Wciąż nie wiadomo, kiedy rozpocznie się przebudowa i modernizacja wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Choć od ponad 10 lat wiadomo, że inwestycja jest pilnie potrzebna, ciągle pojawiają się nowe przeszkody. Do tej pory głównym problemem były decyzje środowiskowe. Ostatnio wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego, Karol Urbaniak, podjął działania w celu ustalenia aktualnego stanu procedury i interweniował w tej sprawie w Ministerstwie Infrastruktury.
Radny powiatowy Karol Urbaniak w pierwszej kolejności zapytał Ministerstwo Infrastruktury o planowany termin wydania pozwolenia wodnoprawnego na modernizację wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Odpowiedź resortu nie napawa jednak optymizmem.
Jak poinformowało ministerstwo, sprawa została pozostawiona bez rozpatrzenia ze względu na brak m.in. ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach we wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Dokument ten został złożony przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie do Ministerstwa Infrastruktury 20 września 2024 roku.
Niekończące się procedury
Jest jednak pewna nadzieja na rozwiązanie problemu. Jak poinformowało radnego Karola Urbaniaka Ministerstwo Infrastruktury, PGW Wody Polskie podjęły działania zmierzające do opracowania nowego operatu wodnoprawnego, który uwzględni uwagi zgłoszone przez resort. Po zakończeniu tych prac instytucja ponownie wystąpi o wydanie stosownego pozwolenia.
Radny Karol Urbaniak zwrócił się także do Ministerstwa Infrastruktury z pytaniem o możliwość przeznaczenia w 2025 roku lub kolejnych latach dodatkowych funduszy na modernizację wałów przeciwpowodziowych w Polsce. Ministerstwo zapewniło, że wraz z PGW Wody Polskie podejmowane są działania mające na celu finansowanie ochrony przeciwpowodziowej w całym kraju. Obecnie jednak nie planuje się programu przewidującego dodatkowe wsparcie finansowe na budowę lub modernizację wałów.
W 2019 roku oszacowano, że koszt przebudowy i modernizacji wału na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki wyniesie około 90 mln zł. Jednak ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych wydatki te mogą być znacznie wyższe. Rozbudowa prawego wału przeciwpowodziowego Wisły na tym odcinku może potrwać od 5 do 6 lat. Po zakończeniu inwestycji wał ma spełniać techniczne wymogi I klasy ważności budowli hydrotechnicznych.
Radny Karol Urbaniak zaproponował, aby w parlamencie powstał Parlamentarny Zespół ds. realizacji inwestycji pod nazwą ,,Rozbudowa prawego wału przeciwpowodziowego rzeki Wisła na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki”. – Czekam na odpowiedź ze strony naszych parlamentarzystów z okręgu nr 20 oraz Pani Senator Hibner. – przekazał w mediach społecznościowych Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Legionowskiego.
Poniżej prezentujemy pismo jakie otrzymał radny Karol Urbaniak z Ministerstwa Infrastruktury odnośnie rozbudowy wału przeciwpowodziowego na odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki:
Poniżej prezentujemy dotychczasową historię związaną z modernizacją wału przeciwpowodziowego na terenie gminy Jabłonna:
Już w 2011 roku w popowodziowej ocenie wałów ich stan na odcinku gminy Jabłonna określono jako zagrażający bezpieczeństwu. Przez kolejne 4 lata nie wiele się działo w zakresie ich modernizacji. W 2015 roku powstała ekspertyza stanu wałów, w której określono je jako pilnie wymagające modernizacji na blisko 19-kilometrowym odcinku Jabłonna – Nowy Dwór Mazowiecki. Po likwidacji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie jego obowiązki przejęło w 2018 r. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
W połowie 2019 roku szefostwo Wód Polskich oraz legionowscy i nowodworscy samorządowcy podpisali list intencyjny, w którym m. in. podzielili się kosztami przygotowania dokumentacji projektowej przebudowy 19-kilometrowego wału przeciwpowodziowego na Wiśle na odcinku od Jabłonny do Nowego Dworu Mazowieckiego. Legionowskie i nowodworskie samorządy przeznaczyły na przygotowanie powyższej dokumentacji około 1,2 mln złotych. Około 300 tys. zł przekazało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
W marcu 2022 roku zostały wydane środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji. Jednak jedno z towarzystwo ochrony zwierząt złożyło odwołanie od powyższej decyzji oraz wniosło o jej uchylenie i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Po decyzji z połowy 2023 roku wydanej przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska podtrzymującej część wydanych w 2022 roku uwarunkowań środowiskowych i późniejszej skardze powyższego towarzystwa ochrony zwierząt sprawa została skierowana w końcu pod koniec 2023 do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wniesienie powyższej skargi nie wstrzymuje wykonania decyzji, dlatego Wody Polskie przygotowują cały czas dokumentację projektową. Pod koniec 2023 roku wpłynął wniosek do Ministra Infrastruktury o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Prawdopodobnie po uzyskaniu prawomocnej decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, prawomocnej decyzji pozwolenia wodnoprawnego oraz prawomocnej decyzji pozwolenia na realizację inwestycji, rozpoczną się roboty budowlane.
– Największą naszą bolączką jest to, że procedura projektowania wałów, które inwestorem są Wody Polskie, które współfinansujemy trwa już ponad dziesięć lat i nie możemy jej skończyć przez odwołania od decyzji środowiskowej organizacji pozarządowej. To jest największy problem i to trwa tyle lat i stoimy tak naprawdę w miejscu, ponieważ kolejne odwołania do poszczególnych sądów, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego teraz do Naczelnego Sądu Administracyjnego i ten etap administracyjny nie może zostać zakończony. – przekazał w rozmowie z Gazetą Powiatową w połowie stycznia br. Wójt Gminy Jabłonna Jarosław Chodorski.
Do sprawy będziemy wracać.