcina (swoją drogą wykazał że NIC NIE KUMA Z TEGO CO SIĘ DZIEJE W JABŁONNIE – polecam obejrzeć wideoczat) ten spytał go o działalność red. Daniela Szablewskiego i jego dziecka czyli witryny JDM, w tym momencie nie wytrzymałem i aż się zalogowałem (:-D) aby umieścić komentarz (wisiał trochę ale następnego dnia h-noga skasował go 😀 ) o treści mniej więcej
    „to kuriozalne że red. Lerman ocenia postępowanie Daniela Sz. bo przecież on sam jest po prawdzie takim „legionowskim Danielem Sz.””
    Czy i wy dostrzegacie podobieństwa? Zajrzyjcie i popatrzcie jaką propagandę (także o Jabłonnie) sieje TiO w trakcie ciszy wyborczej.

    • Większość sieje propagandę i często w wyrafinowany sposób, tak że ciężko jest kogoś oskarżyć o łamanie ciszy wyborczej. Dlatego uważam, że w erze internetu powinniśmy skończyć z ciszą wyborczą ponieważ nie ma ona już racji bytu.

  20. Ten Szablewski to prawdziwa menda

  21. @ Dolores, czy mogła byś rozwinąć. Niby czemu?

Dodaj komentarz