Gmina Jabłonna dzięki bliskości Warszawy i wyjątkowym walorom przyrodniczym, co roku przyciąga nowych mieszkańców. Dla wielu z nich, niezrozumiałe było, dlaczego w pozornie nowoczesnej gminie jest tak uboga sieć wodno-kanalizacyjna. Zdziwienie jest zrozumiałe, gdyż w latach 1998-2013, kiedy większość miast i gmin korzystając z licznych środków zewnętrznych, intensywnie rozbudowywała swoje sieci, w Jabłonnie niewiele się działo.
Ile lat mieszkańcy gminy Jabłonna czekali na wybudowanie sieci wodno-kanalizacyjnej? Trudno powiedzieć. Można jednak dokładnie policzyć, ile minęło od 24 marca 2017 r. czyli od dnia, w którym Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski podpisał historyczną umowę na realizację projektu budowy systemu gospodarki-wodnościekowej. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 67 772 090 zł z czego 35 125 778 zł stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach projektu zostanie wybudowane 53,2 km sieci kanalizacji sanitarnej dla 5400 mieszkańców, 36,7 km sieci wodociągowej dla 3800 mieszkańców oraz stacja uzdatniania wody w Chotomowie. Planowany jest także zakup specjalistycznego samochodu do eksploatacji sieci kanalizacyjnej. Całość projektu została podzielona na 19 zadań realizowanych od lipca 2015 r. do końca marca 2022 r. Do tej pory opracowano 30 dokumentacji projektowych, z czego 17 uzyskało już pozwolenie na budowę, a pozostałe 13 zostało złożonych w Starostwie jako zgłoszenie budowy.
Liczy się efekt!
Kiedy w 2015 r. Gmina Jabłonna przystępowała do programu, długość sieci wodociągowej wynosiła zaledwie 2 km, a kanalizacyjnej 8 km. Dzisiaj, uwzględniając wszystkie odcinki w trakcie realizacji, te wartości wynoszą odpowiednio – 13,1 km i 29,9 km. Jednak w projekcie ważny jest również „efekt ekologiczny”, czyli liczba gospodarstw domowych, która podłączy się do sieci. Tutaj też liczby wyglądają imponująco – na przestrzeni dwóch lat, do nowo powstałej sieci kanalizacji sanitarnej przyłączyło się już blisko 270 domostw, a wnioski o wydanie warunków wciąż napływają.
Nie wszyscy wiedzą, że podłączenie się do sieci nie jest jednoznaczne z koniecznością zlikwidowania przydomowej studni i szamba. Woda z własnego ujęcia wciąż może się przydać – np. do podlewania ogródka! Podobnie szambo, które po odpowiednim odkażeniu może być wykorzystywane na deszczówkę.
Należy jednak pamiętać, że tylko drożna i szczelna kanalizacja zapewnia bezpieczny transport ścieków do oczyszczalni. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nieszczelne szamba jak również nielegalne wylewanie nieczystości na pola i łąki szkodzi nie tylko środowisku ale i nam samym. Tego typu zanieczyszczenia zawierają setki groźnych dla życia bakterii oraz wirusów, które z łatwością się rozmnażają w naszym otoczeniu i powodują wiele chorób. Stąd właśnie zakażenia bakteriami E. Coli, Salmonelli czy też enterokokami kałowymi. Podłączenie się do wybudowanej sieci uchroni nas przed wieloma chorobami i poprawi stan naszych gleb. Dzięki nowoczesnej gospodarce wodno-ściekowej mieszkańcy gminy Jabłonna zyskają gwarancję, że żadne szkodliwe substancje nie przedostaną się do otoczenia, a wszystkie ścieki będą zawsze prawidłowo oczyszczone. Oprócz tego każdy użytkownik sieci wodociągowej będzie miał stały dostęp do czystej i smacznej wody pochodzącej z niezwykle nowoczesnej Stacji Uzdatniania Wody w Chotomowie.
Jak przyłączyć się do sieci?
Aby podłączyć się do sieci, należy wypełnić wniosek, znajdujący się na stronie urzędu gminy lub pobrać go w urzędzie, dołączyć do niego klauzulę oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych, a następnie złożyć w kancelarii urzędu. Decyzję o warunkach odbierają Państwo w Wydziale Gospodarki Komunalnej przy ulicy Zegrzyńskiej 1. Należy pamiętać, że dokumenty składamy dopiero po oddaniu do eksploatacji danego odcinka inwestycji.
Szansa, której nie wolno zmarnować
Projekt budowy sieci wodno-kanalizacyjnej na terenie gminy Jabłonna jest największym projektem infrastrukturalnym w historii gminy. Wyjątkowy jest nie tylko jego rozmiar, ale również stopień dofinansowania. To głównie dzięki niemu, gmina Jabłonna zyskała szansę na dogonienie sąsiadów i póki co, wykorzystuje ją najlepiej jak można. Oprócz projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Urząd Gminy Jabłonna projektuje i będzie realizować budowę sieci wodociągowej dla całej gminy Jabłonna, zgodnie z koncepcją opracowaną w 2017 r. Na naszych oczach, gmina Jabłonna, która przez lata znajdowała się na szarym końcu pozyskiwania środków zewnętrznych, przyjmuje pozycję lidera.
mat. Urząd Gminy Jabłonna