Czy Jabłonna zostanie podzielona na trzy sołectwa?

jabłonna-witacz

Rondo Biskupów Płockich w Jabłonnie fot. (archiwum GP)

Powraca pomysł podziału Jabłonny. Tym razem miejscowość mogłaby zostać podzielona nawet na trzy odrębne sołectwa, które miałyby swoich sołtysów, radę sołecką i budżet sołecki. Czy pomysł ten spotka się pozytywnym odzewem wśród mieszkańców?

 

 

Reporter Gazety Powiatowej skontaktował się z osobami związanymi z jabłonowskim samorządem, które nieoficjalnie przekazały, że rzeczywiście temat ten jest obecnie szeroko omawiany m.in. w Radzie Gminy Jabłonna.

 

 

Obecnie gmina Jabłonna liczy sobie 11 sołectw:

1. Boża Wola
2. Dąbrowa Chotomowska
3. Chotomów
4, Chotomów Północny
5. Janówek Drugi
6. Jabłonna
7. Rajszew
8. Skierdy
9. Suchocin
10. Trzciany
11. Wólka Górska

Jak wskazywali nasi rozmówcy bardzo dobrym przykładem podziału dużego sołectwa jest Chotomów, gdzie obecnie w jego rejonie działają trzy sołectwa – Chotomów, Dąbrowa Chotomowska i Chotomów Północny. Wiele osób zadawało sobie pytania jak po wydzieleniu w 2018 roku nowego sołectwa w postaci Chotomowa Północnego wpłynie na ten rejon. Okazuje się jednak, że współpraca między sołtysami powyższych sołectw układa się bardzo dobrze, a mieszkańcy w większości chwalą sobie takie rozwiązanie.

Według zwolenników takiego rozwiązania wydzielenie nowych sołectw ze wsi Jabłonna jako jednostek pomocniczych miałoby pozwolić skuteczniej rozwiązywać problemy mieszkających tam osób. Zmiana miałaby przyczynić się do rozwoju Jabłonny i gminy oraz stworzyć mieszkańcom Jabłonny większe możliwości wpływania na swoją małą, lokalną ojczyznę.

Tak jak w pozostałych sołectwach, nowe jednostki pomocnicze miałyby swojego Sołtysa i Radę Sołecką składającą się z 5 – 7 członków. Decyzje o kierunkach działania sołectwa, uchwałach, funduszu sołeckim itd. podejmowane byłyby na zebraniach wiejskich, które odbywałyby się nie rzadziej niż raz w roku.

Jedno z nowych sołectw mogłoby zostać utworzone na obecnym terenie za obwodnicą Jabłonny i jego granice wyznaczałoby Legionowo, Gmina Nieporęt i Warszawa. Kolejne nowe sołectwo mogłoby zostać “odcięte” od starej Jabłonny na granicy z ulicą Zegrzyńską i kończyłoby się na granicy z wsiami zachodnimi, Chotomowem i Legionowem. Trzecim sołectwem pozostałaby “stara” część Jabłonny od granicy z Warszawą do ulicy Zegrzyńskiej i obwodnicy.

Jabłonna

Wieś Jabłonna to jedno z największych i najszybciej rozwijających się sołectw w powiecie legionowskim, gdzie liczba mieszkańców (obecnie około 10 tys.) z roku na rok mocno się powiększa. W sołectwie funkcjonują m.in.: Dom Ogrodnika – Głowna siedziba Gminnego Centrum Kultury i sportu, basen, domy weselne i restauracje, samorządowe jak i prywatne placówki szkolne oraz przedszkolne. W Jabłonnie działa publiczna Szkoła Podstawowa im. Armii Krajowej. Ponadto na ul. Parkowej znajduje się ośrodek zdrowia. Na ul. Chotomowskiej mieści się cmentarz parafialny. Planowana jest również budowa w najbliższych latach nowej szkoły podstawowej przy ulicy Akademijnej.

W centrum wsi zlokalizowany jest kościół rzymsko-katolicki pw. MB Królowej Polski oraz Dom Zjazdów i Konferencji PAN – zabytkowy zespół pałacowo-parkowy. Dodatkowo na terenie Jabłonny mieszczą się duże markety budowlane i hipermarkety jak również stacje paliw. W Jabłonnie zlokalizowane są ponadto osiedla zabudowy wielorodzinnej jak i osiedla zabudowy jednorodzinnej. Wieś przecina oddana do użytku w 2008 roku obwodnica Jabłonny. Dodatkowo sołectwo graniczy bezpośrednio z Warszawą.

Przez to, że Jabłonna jest największym i najgęściej zaludnionym obecnie sołectwem w gminie stwarza to bardzo duże wyzwania m.in. przed sołtys Agatą Lindner jak i radą sołecką.

Jeżeli inicjatywa podziału Jabłonny na trzy sołectwa spotka się z przychylnością mieszkańców prawdopodobnie utworzony zostanie projekt uchwały, który zostanie przedstawiony Radzie Gminy Jabłonna.

 

Do zadań Sołtysa należy w szczególności:

  • zwoływanie Zebrania Wiejskiego,
  • zwoływanie posiedzeń Rady Sołeckiej,
  • wykonywanie uchwał Zebrania Wiejskiego,
  • wykonywanie uchwał organów Gminy,
  • prowadzenie gospodarki finansowej środkami przeznaczonymi do dyspozycji Sołectwa,
  • reprezentacja mieszkańców Sołectwa w czasie obrad Rady Gminy,
  • uczestnictwo w naradach Sołtysów,
  • utrzymywanie stałego kontaktu z organami Gminy,
  • załatwianie indywidualnych spraw z zakresu administracji samorządowej w przypadku udzielenia takiego upoważnienia przez Radę Gminy,
  • składanie oświadczeń woli w imieniu Sołectwa wraz z upoważnionym członkiem Rady Sołeckiej.

Próba utworzenia nowego sołectwa w 2020 roku

Już kilka lat temu oficjalnie pojawił się pomysł podziału Jabłonny na dwa odrębne sołectwa. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była Katarzyna Lulis-Rzeszut, jabłonowska radna kadencji 2018-2024. Miało ono obejmować swoim zasięgiem teren pomiędzy obwodnicą Jabłonny, granicą z Legionowem, Gminą Nieporęt i Warszawą. Ostatecznie pomysł ten przepadł i nie zyskał odpowiedniego poparcia radnych poprzedniej kadencji Rady Gminy Jabłonna.

O tym czy plany utworzenia dwóch nowych sołectw w Jabłonnie wejdą w etap realizacji dowiemy się prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych miesięcy.