Gmina Jabłonna kontynuuje projekt związany z przeprowadzeniem na terenie Jabłonny pierwszego odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”. Kilka dni temu podpisano umowę z Inżynierem Projektu, który będzie nadzorował realizację próbnego odwiertu geotermalnego przy GPSZOK. Przeprowadzone prace mają dać odpowiedź czy wody termalne na terenie Jabłonny będą nadawać się do wykorzystania. W przypadku potwierdzenia odpowiednich parametrów wód geotermalnych na terenie Jabłonny Urząd Gminy nie wyklucza inwestycji w ciepłownię geotermalną, która może zapewnić mieszkańcom dostęp do tańszej i bardziej ekologicznej energii.
Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. jabłonowscy urzędnicy rozstrzygnęli postępowanie mające na celu wyłonienie Inżyniera Projektu w trakcie realizacji prac geologicznych związanych z wykonaniem otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Jabłonna GT-1 w celu ujęcia wód termalnych w miejscowości Jabłonna. Urzędnicy z Jabłonny wybrali ofertę firmy: Multiconsult Polska na kwotę 381 300,00 zł brutto. Kilka dni temu w siedzibie jabłonowskiego Urzędu podpisano umowę z powyższą firmą.
Jak informuje Urząd Gminy Jabłonna do zadań wybranego inżyniera projektu będzie należał nadzór nad realizacją całego procesu geologiczno-wiertniczego w tym m.in.: bieżącą koordynacja prac geologicznych i wiertniczych, nadzór nad badaniami próbek geologicznych oraz analizę właściwości fizykochemicznych wód podziemnych, a także opracowanie dokumentacji podsumowującej wyniki eksploracji.
Podpisanie umowy z Inżynierem Projektu, który będzie nadzorował realizację próbnego odwiertu geotermalnego przy GPSZOK (for. Urząd Gminy Jabłonna)
Według założeń projektu odwierty mają być realizowane do głębokości nawet 1850 metrów w pobliżu Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK). Inwestycja powinna zostać zakończona do końca 2026 roku.
Na zielono zaznaczono miejsce odwiertu badawczego w Jabłonnie (fot. Urząd Gminy Jabłonna)
– W przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań możliwe będzie podjęcie działań w kierunku zagospodarowania zasobów termalnych na potrzeby systemów ciepłowniczych opartych na odnawialnych źródłach energii, co wpisuje się w długofalową strategię transformacji energetycznej kraju (…) W przypadku potwierdzenia parametrów umożliwiających efektywne zagospodarowanie wód geotermalnych w Jabłonnie, możliwe będzie ubieganie się o dalsze dofinansowanie z NFOŚGW na budowę ciepłowni geotermalnej, co w konsekwencji umożliwi mieszkańcom dostęp do tańszej i bardziej ekologicznej energii. – informuje Urząd Gminy Jabłonna.
Dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
21 listopada 2024 r. zastępca prezesa zarządu Józef Matysiak Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podpisał umowę o dofinansowanie na wykonanie odwiertu geotermalnego w ramach programu „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” z przedstawicielami 10 samorządów w czterech województwach: lubuskim, łódzkim, mazowieckim i świętokrzyskim. Rozpoznania geologiczne w ramach podpisanych umów będą prowadzone w gminach: Błonie, Grójec, Jabłonna, Koluszki, Końskie, Łopuszno, Moszczenica, Serock, Stare Babice, Strzelce Krajeńskie. Gmina Jabłonna otrzyma w ramach powyższego dofinansowania trochę ponad 14 mln. Podobną kwotę otrzyma również Gmina Serock. Dofinansowanie ma pokryć w pełni koszty pierwszego odwiertu badawczego.
Rozwój geotermii i szerokie możliwości jej wykorzystania mogą przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego gmin. Energia cieplna pozyskiwana z wnętrza Ziemi może służyć ciepłowniom i elektrociepłowniom do ogrzewania budynków, znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach, rolnictwie, turystyce, rekreacji, lecznictwie i rehabilitacji.
Jeśli odwierty w Jabłonnie wskażą na możliwość wykorzystania tutejszych wód geotermalnych istnieje możliwość budowy specjalnej ciepłowni, na które NFOŚiGW również oferuje duże dofinansowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkańcy mogliby liczyć na tanie ogrzewanie i mniejsze rachunki za energię. Z programu “Udostępnienie wód termalnych w Polsce” NFOŚiGW dotuje prowadzenie prac poszukiwawczo-rozpoznawczych w 100 proc. Na realizację programu w latach 2020-2028 zaplanowano 708 mln zł.