Od blisko pół roku trwają prace budowlane związane z modernizacją i przebudową ulicy Partyzantów (droga powiatowa nr 1820W) w Chotomowie. W celu przeprowadzenia niezbędnych prac budowlanych Starostwo Powiatowe w Legionowie zastosowało tzw. specustawę drogową z 10 kwietnia 2003 roku, która pozwala przeprowadzać wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne takie jak m.in. nowe drogi, linie kolejowe czy sieci energetyczne. W efekcie wydzielonych zostało ponad 20 działek, które zostały przejęte przez Starostwo Powiatowej w Legionowie dla realizacji powyższej inwestycji. Okazuje się jednak, że pomimo jasno określonych terminów 25 osób fizycznych, których działki zostały podzielone i przejęte nadal nie doczekały się wypłaty należnych odszkodowań za utracone grunty.
Przebudowa i modernizacja ulicy Partyzantów w Chotomowie
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Legionowie wykonawca prac związanych z modernizacją ulicy Partyzantów w Chotomowie wszedł na teren budowy 28 kwietnia. br. Wedle przyjętego harmonogramu wybrana firma ma niecałe 8 miesięcy (30 tygodni) na realizację powyższego zadnia na odcinku od wiaduktu nad torami w Chotomowie do ronda na skrzyżowaniu ulic Konwaliowej i Kisielewskiego w Jabłonnie. Jak dodaje Starostwo Powiatowe w Legionowie wartość zadania to 12 826 210,61 zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie w kwocie 5 mln złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
Specustawa drogowa i przejęcie części działek
Na początku października z naszą redakcją skontaktował się Pan Wojciech, który mieszka na swojej działce w Chotomowie w pobliżu skrzyżowania ulicy Partyzantów i Pięknej. Starszy mężczyzna poinformował nas, że na rzecz przebudowy ulicy Partyzantów Starostwo Powiatowe w Legionowie z jego działki z zastosowaniem tzw. specustawy drogowej przejęło 130 m2 powierzchni. Jak przekazał mężczyzna w podobnej sytuacji jak on jest ponad 20 innych osób, od których Starostwo przejęło część działek, które były niezbędne do realizacji powyższej inwestycji.
Specustawa zabezpiecza oczywiście interesy mieszkańców, których nieruchomości i grunty są przejmowane pod tego typu inwestycje. W przepisach są zapisane konkretne terminy, w jakich od momentu wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i przejęciu gruntów ich właściciele powinni otrzymać należne odszkodowanie. Okazuje się jednak, że pomimo wydania ZRID-u dla tej inwestycji przez Starostę Legionowskiego 26 sierpnia 2022 roku (stała się ostateczna 19 stycznia 2023 roku) nadal dla właścicieli posesji, których działki zostały przejęte nie ustalono jak również nie wypłacono należnego odszkodowania. Z tego co ustaliła Gazeta Powiatowa wielkości przejętych gruntów są różne i liczą sobie zarówno kilkadziesiąt jak i po kilkaset metrów.
Podobnie jest w przypadku Pana Wojciecha, który skontaktował się z nasza redakcją. Pomimo tego, że pracownicy wykonawcy przebudowy ulicy Partyzantów weszli już na początku października i zabrali część działki, to nadal nie otrzymał on odszkodowana, a nawet nie otrzymał jeszcze informacji jakiej wysokości ono będzie.
Sytuacja ta jest o tyle dziwna, że przepisy tzw. specustawy z 2003 roku dość jasno precyzują, że od wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) i tego jak stanie się ona ostateczna właściciel przejętej nieruchomości powinien otrzymać decyzję ustalającą wysokość odszkodowania w terminie do 30 dni.
W przypadku przebudowy ulicy Partyzantów w Chotomowie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej została wydana przez Starostę Legionowskiego i stała się ostateczna 19 stycznia 2023 roku. Mamy jednak końcówkę października 2023 roku, a z informacji jakie dotarły do naszej redakcji wynika, że ponad 20 osób, których grunty zostały przejęte nie otrzymały dotychczas odszkodowania.
Dodatkowo okazuje się, że Wojewoda Mazowiecki zdecydował, że wysokość odszkodowania dla osób, których działki zostały przejęte pod realizację rozbudowy ulicy Partyzantów w Chotomowie ustali Starosta Nowodworski, a nie Starosta Legionowski.
Stanowisko Starostwa Powiatowego w Legionowie
W sprawie działek przejętych od mieszkańców pod drogę zaczęliśmy pytać w Starostwie Powiatowym. Próbowaliśmy ustalić ile działek zostało wydzielonych, a także czy odszkodowania zostały już ustalone i wypłacone właścicielom, których działki zostały przejęte.
– Decyzją Starosty Legionowskiego nr 1144/22 z dnia 26.08.2022 r., wydaną w trybie ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 162 ze zm.) zostały wydzielone 32 działki. – poinformowała naszą redakcję 23 października br. Joanna Kajdanowicz, rzecznik prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie.
Pytaliśmy również, dlaczego to Starosta Nowodworski ma oszacować wysokość odszkodowań dla właścicieli działek przejętych w Chotomowie pod przebudowę ulicy Partyzantów.
– Do prowadzenia spraw odszkodowawczych, w trybie art. 12 ww. ustawy, dla 25 działek należących do osób fizycznych, został wyznaczony Starosta Nowodworski. Występowanie do Wojewody, przez Starostę Legionowskiego, o wyznaczenie innego Starosty do prowadzenia spraw odszkodowawczych wynika z artykułu 26 § 3 w związku z art. 24 § 1 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2023 r. poz. 775 ze zm.), w związku z konfliktem sfery praw i obowiązków Powiatu Legionowskiego (Starosta jest członkiem Zarządu Powiatu) ze sferą władczych uprawnień przynależnych Staroście Legionowskiemu (Starosta reprezentujący Skarb Państwa jest organem ustalającym wysokość odszkodowania). Jest to standardowa procedura w przypadkach, w których płatnikiem odszkodowania jest Powiat. – Joanna Kajdanowicz tłumaczy powody ustalenia Starosty Nowodworskiego jako organu, który ma ustalić wysokość odszkodowania dla właścicieli przejętych gruntów w Chotomowie pod realizację przebudowy ulicy Partyzantów.
Okazuje się również, że dotychczas nie została jeszcze ustalona wysokość odszkodowań. – Zgodnie z naszą aktualną wiedzą, Starosta Nowodworski wszczął postępowania odszkodowawcze, jednak dla żadnej z nieruchomości objętych postępowaniem nie zostało jeszcze ustalone, ani wypłacone, odszkodowanie. – dodała Joanna Kajdanowicz.
Sytuacja może rodzić poczucie niesprawiedliwości wśród mieszkańców, którym już zabrano działki. Pytania w sprawie odszkodowań kierujemy do Starostwa Powiatowego w Nowym Dworze Mazowieckim. Do sprawy będziemy jeszcze wracać.