Za mieszczącym się przy ulicy Modlińskiej 130 w Jabłonnie budynkiem starej porodówki można już budować kolejny budynek, który w przyszłości stanie się siedzibą dla Gminnej Biblioteki Publicznej imienia księdza Jana Twardowskiego w Jabłonnie. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało właśnie pozwolenie na budowę na rzecz tej inwestycji.
13 marca 2025 r. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa budynku biblioteki wraz z urządzeniami budowlanymi. Obiekt o kubaturze ponad 2,7 tys. m³ zostanie wzniesiony na 2 działkach łącznie mierzących nieco ponad 3 tys. m². Nieruchomości te przylegają do ulicy Modlińskiej w Jabłonnie. Na jednej z nich stoi liczący ponad 100 lat budynek starej porodówki, który ma być wpisany do mazowieckiej ewidencji zabytków.
Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało ponad 3 miesiące, bo od 26 listopada 2024 r. W międzyczasie, inwestor był wzywany do uzupełnienia braków i usunięcia nieprawidłowości z dokumentacji projektowej tego przedsięwzięcia.
Budynek, będący w przyszłości nową siedzibą jabłonowskiej biblioteki chcą zbudować władze tej zależnej od gminy Jabłonna instytucji publicznej. Ustaliliśmy, że zbudowany on zostanie na tyłach dawnej porodówki. Władze gminy Jabłonna wraz z władzami biblioteki chcą pozyskać dotację zewnętrzną na realizację tej inwestycji.
Gminna Biblioteka Publiczna imienia księdza Jana Twardowskiego w Jabłonnie działa w budynku należącym do Gminnego Centrum Kultury w Jabłonnie. Mieści się on przy ulicy Modlińskiej 102 w Jabłonnie.
Zabytek z bogatą historią
Budynek mieszczący się przy ulicy Modlińskiej 130 został wybudowany w 1888 r. Był siedzibą Urzędu Gminy Jabłonna, pełnił także funkcję porodówki, w której na świat przyszło wielu mieszkańców tej gminy. Historia tego obiektu to również tragiczne wydarzenia z lutego 1940 r., związane ze zbrodnią palmirską dokonaną przez hitlerowców na mieszkańcach Jabłonny. Według mieszkańców gminy Jabłonna, którzy walczą o uratowanie i odrestaurowanie tego budynku, jest on nierozerwalnie związany z lokalną społecznością i jej tożsamością. Na stałe wpisał się w krajobraz Jabłonny i od końca XIX wieku jest jej widocznym, choć, niestety, obecnie niereprezentacyjnym elementem. Szerzej na temat informowaliśmy w przeszłości, m. in. w tej i w tej wiadomości.