Jabłonna. Nowy blok z lokalami usługowymi za Obi i Kauflandem. Wojewoda mazowiecki zlecił przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego

screenshot-www.google.pl-2022.12.09-13_15_57

Nieruchomość, na której może powstać blok (fot. google maps)

Wojewoda mazowiecki ma wątpliwości w sprawie pozwolenia na budowę na rzecz nowego bloku z lokalami usługowymi przy skrzyżowaniu ulic Zegrzyńskiej i Złotej Renety, w sąsiedztwie Urzędu Gminy i marketów Kaufland i Obi w Jabłonnie. W związku z tym Starostwo Powiatowe w Legionowie musi w ciągu najbliższego miesiąca przeprowadzić postępowanie wyjaśniające poprzez uzupełnienie wykrytych w niej braków. 2 lutego do naszej redakcji wpłynęło sprostowanie Starostwa Powiatowego, wyjaśniające zaistniałą sytuację (publikujemy je na końcu artykułu). 

Przypomnijmy. 7 grudnia 2022 r. Starostwo Powiatowe w Legionowie wydało pozwolenie na budowę na rzecz inwestycji pt. budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego z lokalami usługowymi i garażem podziemnym. Nowy blok o kubaturze przeszło 10 tys. m³ ma powstać na działce o powierzchni nieco ponad 1,5 tys. m², położonej przy skrzyżowaniu ulic Zegrzyńskiej i Złotej Renety, w sąsiedztwie Urzędu Gminy i marketów Kaufland i Obi w Jabłonnie. Inwestorem jest firma P&K Development z Legionowa. Postępowanie administracyjne w tej sprawie trwało prawie rok, bo od 18 stycznia 2022 r. Informowaliśmy o tej sprawie w tej wiadomości.

 

Do wojewody mazowieckiego wniesiono odwołanie od powyższej decyzji. Po jego rozpatrzeniu, organ nadzorczy zlecił Starostwu Powiatowemu w Legionowie przeprowadzenie w tej sprawie dodatkowego postępowania wyjaśniającego. To ma zostać przeprowadzone w marcu 2023 r. Decyzja wojewody mazowieckiego jest ostateczna i nie przysługuje na nią zażalenie.

 

Najważniejsze braki

Organ wyższej instancji tj. wojewoda mazowiecki w decyzji zezwalającej na realizację tej inwestycji mieszkaniowej dopatrzył się nieprawidłowości w zakresie m. in. niewłaściwie sporządzonej analizy nasłonecznienia dla nowego bloku, niekompletności dokumentacji projektowej oraz niespójności projektu budowlanego tego przedsięwzięcia z treścią wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Te niespójności dotyczą m. in. zjazdu do tego budynku od strony ulicy Złotej Renety oraz budowy jego przyłączy kanalizacji sanitarnej, wody i elektroenergetycznego. Zauważył też, że projektowany budynek wielorodzinny, zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa powinien zawierać lokale dedykowane osobom niepełnosprawnym. Zasygnalizował, że niektóre rozwiązania są niezgodne z ustaleniami planistycznymi obowiązującymi w tej części gminy Jabłonna. Przepisy te bowiem dopuszczają lokalizowanie lokali usługowych na parterach bloków, a inwestor takie rozwiązania zaplanował też na pierwszym piętrze tego bloku. Wojewoda mazowiecki zauważył ponadto, że inwestor powinien przedłożyć urzędnikom ekspertyzę techniczną budynku usługowego istniejącego w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego bloku, w której to dokumentacji powinny się znaleźć wyraźne stwierdzenia, że planowane przedsięwzięcie nie spowoduje zagrożeń dla bezpieczeństwa użytkowników budynku już istniejącego, ani też nie obniży jego przydatności do użytku. W tym konkretnym przypadku chodzi o sąsiedztwo kwiaciarni Niezapominajka w Jabłonnie.

Artykuł edytowano 3 marca 2023/godzina 9:50

 

Sprostowanie

Wojewoda Mazowiecki wydał postanowienie nr 77/OPON/2023 z 15 lutego 2023, którym zlecił Staroście Legionowskiemu przeprowadzenie dodatkowego postępowania wyjaśniającego, mającego na celu uzupełnienie dokumentacji projektowej w opisywanym przez Państwa postępowaniu. Postanowienie zostało wydane w związku z wniesionym do Wojewody Mazowieckiego odwołaniem od decyzji Starosty Legionowskiego nr 1527/22 z dnia 7 grudnia 2022 zatwierdzającej projekt budowlany, ponieważ Wojewoda uznał posiadany materiał dowodowy za niewystarczający do rozpatrzenia wyżej wspomnianego odwołania i uznał, że należy go uzupełnić o elementy wskazane w postanowieniu.

Z treści postanowienia nie wynika, aby w decyzji o pozwoleniu na budowę stwierdzono nieprawidłowości, jak napisano w artykule. Dopiero w wyniku rozpatrzenia odwołania jednej ze stron postępowania na podstawie przedstawionych przez nią argumentów uzupełnionych o wskazane w postanowieniu elementy Wojewoda orzeknie, czy decyzja została wydana prawidłowo.