W historycznej scenerii Pałacu w Jabłonnie należącego do Polskiej Akademii Nauk 21 i 22 września br. zorganizowany zostanie XXIII Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle.
Ideą Festiwalu Nauki jest popularyzowanie nauki i udostępnianie wiedzy i najnowszych odkryć. Wydarzenie jest wielopokoleniowe i uczestniczą w nim dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami (ok. 4 tysięcy osób). Podczas festiwalu przewidzianych jest dużo ciekawych atrakcji, pokazów czy spotkań z ciekawymi ludźmi.
21 i 22 września br. w historycznej i unikalnej scenerii XVIII-wiecznego Pałacu w Jabłonnie, Oranżerii, Oficynie hotelowej i na terenie 42-hektarowego parku, zorganizowany zostanie XXIII Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle.
Historia festiwalu
Pierwsza edycja Festiwalu Nauki odbyła się w 1997 roku w Warszawie z inicjatywy środowisk naukowych: Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Rektora Politechniki Warszawskiej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Pałac w Jabłonnie bierze czynny udział w Festiwalu od 2002r. i od początku wydarzenie to jest bardzo entuzjastycznie przyjmowane przez społeczność lokalną. Jego głównym celem jest działanie na rzecz upowszechniania nauki rozumianej jako propagowanie jej dorobku w sposób przystępny dla wszystkich. Tegoroczna edycja odbędzie się honorowym patronatem Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Festiwal Nauki jest głosem naukowców przekonanych, że o współczesnej nauce należy rozmawiać ze społeczeństwem, udostępniać wiedzę i najnowsze odkrycia, również, by zyskiwać poparcie społeczne dla dalszego rozwoju nauki w Polsce.
Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle jest ważnym elementem życia kulturalno-naukowego w Gminie Jabłonna i Powiecie Legionowskim. Co roku odwiedza nas około 3000 osób, w tym licznie dzieci i młodzież ze szkół oraz rodziny. Wstęp na wszystkie warsztaty, prelekcje i pokazy jest bezpłatny.
Festiwal Nauki – Nauka z Pałacem w tle jest okazją do spotkania z wybitnymi osiągnięciami nauki polskiej, o których w sposób łatwy i przystępny opowiedzą ich Twórcy i Naukowcy: profesorowie i naukowcy z między innymi Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Medycznego, Ogrodu Botanicznego PAN czy Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN
Wielką wartością Festiwalu jest różnorodność form i idea interaktywności: od wykładów, warsztat i ćwiczeń poprzez pokazy oraz samodzielnie wykonywane doświadczenia przez uczestników.
To również wydarzenie wielopokoleniowe, uczestniczą w nim dzieci, młodzież wraz z rodzicami i dziadkami.
Ważnym celem Festiwalu Nauki jest również efekt integracyjny. W Festiwalu biorą udział zarówno jednostki badawczo-rozwojowe PAN, wyższe uczelnie, szkoły podstawowe i średnie, centra nauki, muzea, biblioteki i kluby sportowe. Jest to bardzo ważna platforma do wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów. Jest to również miejsce odkrywania młodych talentów z różnych dziedzin nauki i sztuki.
W tym roku oferta Festiwalu Nauki – Nauka z Pałacem w tle jest wyjątkowo atrakcyjna, bo zawiera nowe i inspirujące propozycje. Swój udział potwierdziło ponad 80 Partnerów.
Swoimi osiągnięciami podzielą się m.in.:
– Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie zaprosi do pracowni rzeźby, konserwacji zabytków i fotografii,
– Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej zaprezentuje najnowsze roboty,
– Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu zademonstruje najnowsze urządzenia do badania słuchu,
– Narodowy Bank Polski przedstawi pokaże najnowsze technologie przy wykrywaniu fałszywych banknotów i monet,
– Klub Siatkarski Legionowia SA zaprosi dzieci i młodzież do aktywności sportowej.
Wydarzenie dostępne jest również tutaj: https://www.facebook.com/events/403013490350641/