Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (PAN) może przy obwodnicy Jabłonny zbudować halę stanowiąca bazę inżynierii stratosferycznej. Inwestycja zrealizowana zostanie przy ulicy Akademijnej w Jabłonnie, w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Badawczego PAN – Konwersja Energii i Źródła Odnawialne.
14 października 2021r. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę budynku usług naukowo-badawczych przy ulicy Akademijnej w Jabłonnie. W ramach inwestycji powstanie hala o kubaturze 560 m³, stanowiąca bazę inżynierii stratosferycznej. Przedsięwzięcie zrealizowane zostanie na działce o powierzchni przeszło 5,4 tys. m², w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Badawczego PAN – Konwersja Energii i Źródła Odnawialne przez Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN.
Owocna współpraca
Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN wraz ze spółką Adaptronica z Łomianek pracują nad kilkoma innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie inżynierii stratosferycznej. Projekty badawcze, w których uczestniczą mają służyć m. in. promocji inżynierii stratosferycznej, jako narodowej specjalności w zakresie inżynierii kosmicznej. Jednym z efektów tej współpracy jest aerostat helowy na uwięzi MoniKite-105. – Aerostat helowy na uwięzi MoniKite-105 pozwala na umieszczenie kamery na wysokości około 100 metrów nad ziemią w celu monitorowania obszaru zlokalizowanego poniżej. MoniKite-105 jest wyposażony w odpowiedni osprzęt do transmisji sygnału z kamery na aerostacie do monitora na ziemi. Może, zatem stanowić niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, ułatwiające obserwację zdefiniowanego obszaru, dla przedstawicieli branży ochroniarskiej, służb państwowych, organizatorów imprez masowych, samorządów lokalnych etc.– to opis tego produktu.
Pierwsze pomyślne testy tego urządzenia przeprowadzono na terenie Centrum Badawczego PAN przy obwodnicy Jabłonny w lutym tego roku.