Jabłonna. Decyzje środowiskowe blokują przebudowę wałów. W Skierdach odbyło się spotkanie w sprawie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego

Spotkanie z mieszkańcami w Skierdach (fot. GP.aw) 1

Spotkanie z mieszkańcami w Skierdach (fot. GP/aw)

W środę (15 stycznia) w siedzibie filii Gminnego Centrum Kultury w Skierdach odbyło się spotkanie, na którym omówione zostały kwestie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wsi zachodnich Gminy Jabłonna. Przedstawione zostały informacje na temat aktualnego stanu przygotowań do przebudowy wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki.

 

 

Środowe spotkanie w Skierdach jest wynikiem m.in. spotkania wiejskiego wsi Rajszew w ubiegłym roku z inicjatywy m.in. sołtysa Marka Sarnowskiego, na którym informowano (w tym Wójt Jarosław Chodorski) mieszkańców na temat bezpieczeństwa przeciwpowodziowego wsi zachodnich. Dodatkowo w październiku 2024 roku dzięki m.in. inicjatywie Urzędu Gminy Jabłonna wszystkie podmioty biorące udział w modernizacji wałów przeciwpowodziowych na Wiśle na odcinku od Jabłonny do Nowego Dworu Mazowieckiego wzięły udział w spotkaniu Zarządzania Kryzysowego w Gminie Jabłonna. Podczas tego spotkania większość uczestników doszła do wniosku, że ten proces administracyjny w tym projektowy i pozyskania wszystkich pozwoleń jest tak długi, że powinna zostać zmieniona specustawa, która ma temu służyć, aby proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń był krótszy co przyśpieszyłoby rozpoczęcie budowy.

 

 

Na początku spotkania z mieszkańcami w Skierdach, 15 stycznia 2025 roku Wójt Jarosław Chodorski nakreślił historię oraz obecną sytuację związaną z przygotowaniami do przebudowy i modernizacji wału przeciwpowodziowego na Wiśle.

Poniżej prezentujemy dotychczasową historię tego procesu:

Już w 2011 roku w popowodziowej ocenie wałów ich stan na odcinku gminy Jabłonna określono jako zagrażający bezpieczeństwu. Przez kolejne 4 lata nie wiele się działo w zakresie ich modernizacji. W 2015 roku powstała ekspertyza stanu wałów, w której określono je jako pilnie wymagające modernizacji na blisko 19-kilometrowym odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Po likwidacji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie jego obowiązki przejęło w 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W połowie 2019 roku szefostwo Wód Polskich oraz legionowscy i nowodworscy samorządowcy podpisali list intencyjny, w którym m. in. podzielili się kosztami przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy 19-kilometrowego wału przeciwpowodziowego na Wiśle na odcinku od Jabłonny do Nowego Dworu Mazowieckiego. Legionowskie i nowodworskie samorządy przeznaczyły na przygotowanie powyższej dokumentacji około 1,2 mln złotych. Około 300 tys. zł przekazało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

W marcu 2022 roku zostały wydane środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji. Jednak jedno z towarzystwo ochrony zwierząt złożyło odwołanie od powyższej decyzji oraz wniosło o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Po decyzji z połowy 2023 roku wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podtrzymującej część wydanych w 2022 roku uwarunkowań środowiskowych i późniejszej skardze powyższego towarzystwa ochrony zwierząt sprawa została skierowana w końcu pod koniec 2023 do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wniesienie powyższej skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji, dlatego Wody Polskie przygotowują cały czas dokumentację projektową. Pod koniec 2023 roku wpłynął wniosek do Ministra Infrastruktury o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Prawdopodobnie po uzyskaniu prawomocnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, prawomocnej decyzji pozwolenia wodnoprawnego oraz prawomocnej decyzji pozwolenia na realizację inwestycji, rozpoczną się roboty budowlane.

Rozbudowa prawego wału przeciwpowodziowego Wisły na odcinku Jabłonna–Nowy Dwór Mazowiecki może potrwać nawet 5-6 lat. Po zakończeniu rozbudowy istniejącego prawobrzeżnego odcinka wału przeciwpowodziowego ma on spełniać warunki techniczne I klasy ważności budowli hydrotechnicznych.

– Największą naszą bolączką jest to, że procedura projektowania wałów, które inwestorem są Wody Polskie, które współfinansujemy trwa już ponad dziesięć lat i nie możemy jej skończyć przez odwołania od decyzji środowiskowej organizacji pozarządowej. To jest największy problem i to trwa tyle lat i stoimy tak naprawdę w miejscu, ponieważ kolejne odwołania do poszczególnych sądów, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego teraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego i ten etap administracyjny nie może zostać zakończony. – przekazał w rozmowie z Gazetą Powiatową Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski.

 

Co oczywiste najwięcej czasu podczas spotkania w Skierdach zostało poświęcone obecnej sytuacji związanej z planowaną przebudową wału na Wiśle oraz jego stanu. Poruszane były również zagadnienia związane z prawdopodobieństwem wystąpienia powodzi i podtopień na terenie Gminy Jabłonna, procedur związanych z postępowaniem na wypadek powodzi oraz siły i środki planowane do wykorzystania na wypadek powodzi. Głos w czasie rozmowy z mieszkańcami zabrał również Starosta Powiatowy Roman Smogorzewski.

Poniżej zapraszamy do relacji ze spotkania z mieszkańcami wsi zachodnich w Skierdach na temat stanu wałów na Wiśle i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego: