Jabłonna. Szerszenie zagnieździły się w drzewie na placu zabaw dla dzieci w Dąbrowie Chotomowskiej. Owady zlikwidowali strażacy

Szerszeń

(fot. domena publiczna)

W drzewie rosnącym na placu zabaw dla dzieci przy ulicy Pod Borem w Dąbrowie Chotomowskiej w gminie Jabłonna zagnieździły się szerszenie. Owady zagrażały dzieciom korzystającym z tego obiektu. Gniazdo szerszeni usunęli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Chotomowie.

We wtorek, 30 lipca 2024 r., kilka minut po godzinie 17 straż pożarna podjęła interwencję związaną z usunięciem gniazda szerszeni. Owady zagnieździły się w drzewie rosnącym na placu zabaw dla dzieci przy ulicy Pod Borem w Dąbrowie Chotomowskiej w gminie Jabłonna i tym samym zagrażały bezpieczeństwu osób korzystających z tego obiektu. Po usunięciu gniazda szerszeni z drzewa, użyto środków owadobójczych.

 

Do szerszenia należy czuć respekt

Co zrobić, gdy na naszej posesji pojawi się siedlisko tych groźnych owadów? Na pewno nie należy wpadać w panikę. Machanie rękami, czy też inne gwałtowne reakcje z naszej strony, nie tylko nie pomogą nam uniknąć użądlenia, ale wręcz mogą sprowokować szerszenia do reakcji obronnych. Wiedzieć też warto, że owady te są bardzo agresywne w obrębie swojego gniazda, zaś poza nim zachowują się o spokojniej.

Zagrożenie życia i zdrowia

O usunięcie gniazda szerszeni najbezpieczniej jest oczywiście poprosić strażaków lub firmę, która zajmuje się ich likwidacją. Z tą różnicą, że firma pobierze od nas opłatę, zaś strażacy robią to za darmo. Jednak zbyt duża ilość interwencji przy usuwaniu gniazd owadów, szerszeni, czy też os, skłoniła ich ostatnio do wydania oficjalnego komunikatu w tej sprawie, który jasno mówi, że straż pożarną do likwidacji gniazd owadów należy wezwać tylko i wyłącznie w przypadkach wystąpienia bezpośredniego i nagłego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. W pozostałych sytuacjach, należy skorzystać z usług firm specjalizujących się w likwidacji gniazd owadów.

Przeczytaj, zanim wezwiesz straż pożarną do owadów błonkoskrzydłych!

Mając na względzie zapewnienie na terenie całego kraju jednolitych standardów udzielanej pomocy podczas zagrożeń stwarzanych przez owady błonkoskrzydłe (np. osy, szerszenie, pszczoły) opracowane zostały „Zasady postępowania podczas interwencji prowadzonych w związku ze zgłoszeniem wystąpienia zagrożeń od rojów lub gniazd owadów błonkoskrzydłych”. Straż pożarna podejmuje wszelkie niezbędne działania zmierzające do usunięcia roju lub gniazda owadów błonkoskrzydłych z miejsc, w których stwarzają one bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, w szczególności dotyczy to obiektów, w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się (np. żłobki, przedszkola, szkoły, szpitale, ośrodki zdrowia, domy opieki). W pozostałych przypadkach, przypominamy, że zgodnie z art. 61 ustawy „Prawo budowlane”, zapewnienie bezpiecznego użytkowania obiektu należy do właściciela lub zarządcy obiektu. Zwracamy się z prośbą o zrozumienie i nie przekazywanie nieprawdziwych informacji o zagrożeniu życia lub zdrowia, jeśli takowe zagrożenie nie występuje. Wyjazd zastępu straży pożarnej w nieuzasadnionym przypadku spowoduje, zgodnie z ww. „Zasadami…”: zabezpieczenie terenu działań, ewakuację osób z obiektu i przekazanie terenu działań z zaleceniem zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu jego właścicielowi lub zarządcy – zgodnie z „Prawem budowlanym”. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne. Zdarzenia związane z występowaniem owadów błonkoskrzydłych w większości przypadków nie są zdarzeniami nagłymi i odpowiednio administrowanie obiektem, skutecznie uniemożliwia zagnieżdżenie się w nim owadów. Pamiętajmy również, że każdy z nas może potrzebować pomocy, a nieuzasadniony wyjazd strażaków w miejsce, gdzie nie ma konieczności ich interwencji, powodować może opóźnienia w dotarciu do zdarzeń, gdzie zagrożone jest życie lub zdrowie ludzi. W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji – taki oficjalny komunikat na tę okoliczność wydali strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (KP PSP) w Legionowie.