W ostatnim czasie wiatr nad Polską osiągał prędkość od 70 do 80 km/h. Otrzymaliśmy doniesienie od jednego z mieszkańców, że znowu coś dzieje się z dachem na CEKS-ie. Z informacji z Urzędu Gminy wynika, że to nic poważnego, jednak relacje mieszkańców są niepokojące.
– W szkole podstawowej w Chotomowie na jednej z krawędzi dachu odkleiła się instalacja odgromowa. O sytuacji został już poinformowany podwykonawca, którego wezwaliśmy do usunięcia usterki w ramach gwarancji. Sytuacja nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa – poinformował rzecznik gminy Jabłonna Michał Smoliński 1 kwietnia 2015 r.
Odmienne relacje
Relacja osoby, która poinformowała nas o niepokojącej sytuacji, jest nieco inna. Wspomina ona w niej, że na dachu przy porywie wiatru tworzy się „balon”. Relację tę potwierdza jeden z radnych – Arkadiusz Syguła. – Gdy zawieje wiatr, to w miejscu wcześniejszego uszkodzenia robi się balon. Już trzy dni temu dzwonił do mnie radny Zieliński z doniesieniem, że zauważył właśnie taką sytuację – relacjonuje.
Pierwszy epizod
Po raz pierwszy problem z dachem pojawił się w czasie wichur w nocy z 10 na 11 stycznia. Świadkowie dostrzegli opisywany obecnie przez mieszkańców „balon”. Dach naprawiono. – Naprawa polegała na odtworzeniu obróbek blacharskich wraz z mocowaniem, naprawie instalacji odgromowej, poprawieniu poszycia dachu wykonanego z tworzywa EPDM oraz uzupełnieniu zerwanych ubytków tynku pod fartuchem na długości 6 mb i szerokości 7 cm. Naprawy dokonała firma „REZ-BUD ZDZISŁAW RELIDZYŃSKI” wartość robót brutto wniosła 3 173,40 zł. Gmina wystąpiła do ubezpieczyciela o pokrycie kosztów naprawy dachu – informował wtedy rzecznik gminy Jabłonna Michał Smoliński na początku lutego.
Założenia projektu
Wobec powracającego problemu wśród radnych pojawiły się wątpliwości co do projektu dachu szkoły i użytej do jego realizacji technologii i materiałów. – Projekt konstrukcji Centrum Edukacyjno- Kulturalno Sportowego w Chotomowie, w tym konstrukcji małej sali gimnastycznej, został opracowany z zachowaniem zasad obliczeń, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i Polskimi Normami, w tym Polską Normą – Obciążenia w obliczeniach statycznych. Powyższa norma przewiduje podział obszaru Polski na trzy strefy obciążenia wiatrem, gdzie województwo mazowieckie jak cała środkowa Polska leży w I strefie obciążenia wiatrem. Charakterystyczna prędkość wiatru dla I strefy wynosi 22 m/s (tj. 79,20 km/h) i dla takiej wartości zostały wykonane wszystkie obliczenia nośności konstrukcji CEKS – wyjaśnia rzecznik jabłonowskiego urzędu.