Ślubów cywilnych może udzielać kierownik Urzędu Stanu Cywinego, którym jest wójt lub jego zastępca. Do tej pory w gminie Jabłonna wójt pełnię tych obowiązków przekazywał na swojego zastępcę. Wójt Jarosław Chodorski zmienił tę praktykę. Dlaczego? Aby zasilić gminny budżet.
– Czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego są dokonywane przez kierownika urzędu stanu cywilnego lub zastępcę kierownika stanu cywilnego – mówi art. 9.1 ustawy o Urzędzie Stanu Cywilnego. Dotychczas tego rodzaju czynności wykonywał w gminie Jabłonna tylko zastępca. Jest nim obecnie Beata Bienias.
Ach, ten ślub…
Postanowiliśmy zobaczyć na własne oczy, jak wójt Jarosław Chodorski radzi sobie w zupełnie nowej roli i pojawiliśmy się na piątym już ślubie, którego udzielał. Uroczystość odbywała się w Pałacu PAN w Jabłonnie. Wójt był w swoim żywiole. Nie obyło się bez przepytywania, jak przystało na osobę, która odpowiedzialnie podchodzi do tego typu kwestii. – Długo się państwo znają? Czy mają państwo świadomość tego, że małżonkowie mają równe prawa? – mogli usłyszeć młodzi. Cała uroczystość trwała nieco ponad 15 minut.
Żarty się skończyły
Miejmy nadzieję, że udzielanie ślubów to nie odskocznia od prawdziwych problemów gminy. Wójt deklaruje, że traktuje poważnie swoje powinności ustawowe, ale to nie wszystko. Okazuje się, że umiejętności personalne nowego włodarza Jabłonny mogą przynosić zyski. Od początku roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa – prawo o aktach stanu cywilnego. Według przepisów za zorganizowanie uroczystości poza Urzędem Stanu Cywilnego przyszli małżonkowie zapłacą 1 tys. zł. Kwota ta będzie stanowiła dochód gminy. – Jako wójt chciałbym, aby odbywało się tutaj coraz więcej ślubów. Dzięki temu możemy mieć dodatkowe środki na działania bieżące. Sto ślubów po 1 tys. złoty daje nam 100 tys. Rachunek jest prosty – wyjaśnia Jarosław Chodorski. Zgodnie z nowymi przepisami ślub może być udzielony w dowolnym miejscu, byleby możliwe było tam zachowanie powagi sytuacji. Wójt przyznaje, że jest otwarty na niekonwencjonalne propozycje w tym zakresie – „w granicach rozsądku”.
Inne plusy
Chodorski podkreśla, że udzielanie ślubów przez wójta to działania w kierunku promocji gminy. Śluby w pałacu cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców gminy. Mówi również o istotności współpracy z pałacem i innych plusach. – Chcielibyśmy zachęcić młode pary, aby zawierały małżeństwa w gminie Jabłonna. Ponadto zastępca kierownika stanu cywilnego ma wreszcie możliwość, aby od czasu do czasu mieć wolną sobotę. Tworzymy historię, bo przez 25-letni okres samorządności wójtowie w tej gminie nie udzielali ślubów – argumentuje pozytywy wynikające z udzielania ślubów. Jarosław Chodorski podkreśla, że robi to z wielką przyjemnością.